Jura ENA9 εντυπωσεις

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
takisot

Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από takisot » Δευ Μαρ 05, 2012 4:02 pm

DSC03573.jpg
Ως νεο μελος στο forum χρωσταω ενα review για την υπεραυτοματη αυτη μηχανη, που εχω περιπου 3 μηνες.
Παντα απολαμβανα τον καλο καφέ οπου τον έβρισκα, είτε στην πατρίδα μας ειτε στα ταξιδια μου στο εξωτερικό (ειδικά στην Ιταλία). Αν και λατρεύω τον καλό espresso εχω καταλήξει να πίνω πολύ συχνότερα cappuccino διοτι μου αρέσει να κραταει το ροφημα περισσοτερη ώρα.
Ενώ παντα ήθελα να μπω στο trip αγοράς καλής μηχανής & μύλου για το σπιτι, ποτέ δεν το αποφάσισα λόγω έλλειψης χρόνου (το πρωί θελω καφέ γρήγορα πριν την δουλεία). Γι αυτο τον λόγο είχα επιλέξει την προηγούμενη μηχανή μου, μια πανέμορφη Electra Nivola, η οποία ειχε παρει πολύ καλα reviews ως pod machine και η οποία μπορούσε με μια αλλαγη στο group να παρει και κανονικό καφε.
Ομως, κακά τα ψέμματα, ο φρεσκοκομμένος καφές, δεν συγκρίνεται και με το καλύτερο pod (είχα δοκιμασει μπόλικα και είχα καταλήξει στο illy black). Φυσικά, με τα pod εχεις μια σταθερή συμπαθητική ποιότητα και μεγαλη ευκολία παρασκευής. Ήθελα ομως κάτι παραπάνω, που να μου εδινε γεύση φρέσκου καφέ, χωρις ομως τον «μπελά» μιας κλασσικής μηχανής/μύλου..
Ενας φίλος απο Νορβηγία με παρακίνησε να δοκιμάσω την συγκεκριμένη μηχανή, την Jura ENA 9 την οποία και τελικά επελεξα.

Ποια ειναι τα προτερήματα της:
-Ειναι πλήρως αυτοματοποιημένη αλλά και με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης (επιλογή ποσότητας καφε, νερου, κοψίματος, θερμοκρασίας)
-Ειναι πανεύκολη στην χρήση και στον καθαρισμό (ουσιαστικά τα κάνει ολα μόνη της και απλά ακολουθείς τις εντολές απο την οθόνη πχ empty tray, add water).
-Εχει εξαιρετική ποιότητα microfoam για τους cappuccino lovers οπως εγώ και μάλιστα με δυνατότητα one touch, οπου απλά βαζεις ενα σωληνάκι στο μπουκάλι γάλα, πατάς ενα κουμπί και ετοιμάζει cappuccino ή latte βάσει των προκαθορισμένων προτιμήσεων σου! Πόλυ σημαντικό για τον γρήγορο πρωινό καφέ..
- Ζεσταίνεται ταχύτητα και διατηρεί σταθερότατη θερμοκρασία παρασκευής καφέ.
- Ειναι πολύ όμορφη εμφανισιακά (σχεδιασμένη απο την ομαδα της BMW εμαθα), ποιοτικά κατασκευασμένη και ιδιαίτερα μαζεμένη σε όγκο, η μικρότερη αυτόματη της αγοράς νομίζω..

Στα αρνητικά της:

-Τσουχτερή τιμή (1000 ευρώ λιανική)
-Θα ήθελα μεγαλύτερο range στο μύλο για το κόψιμο του καφέ
-Το τεπόζιτο νερού, λόγω μαζεμένων διαστάσεων, δεν ειναι πολυ μεγάλο.

Εντυπώσεις επί τω έργω:

Καταρχήν, εαν πίνετε περισσότερους cappuccino οπως εγώ, η μηχανή αυτη ειναι τέλεια: Με ενα κουμπί, εχεις υπέροχο καφέ με πλούσια πυκνή κρέμα χωρις καθολου μπουρμπουλίθρες. Μέχρι και η γυναίκα μου κατάλαβε αμέσως την διαφορά και τώρα δεν σταματά να ζητάει να της κάνω cappuccino!
Τωρα, οσον αφορά την παρασκευή espresso, σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις το σκουρόχρωμο καιμάκι μιας επαγγελματικής μηχανής, αλλα γευστικά ο καφές ειναι πολύ ωραίος με μπόλικο ξανθό καιμάκι. Εχω δοκιμάσει danesi και portioli κοκκο, με τον τελευταιο να μου εχει κατσει τελεια στην γευση. Ενα αλλο βασικο σημείο ειναι οτι εχεις shot consistency: δεν προκειται ποτέ να πιεις μάπα καφε. Βεβαια δεν ξερω εαν ποτε θα πετύχεις God shot, αλλα προσωπικά ειμαι υπερ του δέοντος ικανοποιημένος.
Συμπέρασμα: Για καλό καφέ και άριστο cappuccino με τον ελάχιστο δυνατό μπελά, η μηχανή αυτή ειναι ότι πρέπει!

