Gaggia Titanium Super Automatic

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
tazman

Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:06 pm

Καλησπέρα σε όλους

Μιας και έχω "εθιστεί" στους specialty καφέδες της taf τους ψηνω στη δουλειά να αλλάξουν τον iily με τον taf competition (estate blend για home users).

To πρόβλημα ειναι αν θα βγάλει το αναμενόμενο αποτέλεσμα στην Gaggia Titanium Super Automatic που υπάpχει στη δουλειά καθώς είναι όλα πολύ αυτοματοποιημένα σ αυτή τη μηχανή. :a014:

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη μηχανή;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:21 pm

Υποθέτω μιλάς για αποτελέσματα συγκρινόμενα με την Silvia+Vario.
Απλά δεν θα τα βγάλει και αυτό δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη μηχανή αλλά με τον τύπο της (υπεραυτόματη).
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να δοκιμάσεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tazman

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:38 pm

Ναι σωστά,
Επισης και οπως δοκίμασα τον συγκεκριμένο καφέ στη horeca από τον Στέφανο που ήταν σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα από την δική μου προσπάθεια.
Άρα να φανταστώ στις αυτόματες παίζεις μονο με το κόψιμο του καφέ και όχι με τον χρόνο εκχύλισης;

Είμαι λιγο επιφυλακτικός γιατι με τον illy που έχω δοκιμάσει στη συγκεκριμένη μηχανη σου βγάζει μια ουδέτερη γευση που για όλους τους υπόλοιπους (μη φανατικούς του καφέ) ειναι ok.

Φοβαμαι η συγκεκριμένη μηχανη μη βγάλει κάποια όξυνη γευση με τον competition και θα σκεφτούν όλοι οτι φταίει ο καφές όπου ουσιαστικά θα φταίει η μηχανή.

Αρα η ερωτηση ειναι, οι specialty καφέδες πως λειτουργούν στις υπεραυτόματες μηχανές;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:46 pm

Από τα δεδομένα που έχουμε από την Brera μάλλον όχι καλά αν και η Titanium μπορεί να έχει λίγο καλύτερη συμπεριφορά.
viewtopic.php?f=2&t=1784&start=20#p29143

Αλλά καλύτερα από την θεωρία είναι η πράξη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με ένα πακετάκι Estate Blend.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tazman

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Σάβ Μαρ 03, 2012 10:07 pm

Θα δοκιμάσω λοιπόν και θα επανέλθω. Ελπίζω να βγει καλός ο estate blend
Ευχαριστώ

G.F.

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από G.F. » Κυρ Μαρ 04, 2012 7:34 am

Την συγκεκριμένη μηχανή την προμηθεύτηκαν στην εργασία μου το 2006 και εξακολουθεί και υφίσταται. Στην προσπάθεια μου για παραγωγή καλύτερου καφέ ( γεύση - κρέμα) πειραματίστηκα αρκετά μαζί της. Ο μύλος της έχει αρκετές ρυθμίσεις οπότε μπορείς να παίξεις.. προκειμένου να πάρεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Σίγουρα όμως δεν θα στέκεται το φλιτζάνι σε αντίστοιχο φλιτζάνι μηχανής- μύλου.

Θεωρώ ότι θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα με φρέσκους καφέδες (δεν μπορώ να τοποθετηθώ για το συγκεκριμένο καφέ αφου δεν το έχω δοκιμάσει). Αναφορικά με την μηχανή λίγα λόγια (αφού το θέμα είναι η εν λόγω μηχανή και νομίζω ότι δεν έχουμε πληροφορίες για αυτήν).

Πρόκειται για μια πολύ όμορφη μηχανή η οποία έχει πολλές ρυθμίσεις (θερμοκρασία νερού, ροής, σκληρότητας, ρυθμίσεων μύλου, διπλό boiler κ.α). Το Hopper που στην ουσία είναι όλος ο μηχανισμός είναι κατασκευασμένος από ανθεκτικό πλαστικό και δεν θα αντιμετωπίσει ο χρήστης κανένα θέμα. Χρειάζεται όμως τακτική συντήρηση (απλά κάθε μέρα το αφαιρείς και το πλένεις).Διαβάζοντας για αυτήν έμαθα, ότι είχε θέματα με μικροδιαρροές από το hopper. Μέχρι στιγμής δεν εχει παρουσιάσει τίποτε. Επικοινωνώντας με Eurogat ρώτησα τη τιμή σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή τo Hopper. Η τιμή του ήταν γύρω στα 45€.

