Υπεραυτοματη Gaggia Syncrony Compact και ποιοτητα καφε

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
gkali

Υπεραυτοματη Gaggia Syncrony Compact και ποιοτητα καφε

Δημοσίευση από gkali » Δευ Ιαν 27, 2014 8:46 pm

καλησπερα σε όλους τους espresso lovers!!! Πρόσφατα ένας καλός φίλος μου χάρισε μια Gaggia syncrony compact μηχανη, που επειδη δεν εβγαζε καφε ηταν ετοιμος να τη πετάξει... την πήρα με χαρά, και ας είμαι φαν-λάτρης των κλασικών μηχανών με portafilter, την ανοιξα, την καθαρισα της εκανα αφαλαντωση και η μηχανη δουλεψε. αλλά δούλεψε μόνο στον κομμένο ετοιμο καφε, είχε κάποιο πρόβλημα στον μύλο...αναγκάστηκα λοιπόν και την έστειλα στην eurogad. Eκεί με ενημέρωσαν οτι με ένα μικρό κόστος η μηχανη θα μου ερχόταν σαν καινούργια. και έτσι έγινε, νέο καθάρισμα, νεα αφαλάντωση, αλλαγή ενος ανταλλακτικού του μύλου και...όλα κομπλέ...εκτός από το τελικό αποτέλεσμα του καφε... εχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς καφέδες, εχω βάλει την δόση στο max (+),
'εχω βάλει το άλεσμα να είναι σχεδόν στο πιο ψιλό...(2), εχω καλιμπράρει 2-3 φορές μόνος μου τον μύλο...αλλά καφές με χαμηλό σώμα-καιμάκι και σχετικά ελαφρύς. Σαν γεύση είναι οκ, αλλά είναι δυνατόν το καιμάκι να είναι σχεδόν άσπρο?? Δε θέλω να βγάλω τον υπέρτατο καφέ, γνωρίζω με μεγάλη σιγουριά ότι όλες άυτες οι μηχανές (υπεραυτόματες) δεν βγάζουν και τον τέλειο καφέ...άλλα ΟΧΙ και να βγάζουν καφέ σαν μηχανης των 70 ευρω!!! Μίλησα και με τεχνικό της εταιρείας και μου είπε οτι η μηχανή αφού έφυγε από την εταιρεία είναι σίγουρα σωστά καλιμπραρισμένη...ΑΝ...ΑΝ λέω γνωρίζετε κάποιο TIP, ΚΑΤΙ που θα μπορούσα να κάνω ώστε το "σώμα" του καφέ να εβγαινε πιο γεμάτο ...θα ήταν ΣΟΥΠΕΡ!!! Ίσως και κάποιοι άλλοι σε αυτό το Σάιτ να έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα... Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη κάθε βοήθεια!!!! :oneup:

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Υπεραυτοματη Gaggia Syncrony Compact και ποιοτητα καφε

Δημοσίευση από Strax » Τρί Ιαν 28, 2014 7:18 pm

Η εμπειρία μου από όλες τις αυτόματες είναι αυτή που περιγράφεις με μικρές διαφορές.

Το θέμα είναι πάντα ο μύλος που δεν μπορεί να κόψει αρκετά λεπτά.

Ο μόνος εύκολος τρόπος που μπορώ να προτείνω είναι η αγορά κάποιου μύλου και χρήση της θήκης αλεσμένου καφέ.

gkali

Re: Υπεραυτοματη Gaggia Syncrony Compact και ποιοτητα καφε

Δημοσίευση από gkali » Παρ Ιαν 31, 2014 3:54 pm

Strax έγραψε:Η εμπειρία μου από όλες τις αυτόματες είναι αυτή που περιγράφεις με μικρές διαφορές.

Το θέμα είναι πάντα ο μύλος που δεν μπορεί να κόψει αρκετά λεπτά.

Ο μόνος εύκολος τρόπος που μπορώ να προτείνω είναι η αγορά κάποιου μύλου και χρήση της θήκης αλεσμένου καφέ.

Αν δε μου τον χάριζε πραγματικα δε θα έδινα ουτε ευρω για αγορά τέτοιας μχνς, αλλά έκατσε έτσι που θα ήταν χαζό να μη τη κρατήσω. Αυτό είχα παντως και εγω στο μυάλο μου, αγορά μύλου ώστε και θα μου μείνει και θα έχω πιο ψιλόκομμένο καφε...
ευχαριστω!!! :oneup:

Απάντηση