Quick Mill Monza Mod. 05009 Deca

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Quick Mill Monza Mod. 05009 Deca

Δημοσίευση από nmix » Δευ Μαρ 10, 2014 10:54 pm

Λόγω μη ύπαρξης επίσημης αντιπροσωπίας στην Ελλάδα, τα προϊόντα QUICK MILL παρόλο που διαθέτουν υψηλή ποιότητα και ευρεία αποδοχή στο εξωτερικό , συναντούνται σπάνια στους Ελληνικούς πάγκους κουζίνας.
Έχοντας στην κατοχή μου την εν λόγω σουπερ αυτόματη μηχανή , ανεβάζω λίγα σχόλια, μερικές φωτό και δύο βίντεο έτσι … για την επιστήμη, των μελών της μεγάλης πλέον κοινότητας του παρόντος φόρουμ.

Χαρακτηριστικά:
Διαστάσεις cm L 36 x H 44.5 x W 42
Βάρος 24 Kg
Ισχύς 2100 W 9 A

Σύνδεση
Η μηχανή έχει δυνατότητα σύνδεσης με παροχή δικτύου ύδρευσης.
Την λειτουργώ όμως με το δοχείο της (αποσπώμενο δοχείο νερού 3Lt) ώστε να αποφύγω το τρύπημα ντουλαπιών κουζίνας. Επίσης έχει μεγάλο αποχετευτικό ταψάκι, περίπου 2 lt

Προθέρμανση
Η μηχανή ζεσταίνεται πολύ γρήγορα (σε 5' πέφτει ready) όμως επιθυμητός χρόνος είναι της τάξης του 15λεπτου.

Μύλος
Η Monza διαθέτει stepless μεταλλικό μύλο με 49mm ίσια μαχαίρια.
Δυνατότητα ρύθμισης ποσότητας αλεσμένου καφέ ανά φλιτζάνι (7 -11γρ), o οποίος μετά τα 8,5-9 gr τα αποβάλει η σπάτουλα που σκουπίζει τον καφέ πάνω από το group (βλέπε video).
To xωνί του μύλου έχει χωρητικότητας 350 gr κόκων.

Pre-infusion
Προγραμματιζόμενο σε χρόνο preinfusion, το οποίο δεν χρησιμοποιώ .Η γεύση μου ταιριάζει καλύτερα χωρίς αυτό και πετυχαίνεται μεγαλύτερη επίγευση ,αν και δεν έχω πειραματιστεί ιδιαίτερα με συνδυασμό άλλων ρυθμίσεων.

Εκχύλιση
Η Monza δεν χρησιμοποιεί σύστημα pressurized στο group, σε αντίθεση με όλες σχεδόν τις αυτόματες.
Διαθέτει μεταλλικό group εκχύλισης, προγραμματιζόμενης θερμοκρασίας (δεκαέξι βαθμίδες) και ηλεκτρονική ρύθμιση θερμοκρασίας για τον καφέ (επίσης δεκαέξι βαθμίδες).
Η χωρητικότητα του group, μας δίνει μονό shot έως 8,5-9 gr καφέ με κάθε πάτημα, κανονικό ή lungo με δυνατότητα ρύθμισης ποσότητας του νερού εκχύλισης.
Η γεύση, λόγω μη συστήματος pressurized ,έρχεται πολύ κοντά στις manual μηχανές και όχι σε ρόφημα όπως οι λοιπές σουπερ αυτόματες μηχανές.

Ατμός
Δυνατός και αρκετά στεγνός. Υπάρχει ηλεκτρονική ρύθμιση θερμοκρασίας του ατμού καθώς και τον χρόνο λειτουργίας ατμού. Έχοντας αποκλειστικό θερμομπλόκ για ατμό, δεν περιμένεις καθόλου μεταπηδώντας από εσπρέσο στον καπουτσίνο.

Συντήρηση
Για την συντήρησή της υπάρχει πρόγραμμα αυτόματου καθαρισμού Descaling κ backflush καθώς διαθέτει solenoid.

