delonghi esam 4200

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

delonghi esam 4200

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Μάιος 10, 2016 10:50 am

Καλημέρα σας!

Αυτή την στιγμή έχω μία delonghi eco 310b και μπορώ να πω οτι φτιάχνει καλά καφεδάκια αλλά δεν έχω consistency...δηλαδή κάποιες φορές ο ίδιος καφές δε παράγει το ίδιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς δεν έχω μύλο (πρώτο φάουλ) και αγοράζω πάντα από taf,kudu,tailor made specialty μονοποικιλιακούς καφέδες και το αποτέλεσμα είναι σαφώς ανώτερο από οποιονδήποτε καφέ σουπερμάρκετ.
Οι καφέδες αυτοί διαβάζω οτι παίζουν στα 19 με 21 γραμμάρια για να δώσουν καλό φλυτζάνι. Εμένα σίγουρα χωράει αρκετά πιο κάτω, γι αυτό και κάποιες φορές ο καφές δεν είναι καλός.

Λόγω χώρου τώρα αλλά και πρωτίστως βαρεμάρας δεν θέλω να αγοράσω μύλο και να μπω σε αυτό το τριπάκι ΑΛΛΑ θέλω μία υπεραυτόματη για να πατάω ένα κουμπάκι και να χω έτοιμο καφέ με την τσίμπλα στο μάτι κάθε πρωί! Αξία ανεκτίμητη για μένα...γι αυτό είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω κάποια οφέλη στον βωμό της ευκολίας.

Εχω δοκιμάσει http://www.delonghi.com/en-gb/products/ ... ifications σε αυτήν καφέ από tailor made και βγαίνει σίγουρα καλύτερος και πιο δυνατός από την δικιά μου και ο μύλος παίρνει μπόλικες διαβαθμίσεις για λεπτή άλεση, την έχει μπουκώσει κίολας :)

Το ερώτημα μου είναι αν γνωρίζει κανείς πόσα γρ παίρνει στην πιο δυνατή δόση; Αν κοιτάξει κανείς στα specs λέει οτι παίρνει 200γρ καφέ και αυτός ο καφές αντιστοιχεί σε 14 ροφήματα. Ητοι περίπου 14 15 γρ ο καφές. Το θέμα είναι οτι δεν αναλύει καθόλου αυτή την αναλογία. Αν αυτά αντιστοιχούν στην ρύθμιση για τον πιο δυνατό εσπρέσσο ή στην ρύθμιση για τόν νορμάλ ή τον πιο ελαφρύ...

Θα εκτιμούσα εάν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο θέμα των γραμμαρίων και επίσης αν έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη μηχανή καλοδεχούμενη φυσικά η οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 600 ευρώ το μάξιμουμ.

Ευχαριστώ,
Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: delonghi esam 4200

Δημοσίευση από nmix » Τετ Σεπ 14, 2016 10:43 pm

Βαγγέλη καλησπέρα αν και πολύ καθυστερημένα.
Ίσως να μην ενδιαφέρεσαι πλέον αλλά θα βοηθήσει κάποιον που θα έχει παρόμοια αναζήτηση στο μέλλον.

Το αριστερό ποτενσιόμετρο ρυθμίζει την ποσότητα του καφέ (νερού) που θα πέσει στο φλιτζάνι και το δεξί , πόσα γραμμάρια καφέ θα αλέσει ο μύλος. Στις delonghi η δόση ρυθμίζεται έως 14 γραμμάρια .