Μερικες Φωτο:
DSC03580.jpg
DSC03576.jpg
DSC03574.jpg
DSC03572.jpg
DSC03577.jpg

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μαρ 05, 2012 6:07 pm

Πολύ όμορφη μηχανή και η παρουσίαση σου. Φώτο από έναν καπουτσίνο θέλουμε όμως! :coffee:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μαρ 05, 2012 7:58 pm

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Τάκη. Πραγματικά πολύ όμορφη αυτή η απέριττη σχεδίασή της.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

babis74

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από babis74 » Δευ Μαρ 05, 2012 9:35 pm

Φίλε Τάκη, συμμφωνώ με τα περισσότερα που αναφέρεις παραπάνω μιας και τυγχάνει να είμαι και εγώ κάτοχος μιας Jura Ena5 (μικρές διαφορές σε σχέση με την Ena9).
Αν και δεν την έχω μαζί μου (λόγω επαγγέλματος) τον περισσότερο καιρό όντως είναι μεγάλη ευκολία και κάνει πολύ καλό καφέ για υπεραυτόματη (δεν συγκρίνετε όμως με μηχανή και μύλο). Βέβαια η σύγκριση είναι λίγο άτυχη μιας και δεν πίνω τους ίδιους καφέδες στην Jura και στις Gaggia-Olympia αλλά όπως και να το κάνουμε την διαφορά την βλέπεις και την νιώθεις.
Για τον Portioli αν σου πω ότι ήταν ο χειρότερος γευστικά καφές που έχω πιει μάλλον δεν θα με πιστέψεις αλλά γούστα είναι αυτά και το σημαντικότερο να μας αρέσει το αποτέλεσμα.
Δοκίμασε με Hausbrandt (αν δεν δοκίμασες), ήταν ο καλύτερος που είπια από τους έτοιμους σε σπυρί, αν και εσύ πίνεις περισσότερο cappuccino ενώ εγώ espresso!
Σου εύχομαι καλούς καφέδες!
Συνημμένα
Jura Ena5.jpg

takisot

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από takisot » Τρί Μαρ 06, 2012 9:35 am

Παιδια ευχαριστώ για τα καλα λογια!
Θα ανεβασω και φωτό από cappuccino όταν βρω χρόνο.
Μπαμπη, το τι καφέ επιλεγουμε εξαρτάται από τα γούστα μας, όπως ξέρεις καλύτερα. Τον έχω δοκιμάσει τον Hausbrandt (πρόσφατα στην Horeca δοκίμασα το καλύτερο υποτίθεται χαρμάνι τους) και μου άρεσε, αλλα λιγότερο από τον Portioli. Βεβαια, οι διαφορες γίνονται πιο διακριτές στον espresso και όχι στον cappuccino, οποτε..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takisot την Τρί Μαρ 06, 2012 9:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

takisot

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από takisot » Τρί Μαρ 06, 2012 9:38 am

Α, και σχετικά με τις διαφορες μετάξυ ΕΝΑ 5 και 9, νομίζω η βασική διαφορα είναι στην ευκολία παρασκευης cappuccino (one touch στην 9) και στην ποιότητα του microfoam που παράγει η 9.

takisot

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από takisot » Κυρ Μαρ 11, 2012 6:20 pm

Ιδού και οι φωτός από την παρασκευή cappuccino:
DSC03913.jpg
DSC03915.jpg
DSC03918.jpg

tazman

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από tazman » Δευ Μάιος 14, 2012 11:29 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μεγάλο δοχείο συλλογής του χρησιμοποιημένου καφέ.
Ανά πόσους καφέδες πρέπει να το αδειάζεις;

Στην Gaggia Academia πχ ο κουβάς ειναι πολύ μικρός σε σύγκριση με την μηχανή και πρέπει να το αδειάζεις πολύ συχνά. Η Gaggia Tittanium πχ έχει 2 μεγάλους κουβάδες για νερό και καφέ.

Επίσης την εγγύηση την καλύπτει κάποια ελληνική εταιρία;

babis74

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από babis74 » Τρί Μάιος 15, 2012 12:14 pm

Το αδειάζεις στους 10-12 καφέδες αν θυμάμαι καλά, αλλά μην σ' ανησυχεί αυτό, το άδειασμα γενικά γίνεται σε μισό λεπτό!
Για την εγγύηση δεν μπορώ να σου πω γιατί την έχω αγοράσει από εξωτερικό, η δικιά μου έχει 3 χρόνια.
Υπόψιν ότι η δικιά μου είναι η ena 5, αλλά η μόνη διαφρά με την 9 είναι στην παραγωγή capuccino!

takisot

Re: Jura ENA9 εντυπωσεις

Δημοσίευση από takisot » Τετ Μάιος 30, 2012 4:52 pm

Όντως, ενώ είναι μικρο το δοχειακι χρησιμοποιημένου καφέ,αδειαζει πολύ γρήγορα.
Οι διαφορες 5 vs 9 είναι βασικά το one touch cappuccino και το aroma boost function ενώ υπάρχουν και μικρές αισθητικές διαφορες (χρωμιομενο group στην 9):

http://www.coffeemakermachinereview.com ... ura-ena-9/

Για εγγύηση δεν θυμάμαι..

Απάντηση