Στα πολλά ++ είναι γρήγορη προσφέρεται για τη παραγωγή πολλών καφέδων, έχει πίεση για αφρόγαλα και δεν γίνεται χαμός..

Στα -- απλά είναι υπεραυτόματη, όσο και να πειραματιστείς, θέτονται περιορισμοί από αυτής της φιλοσοφίας μηχανών.

tazman

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Κυρ Μαρ 04, 2012 1:29 pm

Βασικά αυτό που με μπερδεύει σ αυτή τη μηχανή είναι οι 3 ρυθμίσεις στην εκχύλιση που έχει: espresso coffee, normal coffee & lungo coffee.
Αντε και την πρώτη την φτιάχνεις για 50ml, τις άλλες 2 πόσα ml τις κάνεις; Έτσι όπως είναι τώρα με το lungo γεμίζεις μισή κούπα. :o
Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι να ρυθμίσεις λεπτά με μεγάλη ποσότητα ώστε να μην είναι νερουλό το loungo κι αυτό γιατί το user group της μηχανής χρειάζεται το lungo είτε για να κάνει fredo είτε για να πιει τον 3ο+ καφέ της ημέρας

Επίσης κοιτάζοντας το manual της μηχανής δεν σου λέει πόσα γραμμάρια αντιστοιχούν σε κάθε ρύθμιση της ποσότητας του καφέ. Αρά πας στα τυφλά μέχρι να βρεις τη σωστή ρύθμιση. σωστά;

Όπως και να χει είναι πολύ θετικό που έχεις ήδη δοκιμάσει αρκετά πράγματα με τη συγκεκριμένη.

Θα αρχίσω τις δοκιμές και ελπίζω να βρω κι εγώ τη χρυσή τομή.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 04, 2012 3:43 pm

Ότι ισχύει γενικά από απόψη ποσοτήτων, χρόνων, όγκων κτλ στην παρασκευή espresso ισχύουν και για τις υπεραυτόματες. Όσο πιο κοντά είσαι στις παραπάνω παράμετρους τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Διάβασε το manual και πράξε ανάλογα.
Για παράδειγμα. Δεν θα σετάρεις τον espresso στα 50ml. Θα τον σετάρεις στα 25ml και εάν θέλεις 50ml (διπλό espresso) θα κάνεις ότι λέει το manual για να έχεις 2χespresso (για παράδειγμα ο μύλος πρέπει να αλέσει δύο φορές για να πάρεις έναν διπλό espresso).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Μαρ 04, 2012 3:55 pm

Χρήστο δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι δεν αλέθει απλά 2 φορές, κάνει και 2 φορές εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 04, 2012 4:31 pm

Ναι το γνωρίζω αυτό. Απλά το ανάφερα γιατί έχει σεταρισμένο το κουμπί για espresso στα 50ml. Στις υπεραυτόματες ό,τι ρυθμίσεις είναι να κάνεις θα τις κάνεις για έναν καφέ.

Κώστα, διάβασα και λίγο το manual οπότε για τον Sweet Blue άμα εγώ είχα την μηχανή.

α) Ορισμός όγκου στο κουμπί espresso: 25ml
b) Δόση καφέ: Μέγιστο
γ) Μύλος: Για αρχή 3 θέσεις από το ψιλότερο (το manual ρητά λέει να μην χρησιμοποιηθούν οι δύο ακραίες ρυθμίσεις)
δ) Θερμοκρασία: Μέγιστη
ε) Preinfusion: on

Θα μέτραγα τον χρόνο χωρίς το preinfusion, θα παρατηρούσα την γεύση, και το χρώμα του καφέ, και θα έκανα feedback στο forum. Ακόμα καλύτερα θα ήταν σε video.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση