Gaggia Titanium Super Automatic

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
G.F.

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από G.F. » Δευ Μαρ 05, 2012 9:41 am

Ότι ισχύει γενικά από απόψη ποσοτήτων, χρόνων, όγκων κτλ στην παρασκευή espresso ισχύουν και για τις υπεραυτόματες. Όσο πιο κοντά είσαι στις παραπάνω παράμετρους τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Διάβασε το manual και πράξε ανάλογα.

Αγαπητέ Κώστα ισχύει ακριβώς αυτό που σου έγραψε ο Christos αναφορικά με το παραπάνω το έκανα copy για να εστιάσεις ιδιαίτερα σε αυτά.

Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα τις εξής ενέργειες :

1.Ρύθμιση Ποσότητας Καφέ (9+ γραμμάρια )
2.Ρύθμιση Όγκου (25ml μονός - 50ml διπλός)
3.Δοκιμές με τη Θερμοκρασία Νερού

Το δικό σου μοντέλο το οποίο είναι μεταγενέστερο από αυτό που έχουν στο γραφείο μου, έχει τη δυνατότητα ρύθμισης της ροής πειραματίσου και με αυτό.

Γενικά προσπάθησε να κρατήσεις τις παραπάνω παραμέτρους σταθερές και μετά πειραματίσου με τις υπόλοιπες (μύλο, καφέδες κ.α)

tazman

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Δευ Μαρ 05, 2012 10:23 pm

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. :oneup:

Θα περιμένω να έρθει η μηχανή από το Service μιας και τρύπησε ο σωλήνας που μεταφέρει τον κομμένο καφέ στο brew point και θα ξεκινήσω τις δοκιμές.

tazman

Re: Gaggia Titanium Super Automatic

Δημοσίευση από tazman » Δευ Μάιος 14, 2012 9:44 pm

Καλησπέρα

Τελικά επέστρεψε η μηχανή αλλα θα προχωρήσουμε στην αγορά άλλης.

Τελικά ρύθμισα το κόψιμο στο 8 (απέφυγα τις 3 λεπτότερες θεσεις 2,4,6) και την ποσοτητα στο max. έχοντας τη θερμοκρασία στο max έβγαζε τον καφέ ψιλοκαμμένο ώσπου το κατέβασα στο high. Παρόλο που δεν μου αρέσει ο illy τωρα μπορω να πισω καφέ και όχι νεροζούμι όπως πριν.

δυστυχώς κάθε λίγο και λιγάκι μπουκώνει το σημείο που πατάει τον καφέ και πρεπει να σκαψω τον καφέ για να βγει.

Απάντηση