αλλαγή μηχανής

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
lefteris7

αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από lefteris7 » Σάβ Νοέμ 15, 2014 7:13 pm

Έχω μια υπεραυτόματη Labarista και θέλω να βάλω μια Casadio Dieci A2...είναι καλή επιλογή

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 15, 2014 8:01 pm

Υποθέτω ότι κάνεις ερώτηση γιατί δεν έχεις βάλει ερωτηματικό.

Καμία σχέση ο εξοπλισμός (μηχανή και μύλος) που πήρες τώρα με την υπεραυτόματη που είχες. Η μέρα με την νύχτα. Ανεξάρτητα από τι καφέ θα επιλέξεις να δουλέψεις, μάλλον απ΄ότι βρήκα στο Internet αυτόν
http://jamaicacoffee.gr/index.php?optio ... &Itemid=59
να θυμάσαι ότι ο αδύνατος κρίκος θα είναι αυτός που θα χειρίζεται τον εξοπλισμό. Σχεδόν όλα τα καφέ έχουν και καλούς μύλους και καλές μηχανές αλλά το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου γιατί απλά δεν γνωρίζουν πως να τα δουλεύουν τα εργαλεία.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

lefteris7

Re: αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από lefteris7 » Σάβ Νοέμ 15, 2014 8:13 pm

Ναι μάλλον αυτός είναι ο καφές....Εγώ ο ίδιος χειρίζομαι την μηχανή δεν ξέρω πολλά αλλά ελπίζω να βελτιωθώ

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από veba » Κυρ Νοέμ 16, 2014 4:32 pm

Καλησπέρα Christos Θα κάνω ένα σχόλιο για τον διάλογο σας , χωρίς κάποιο υπονοούμενο . Πριν από το σχόλιο φυσικά συμφωνώ με την απάντηση σου , και γενικότερα με ότι πολύ προσεκτικά και ευγενικά γράφεις σε όλους.
Ο lefteris7 γράφει
Έχω μια υπεραυτόματη Labarista και θέλω να βάλω μια Casadio Dieci A2...είναι καλή επιλογή
Απαντάς λοιπών ότι η μηχανή που πήρε είναι καλύτερη από αυτή που είχε . Χωρίς να αναφέρει ότι την πήρε, προτείνοντας του και καφέ.
Ο lefteris7 απαντάει ότι Εγώ ο ίδιος χειρίζομαι την μηχανή δεν ξέρω πολλά αλλά ελπίζω να βελτιωθώ.
Ο διάλογος δεν βγάζει και πολύ νόημα, σε σχέση με την αρχική πιθανών ερώτηση του lefteris7 .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Νοέμ 16, 2014 5:29 pm

Αγαπητέ φίλε veba καλοδεχούμενη η κριτική στον τρόπο γραφής μου.

Η απάντηση μου και όλος ο διάλογος θα γινόταν από εσένα αντιληπτός μόνο εάν είχες γνώση όλων των νημάτων που άνοιξε ταυτόχρονα ο Λευτέρης.
viewtopic.php?f=6&p=54510#p54476
viewtopic.php?f=34&p=54489#p54466
Διαβάζοντας τα, θα καταλάβεις για παράδειγμα ότι δεν του πρότεινα κανέναν καφέ, όπως λανθασμένα αντιλήφθηκες και η όλη συζήτηση θα βγάζει πιο εύκολα νόημα και σ' εσένα.

Με εκτίμηση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: αλλαγή μηχανής

Δημοσίευση από veba » Κυρ Νοέμ 16, 2014 6:24 pm

Καλησπέρα Christos
Δεν κάνω κριτική στο τρόπο γραφής σου ούτε φυσικά και στον lefteris7, και δεν θέλω να το δεις λανθασμένα. Απλά ο lefteris7
διατύπωσε πιθανών λάθος αυτό που ήθελε να πει. Έχει πάρει , βάλει , και χρησιμοποιεί την μηχανή. Έτσι η ερώτηση που θεωρητικά κάνει σε όποιον διαβάζει το κείμενο , ότι θέλει να βάλει κλπ, με μπέρδεψε.
Όπως και να έχει το θέμα το σχολίασα πιθανών λανθασμένα, και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει "κακός " σκοπός.

Απάντηση