Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Παρ Νοέμ 07, 2014 6:00 pm

4veba.JPG
3veba.JPG
2veba.JPG
1veba.JPG
Είναι δύο boiler , από δύο αυτόματες μηχανές. Μπορείτε να δείτε το εσωτερικό τους.

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Κυρ Νοέμ 09, 2014 8:35 pm

Για πες και αλλα να κανουμε κανενα πειραμα. :cfstd:
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Κυρ Νοέμ 09, 2014 9:00 pm

ok . Για να κάνουμε πειράματα πρέπει να ξέρω το μοντέλο. θα δοκιμάσουμε κάτι από την σειρά της μηχανής σου για τεστ mode

Μετακίνησε τον επιλογέα στην ένδειξη με το ζεστό νερό. Πίεσε και κράτα πατημένο το κουμπί του εσπρέσσο και ενεργοποίησε την μηχανή από τον γενικό διακόπτη που έχει από πίσω. Τα φωτάκια μπροστά θα αναβοσβήνουν κυκλικά. Αφήνεις το κουμπί του εσπρέσσο και είσαι σε τεστ mode αν έχω πετύχει το μοντέλο σου. Αν συμβούν αυτά θα συνεχίσω , αλλιώς θα κάνουμε άλλη διαδικασία .

Αν μπεις σε αυτό το mode μπορούμε να σετάρουμε το grinder σύμφωνα με την κατάστασή του
τα διάφορα level αλλάζουν πατώντας το κουμπί on-off που έχει μπροστά η μηχανή αυτή την φορά. Τα υπόλοιπα κουμπιά όπως και ο επιλογέας του νερού , ατμού ενεργοποιούν τα διάφορα πράγματα της μηχανής . Η ιστορία τελειώνει σβήνοντας την μηχανή από τον πίσω διακόπτη για μερικά δευτερόλεπτα

Άβαταρ μέλους
Delis
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 12:29 am
Όνομα: Παντελης
Μηχανή:: MOD. BRERA
2η Μηχανή:: CLASSIC PID
Μύλος:: ASCASO I2
2ος Μύλος:: K3 TOUCH
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIA.COLOMBIA.KENYA AA

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Delis » Δευ Νοέμ 10, 2014 12:31 am

Τι αλλα στοιχεια χρειαζεσαι απο τη μηχανη; ειναι η gaggia brera του 2012 αν δεν κανω λαθος.
GAGGIA BRERA MOD, GAGGIA CLASSIC PID, ASCASO I2, K3 TOUCH...

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Δευ Νοέμ 10, 2014 8:15 am

Δοκίμασε να μπεις στο τεστ mode . Η μηχανή έχει κάπου ένα ταμπελάκι αυτοκόλλητο. Πες μου εαν υπάρχει .Εαν θες μπορούμε (και νομίζεις ότι δεν είναι καλός ο καφές), να την φτιάξουμε.
Θα πρέπει όμως να χρησιμοποιήσεις κατσαβίδι και να ανεβάσεις φωτογραφίες από διάφορα τμήματα που θα χρειαστούν. Υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να ελέγξουμε , και να ρυθμίσουμε έτσι ώστε το αποτέλεσμα του καφέ να είναι πολύ καλό. Τέλος στο grinder γίνετε από συνδυασμό πλήρων προσαρμογή. Υπάρχουν κάποια πράγματα που με την χρήση και τα χρόνια μπορεί να χρειάζονται αλλαγή. Στο grup, πχ, υπάρχει βαλβίδα πιέσεως του καφέ που αν δεν λειτουργεί σωστά επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από afonic » Τρί Δεκ 09, 2014 10:02 pm

Off topic:
Αυτά στις φωτογραφίες ονομάζονται thermoblock όχι boiler.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Τετ Δεκ 10, 2014 6:32 pm

afonic

Καλησπέρα , λέγοντας thermoblock προσδιορίζουμε τον τύπο του boiler. Με την λέξη boiler εννοούμε κάθε συσκευή που εσωτερικά της ζεσταίνετε κάποιο υγρό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι αυτό στην φωτογραφία είναι ένα boiler τύπου thermoblock. Και πάλι η περιγραφή δεν θα είναι ολοκληρωμένη.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 10, 2014 6:53 pm

Συμφωνώ για την γενική χρήση του όρου. Ειδικά όμως στις espresso μηχανές, έχουν επικρατήσει οι ονομασίες:

- boiler για το απλό βραστήρα που γεμίζει με νερό και το φέρνει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Με αυτό εξοπλίζεται η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματικών μηχανών, και οι καλύτερες οικιακές.
- thermoblock για το boiler που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία. Θεωρείται προβληματικό και ξεπερασμένο.
- thermocoil για αυτό που φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία. (είναι κομμένο φανταζομαι). Καλύτερο από το thermoblock στην θεωρία αλλά δεν το έχω πετύχει ακόμα στα χέρια μου.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 10, 2014 7:04 pm

Εγω δεν συμφωνώ ούτε για την γενική χρήση του όρου, διότι Boiler σημαίνει ελληνιστί Λέβητας.
Στις μηχανές εσπρέσσο λοιπόν, το Boiler είναι ένας Λέβητας.
Το Thermoblock και το Thermocoil είναι μεν και αυτά θερμαντήρες νερού (water heaters), αλλά επ ουδενί δεν είναι λέβητες!

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Τετ Δεκ 10, 2014 7:46 pm

Afonic

Όλο και περισσότερες μηχανές χρησιμοποιούν thermocoil για διάφορους λόγους. Σε μηχανές συνήθως πολύ φτηνές δεν χρησιμοποιείτε, λόγο κατασκευαστικού κόστους.
Για τον ίδιο λόγο δεν χρησιμοποιούνται ακόμη σε επαγγελματικές. Δεν είμαι τις άποψής ότι είναι καλύτερο , όμως επειδή δουλεύω στης μηχανές βλέπω ότι πάνε προς τα εκεί.
Η Saeco philips στην νέα gaggia χρησιμοποίησε τέτοιου τύπου boiler όπως και βαλβίδες οι οποίες χρησιμοποιούνται από την εταιρεία σε αυτόματα μοντέλα.
Ακόμη κάποια στάνταρ που έχουν να κάνουν και με της μετρήσεις αναγκάζουν έμμεσα της εταιρείες να χρησιμοποιήσουν ηλεκτρονικά και σε πολύ απλές μηχανές για να ρίχνουν την κατανάλωση όταν είναι ανοιχτές και δεν χρησιμοποιούνται.

@Γιάννης
Η γενική χρήση του όρου Boiler ή λέβητας δεν είναι δική μου φιλοσοφία. Απλά το ανέφερα. Με το να μην συμφωνείς τι σημαίνει boiler δεν αλλάζει τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Τετ Δεκ 10, 2014 8:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.

Απάντηση