Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Τρί Ιαν 08, 2013 9:47 pm

ενταξει δεν κανω τοτε :coffee: :D
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Τετ Ιαν 09, 2013 5:09 pm

1.jpg
στην υγεια σας... 10.5g 40ml 29sec
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

fotia13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2011 10:05 pm
Μηχανή:: Gaggia Brera
Τοποθεσία: Άνδρος

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από fotia13 » Τετ Ιαν 23, 2013 1:19 pm

:a049: Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο :a049: Έκανα ότι περιγράφει ο Delis, άνοιξα καπάκια κλπ, έφτασα στον μύλο, δεν μπόρεσα να ξεκουμπώσω το πάνω τμήμα του μύλου, αλλά κατάφερα αυτό που ήθελα. Να ρυθμίσω 5 θέσεις για πιο ψιλή άλεση τους κόκκους καφέ. (Όντως είναι περίπλοκη η ρύθμιση αλλά κούμπωσα το πάνω καπάκι που ρυθμίζεις τον μύλο κανονικά και το πήγα 5 θέσεις πιο ψιλή άλεση. Έχει και μια άσπρη γραμμή που βλέπεις ότι πηγαίνει για πιο ψιλό, δεξιόστροφα όπως οι δείκτες του ρολογιού.)
Και τελικά άψογος!!!!! Τώρα πίνω άλλο καφέ. Με έβαλες να ξαναψάχνω ρυθμίσεις και καφέδες για καλύτερα αποτελέσματα. Ξανά από την αρχή λοιπόν.
Delis :worthy: σε υπερευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Τετ Ιαν 23, 2013 2:03 pm

xaxa χαιρομαι που υπαρχει κι αλλος πατεντιαρης σαν κι εμενα!!

πειραματισου τωρα και οταν βαρεθεις θα σου πω πως να ρυθμησεις τον μυλο μεχρι τερμα ψιλο,χαχαχ σε αφηνω σε αγωνια, καλα καφεδακια..!! :coffee:
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Πέμ Φεβ 21, 2013 3:57 pm

αφου μετα απο σχεδον 20 μερες ειχα μεινει χωρις ιντερνετ λογω μεταφορας απο on se forthnet
να συνεχησω την παρουσιαση....αφου πηρα φρεσκο καφε DIVINO (πηρα 3 διαφορετικα χαρμανια) ξεκινησα να κανω πειραματισμους με τον μυλο της brera, αυτο που ειδα τελικα ειναι οτι βγαινει πολυ καλο το αποτελεσμα...για παραδειγμα με 7,5 γρ καφε (μια κουκιδα στην brera) βγαζει τα 30 μλ σε 24-25 δλ και αυτο για πολλους καφεδες στη σειρα χωρις να εχει διακυμανσεις το κοψιμο.
ο καφες βγαινει με ωραιο σωμα και ωραια γευση οπως ακριβως βγαινει και στην κλασικ που ειναι διπλα... καποια στιγμη θα βαλω και βιντεακια..
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Σάβ Οκτ 25, 2014 11:27 pm

Μετα απο αρκετα κιλα καφε στον μυλο της brera ηρθε η ωρα να αλλαξω μαζαιρια γιατι κατι δεν μου πηγαινε καλα.Ενω εγω εχω την κλασικ και παιζω η γηναικα μου παιζει μονο με τη brera η clasic-k3 της φαινεται διαστημοπλοιο!
Ετσι σημερα εκατσα την ανοιξα και της αλλαξα τα μαχαιρια (οχι τα φωτα), φωτο ξεχασα να τραβηξω.
Το αποτελεσμα μετα απο μερικα πειραματα στο μυλο ηρθε εκει που ειχε ξεκινησει τοτε που πρωτοπειραξα τον μυλο.
Βεβαια δεν μπορει το αποτελεσμα να φτασει την κλασικ αλλα για μηχανη που πατας μονο ενα κουμπι και τα κανει ολα αυτοματα ειναι παρα πολυ καλο!
Μπορει αυριο το πρωι που θα φτιαξω καφε να βαλω φωτο να δειτε το αποτελεσμα
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Δευ Οκτ 27, 2014 10:18 pm

Η ποσότητα του καφέ που αλέθετε ρυθμίζετε από την μηχανή σου από το λογισμικό της. Η μηχανή καθορίζει τον χρόνο αλέσματος και από την πτώση ταχύτητας της περιστροφής του grinder. Αν το έλυσες από κάτω θα είδες και τα δύο μαγνητάκια που έχει στο γρανάζι , και τα χρησιμοποιεί για να μετράει με ακρίβεια μισής στροφής την περιστροφή σε σχέση με το χρόνο.
κλείνοντας τα μαχαίρια και φυσικά και με άλλες παραμέτρους η μηχανή προσπαθεί να φτιάξει την σωστή ποσότητα καφέ.

Βγάζοντας μερικούς καφέδες χωρίς να πειράξεις τα μαχαίρια το λογισμικό κάνει διορθώσεις, και η μηχανή έρχεται εκεί που πρέπει.

Αν νομίζεις ότι κάνει δεν κάνει καλά υπάρχει τρόπος επαναφοράς της μηχανής στην αρχική λειτουργία.

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Τρί Νοέμ 04, 2014 11:02 pm

Αν και με μπερδεψες λιγο δεν ειχα κανενα προβλημα με τον μυλο της brera.
Οταν λες επαναφορα τι εννοεις;
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Τετ Νοέμ 05, 2014 8:10 am

Η μηχανή βλέπει τον καφέ από την κόντρα περιστροφής του μοτέρ, όταν ο μύλος δεν έχει καφέ και περιστρέφετε άδειος η μηχανή μετράει της περιστροφές σε σχέσει με τον χρόνο και γνωρίζει ότι δεν υπάρχει καφές. Αυτό είναι ένα σημείο αναφοράς που κάποιες φορές από διάφορες παραμέτρους χαλάει. Όμως η μηχανή με βάση αυτή την μέτρηση αρχίζει να αυξομειώνει τον χρόνο άλεσις ανάλογα με το πόσο κλειστά έχεις τα μαχαίρια. Μπορεί να φτιάχνεις την άλεση εκεί που θες αλλά η ποσότητα του καφέ να είναι λάθος από την μηχανή σου , έτσι ο καφές να μην είναι αυτός που πρέπει. Θα γράψω μερικά πράγματα για της αυτόματες μηχανές όχι για να τις υπερασπιστώ φυσικά, αλλά περισσότερο για γίνει κουβέντα , και να μάθω κάποια πράγματα εμπειρικά από τους φανατικούς στον εσπρέσο. Εργάζομαι πάνω στις μηχανές και θα σου πώ ότι δεν είναι έτσι όπως τις υποτιμάτε. Οι φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει είναι καλές και θα βοηθήσουν στο να σου περιγράψω κάποιες λειτουργίες για το boiler , το grinder , κλπ , και πως το λογισμικό τα χρησιμοποιεί

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από charkyriak » Τετ Νοέμ 05, 2014 2:48 pm

Βλέπω να ανεβάζει ο φίλος veba κανένα καλό post
για τη λειτουργία των υπεραυτόματων και θα μπω στο τριπακι
να πειράξω την accademia που έχουμε στη δουλειά....
και μετά θα τη φάω την απόλυση...χαχαχα
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Απάντηση