Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Σάβ Απρ 25, 2015 8:49 pm

Delis
Θα περιγράψω την διαδικασία αλλά πριν θα σου περιγράψω να ελέγξεις τον κόφτη της μηχανής σου μια και μπορείς και την λύνεις.
Θα βγάλεις τον κόφτη και θα ξεβιδώσεις της τέσσερις βίδες που έχει από κάτω.
Ο κόφτης θα χωριστή σε δύο κομμάτια. Στην φωτογραφία φαίνεται το γρανάζι με τα δύο μικρά μαγνητικά και στο κομμάτι με το μοτέρ βρίσκετε ο αισθητήρας . Αν υπάρχει γράσο όπως στην φωτογραφία θα το καθαρίσεις . Τα μαγνητάκια και ο αισθητήρας θα είναι καθαρά από γράσο. Γράσο για τρόφιμα θα πρέπει να υπάρχει μόνο στον ατέρμονα και στα δόντια του γραναζιού. Η φωτογραφία είναι από μηχανή που παρουσίαζε βλάβη.
Στη συνέχεια θα μοντάρεις πάλι τον κόφτη και θα τον τοποθετήσεις στην θέση του.
Στην φωτογραφία φαίνεται η θέση που θα πρέπει να είναι ο κόφτης . Ο ρυθμιστής στο τελευταίο καπάκι που θα τοποθετήσεις θα είναι στην θέση του μεγαλύτερου κόκκου. (χοντρότερη άλεση.)
Η ρύθμιση του κοψίματος στην μηχανή σου πρέπει να γίνετε την στιγμή που η μηχανή αλέθει καφέ. Σε αντίθετη περίπτωση το πιθανότερο είναι να γυρίσεις τον ρυθμιστή χωρίς να γυρίσει αντίστοιχα ο μηχανισμός.
Συνημμένα
veba3.jpg
veba4.png
veba4.png (45.81 KiB) Προβλήθηκε 4081 φορές

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Σάβ Απρ 25, 2015 9:31 pm

Θα μπεις στο test mode και θα πας στο τέστ του κόφτη. Θα πατήσεις το κουμπί που ξεκινάει να λειτουργεί ο κόφτης και αυτός θα λειτουργήσει για 5 με 6 δευτερόλεπτα περίπου και μετά θα σταματήσει. (ανάλογα με το λογισμικό πιθανών να χρειάζεται να κρατάς το κουμπί πατημένο έως να σταματήσει μόνος του ο κόφτης.) Αυτή την διαδικασία θα την κάνεις δύο με τρεις φορές , χωρίς να υπάρχει καθόλου καφές μέσα στον κόφτη.
Μετά θα σβήσεις την μηχανή. Η μηχανή σου με τον τρόπο αυτό μετράει τις περιστροφές του κόφτη γνωρίζοντας ότι δεν έχει καφέ και προσδιορίζει έτσι ένα σημείο αναφοράς που με βάση αυτό και ανάλογα την πίεση του καφέ μετά ρυθμίζει αυτόματα την δόση.
Τέλος υπάρχει και μία βαλβίδα επάνω στο grup που πρέπει να λειτουργεί σωστά για να υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα .
Συνημμένα
11.png
12.png
13.png
14.png
15.png
16.png

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από tselios » Κυρ Αύγ 13, 2017 4:05 am

Αν και λίγο (αρκετά) αργά ήρθα, γράφτηκα στο forum για να πω: Veba Είσαι φοβερός!!! Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έδωσες. Εγώ έχω την anima XL με την οποία είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Επειδή είμαι γενικά πολύ ανήσυχος με της ηλεκτρικές συσκευές και τις "χειρουργώ" με το παραμικρό, έτσι έκανα και στην anima αλλά πρίν διαβάσω το topic εδώ. Μου έλυσες πολλές απορίες που είχα από το "χειρουργείο". Είχα χρησιμοποιήσει σκούρο espresso ο οποίος ήταν πολύ λιπαρός και μπούκωσε ο μήλος και δεν έλεγε να σκάσω και άλλο 45ευρω στην eurogat τον καθάρισα μόνος μου. Μηχανικά από ότι βλέπω στις φωτογραφίες σας είναι ακριβός ίδιες, τροποποιήσεις δεν έκανα γιατί είμαι ευχαριστημένος από την άλεση. Θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις κυρίως διευκρινίσεις αν έχεις το χρόνο. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από veba » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:27 am

Γεια σου tselios
Φυσικά και μπορούμε να συζητήσουμε ότι θες , και να ανταλλάξουμε γνώμες.
Νομίζω πως θα ήταν πιο καλό να ανοίξουμε ένα νέο θέμα με τον τύπο της μηχανής σου έτσι ώστε να βοηθάει και στην αναζήτηση στο forum.(με την άδεια του διαχειριστή φυσικά)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Αύγ 13, 2017 11:15 am

Σωστή η πρόταση του φίλου veba. Καλύτερα να ανοιχθεί νέο θέμα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από tselios » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:56 pm

Τέλεια!!! Την επόμενη φορά που θα την ανοίξω θα τραβήξω φωτογραφίες και απο το εσωτερικό της και θα ξεκινήσω ένα καινούργιο θέμα.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από tselios » Κυρ Αύγ 27, 2017 11:58 am

Για ρίξτε μία ματιά στο καινούριο θέμα πάτε κατευθείαν στο τέλος αν δεν θέλετε να διαβάστε την ψευτοπαρουσίαση.

Αγγελος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 5:44 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: Gaggia brera
Τοποθεσία: Περιστερι

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Αγγελος » Πέμ Δεκ 10, 2020 5:18 pm

Καλησπερα σας,εχω μια gaggia brera κ οπως εχω δει κ στα περισοτερα σχολια ολοι εχουμε προβλημα με τον μυλο κ το boiler..εχει καποιος να μου προτινει καποιον τεχνικο στην Αθηνα που να μπορει να μου πειραξει τα μαχαιρια να κοβουν πιο ψιλα τον καφε κ να ανεβασει την θερμοκρασια του boiler;;

Brouno
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2020 4:55 pm

Re: Gaggia Brera ρύθμιση μύλου.

Δημοσίευση από Brouno » Κυρ Σεπ 17, 2023 12:10 am

Θα με ενδιέφερε και εμένα αν υπάρχει κάποιος τεχνικός για τον ιδιο λόγο που αναφέρει ο Άγγελος. Ευχαριστώ

Απάντηση