Ο καφές είναι πιο ελαφρύς από τις manual αλλά είναι πολύ γλυκόπιοτος. Συγχωρεί και αναδεικνύει τους μπαγιάτικους καφέδες και δεν αντιλαμβάνεσαι τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ των καφέδων.
Προσφέρουν οικονομία ρεύματος γιατί είναι έτοιμες σε 5 min καθώς και ταχύτητα παρασκευής, πλεονέκτημα που το εισπράττεις το πρωινό (με την τσίμπλα στο μάτι) και όταν έχεις παρέα ή οικογένεια coffee lovers .
ΟΙ γυναίκες θα προτιμήσουν τον espresso της delonghi από τον καφέ της super duper manual .
Εκτιμώ ότι εάν δεν έχεις καλό μύλο ,καλά ρυθμισμένη μηχανή(9,5 bar και PID) και φρέσκο καφέ, με την delonghi θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Όσον αφορά στα μοντέλα, από το μοντέλο που κοιτάς και άνωθεν θα έχεις αυτό που θέλεις.Τα νέα μοντέλα είναι πιο όμορφα και αυτόματα. Προσπάθησε όμως να την δοκιμάσεις πριν αγοράσεις.

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: delonghi esam 4200

Δημοσίευση από vsklav » Πέμ Σεπ 29, 2016 1:51 pm

nmix έγραψε:Βαγγέλη καλησπέρα αν και πολύ καθυστερημένα.
Ίσως να μην ενδιαφέρεσαι πλέον αλλά θα βοηθήσει κάποιον που θα έχει παρόμοια αναζήτηση στο μέλλον.

Το αριστερό ποτενσιόμετρο ρυθμίζει την ποσότητα του καφέ (νερού) που θα πέσει στο φλιτζάνι και το δεξί , πόσα γραμμάρια καφέ θα αλέσει ο μύλος. Στις delonghi η δόση ρυθμίζεται έως 14 γραμμάρια .

Ο καφές είναι πιο ελαφρύς από τις manual αλλά είναι πολύ γλυκόπιοτος. Συγχωρεί και αναδεικνύει τους μπαγιάτικους καφέδες και δεν αντιλαμβάνεσαι τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ των καφέδων.
Προσφέρουν οικονομία ρεύματος γιατί είναι έτοιμες σε 5 min καθώς και ταχύτητα παρασκευής, πλεονέκτημα που το εισπράττεις το πρωινό (με την τσίμπλα στο μάτι) και όταν έχεις παρέα ή οικογένεια coffee lovers .
ΟΙ γυναίκες θα προτιμήσουν τον espresso της delonghi από τον καφέ της super duper manual .
Εκτιμώ ότι εάν δεν έχεις καλό μύλο ,καλά ρυθμισμένη μηχανή(9,5 bar και PID) και φρέσκο καφέ, με την delonghi θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Όσον αφορά στα μοντέλα, από το μοντέλο που κοιτάς και άνωθεν θα έχεις αυτό που θέλεις.Τα νέα μοντέλα είναι πιο όμορφα και αυτόματα. Προσπάθησε όμως να την δοκιμάσεις πριν αγοράσεις.
Καλησπέρα Νίκο,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου. Η αλήθεια είναι οτι δοκίμασα καφέ σε κάποιον γνωστό μου που την έχει και σίγουρα αυτό που εισέπραξα ήταν καλύτερο από αυτό που πίνω κάθε μέρα με μια απλή delognhi eco 310 που έχω και χωρίς μύλο.
Μετά από πολύ ψάξιμο κάπου βρήκα οτι μαξ παίρνει λογικά 15 γραμμάρια, κάτι που απέχει για τους specialty που παίζουν στα 19+ γραμμάρια και γι αυτό έχω παγώσει λίγο το θέμα.

Για να βρείς αυτόματες με αυτά τα γραμμάρια πας μόνο σε jura και σε 4ψηφιο νούμερο, πράγμα απαγορευτικό κατ'εμέ.

melwen

Re: delonghi esam 4200

Δημοσίευση από melwen » Κυρ Οκτ 23, 2016 2:51 am

Έχω την delonghi ECAM 23.450.S

και έχω να σου πω ένα πράγμα "ΜΑΚΡΙΑ" έχει χαλάσει γύρω στις 15 φορές σε 2 χρόνια και το μίσο χρονο που την έχω είναι στο service

εγώ θα έπαιρνα ή JURA ή Gaggia σίγουρα δεν θα ξαναπάρω ποτέ Delonghi

Απάντηση