Άλλα χαρακτηριστικά:
Η Monza διαθέτει πολύ στιβαρή κατασκευή με σώμα από 304 stainless steel. Έχοντας δύο θερμομπλόκ αποκτάμε ευελιξία στα ροφήματα με γάλα χωρίς αναμονές μεταξύ τους.
Προγραμματιζόμενος χρονοδιακόπτης αυτόματης έναρξης και παύσης λειτουργίας
Μεγάλη θερμαινόμενη βάση φλιτζανιών
Παροχή ζεστού νερού
Προγραμματισμός λειτουργίας βάσει της σκληρότητας νερού
Οπίσθιος κεντρικός διακόπτης ρεύματος
Δύο θερμομπλόκ που μετά την λειτουργία τους αδειάζουν, για λιγότερα άλατα και διάβρωση :
Quick Mill System thermoblock για καφέ 600 Watts;
Quick Mill System thermoblock για ατμό 1000 Watts;
Δύο Ulka pump;
Parker solenoid ηλεκτροβαλβίδες
Κύκλωμα Gicar με ψύκτρα.

1. Τα βίντεο που ακολουθούν είναι με καφέ Κένυα homeroasted με RD προ 9 ημερών.
2. Το πλαστικό διπλό spout είναι το original.Το χάλκινο που χρησιμοποιώ είναι mod, για πιο manual αίσθηση.

Y.Γ. Κατά τη διάρκεια της βιντεοσκόπησης προσπάθησα να τραβήξω και τον μηχανισμό φόρτωσης οπότε δεν μπορούσα να αποφύγω το τρέμουλο (ήμουν και μόνος ).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας



Συνημμένα
foto7.JPG
Δυνατότητα σύνδεσης με παροχή δικτύου ύδρευσης
Monza2.jpg
Monza3.jpg
χωρητικότητα 350 gr κόκων
Monza6.jpg
stepless μεταλλικός μύλος με 49mm ίσια μαχαίρια
Monza9.jpg
Monza10.jpg
Μεγάλο tray
Monza 12.jpg
Μεγάλα αποσπώμενα δοχεία νερού και χρησιμ. καφέ
Monza 14.jpg
Το original πλαστικό διπλό spout
Monza 16.jpg
πολύ στιβαρή κατασκευή
Monza 17.jpg
Μεγάλη θερμαινόμενη βάση φλιτζανιών
Monza 18.jpg
cup 01.jpg
cup 04.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Quick Mill Monza Mod. 05009 Deca

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 11, 2014 2:43 pm

Χίλια ευχαριστώ Νίκο γι αυτή την παρουσίαση. Τα video που δείχνουν και το πως λειτουργεί η μηχανή αλλά και το αποτέλεσμα (το πραγματικό, χωρίς pressurized κτλ) είναι πραγματικά θησαυροί πληροφορίας. Νομίζω ότι είναι ξακάθαρο ότι άμα κάποιος θέλει espresso πραγματικό αλλά με άνεση και ευκολία μάλλον δεν πρέπει να κοιτάξει για κάτι το κατώτερο από αυτήν την υπεραυτόματη. Αλήθεια γνωρίζουμε πόσο κοστίζει στην Ευρώπη;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Quick Mill Monza Mod. 05009 Deca

Δημοσίευση από afonic » Τρί Μαρ 11, 2014 4:25 pm

Πολύ εντυπωσιακή παρουσίαση, ήθελα καιρό να δω μια "κανονική" full auto μηχανή και όχι την πλαστικούρα της Krups που είχα.

Βέβαια δυστυχώς και αυτή είναι στην ουσία μια μηχανή για ristretto, εξαιτίας του πολύ μικρού group. Παράλληλα μου κάνει εντύπωση πως το group έχει κλίση, πράγμα που μάλλον δημιουργεί channeling.

Με το κόστος γύρω στα €2000 δεν νομίζω πως έχει νόημα να συζητάμε καν για οικιακή χρήση, μόνο για επαγγελματική ή έστω σε περιβάλλον γραφείου.

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Quick Mill Monza Mod. 05009 Deca

Δημοσίευση από nmix » Τρί Μαρ 11, 2014 8:30 pm

Το κόστος της είναι γύρω στο 2000αρο αλλά το νέο μοντέλο είναι …μοντέλο.
Δεν έχει θερμομπλόκ αλλά 1,4lt boiler ΗΧ τεχνολογίας με PID και Led display .Στην Ιταλία χρησιμοποιείται από τα Mac Donalds για επαγγελματική χρήση.

http://www.chriscoffee.com/Quickmill-Mo ... p/5010.htm

Το μονής χωρητικότητας group χωράει 8,5-9 gr ,οπότε μας δίνει από ristreto έως καφέ των 30 -35 ml.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί σαν μείον, αλλά πατώντας το κουμπί δύο φορές παρέχει δύο μονούς.

Απάντηση