Illy Francis X7 - Εντυπώσεις

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
President

Illy Francis X7 - Εντυπώσεις

Δημοσίευση από President » Τετ Οκτ 12, 2011 4:22 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί ήρθε η καινούργια μου εσπρεσσομηχανή και έχω απολαύσει ήδη 2 espressos με την μέτρια κάψουλα της Illy.
Αν και ποτέ δεν ήμουν φαν του espresso ( η μεγάλη μου αγάπη είναι ο espresso macchiato ) μου φάνηκε καλής ποιότητας.
Καμία σχέση με το πικρό πράγμα της Tassimo ή μιας krups των 100 ευρώ που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Θα μπορώ να πω περισσότερα με σιγουριά μόλις παρασκευάσω τον πρώτο μου μακιάτο!

Βέβαια, είναι πραγματικά φοβερό το πόσο εύκολα και γρήγορα μπορείς να πιεις ένα espresso, ανώδυνα, χωρίς υπολλείματα, χωρίς τίποτα! Βάζεις την κάψουλα, βάζεις το ποτηράκι και είσαι έτοιμος σε δευτερόλεπτα με κάτι το οποίο πίνεται απολαυστικά.

Έχω διαβάσει σε άλλα νήματα ότι μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα εκχύλισης του καφέ και διάβασα το manual τον τρόπο με τον οποίο γίνεται αυτό, αλλά έχω μια ερώτηση.
Ο espresso που παρασκευάζεται αυτή τη στιγμή είναι αρκετός για να φτιάξω το macchiato που θέλει λίγο κρέμα ή αν βάλω την κρέμα θα γίνει latte; Μήπως πρέπει να βάλω δεύτερη κάψουλα ή απλά να αυξήσω την εκχύλιση;

Thanks!

translator

Re: Illy Francis X7 - Εντυπώσεις

Δημοσίευση από translator » Τετ Οκτ 12, 2011 6:08 pm

1 κάψουλα για μονό (30-40 ml)
2 κάψουλες για διπλό (60 ml)
Καλά και ξεκούραστα καφεδάκια :coffee:

President

Re: Illy Francis X7 - Εντυπώσεις

Δημοσίευση από President » Δευ Οκτ 17, 2011 12:36 am

Γεια χαρά και πάλι. Σήμερα ήπια τον καλύτερο καφέ ever, μόνο που... δεν ξέρω την ονομασία του!
Ρύθμισα τη Francis να βγάλει λίγο περισσότερο καφέ από την κάψουλα (ελάχιστα περισσότερο) και μετά πρόσθεσα πολύ λίγο ζεσταμένο στον ατμό γάλα ( όχι αφρόγαλα ) και ζάχαρη και το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό.
Πως λέγεται αυτό; Espresso latte; Espresso Macchiato; Όπως και να λέγεται, ήταν ότι καλύτερο έχω πιει :)

leftgalan

Re: Illy Francis X7 - Εντυπώσεις

Δημοσίευση από leftgalan » Κυρ Ιαν 08, 2012 10:22 pm

Σήμερα σε σπίτι φίλου τους έφτιαξα cappuccino (αφού ενω είχαν τη μηχανη δεν ήξεραν να κάνουν αφρόγαλα )
Μου εκανε πολυ μεγάλη εντύπωση η ΔΥΝΑΜΗ του ατμου που βγάζει αυτο το μικρό μαραφετι !!!
Ο δε cappuccino αψεγαδιαστος !!!

Μπράβο στην illy για το δημιούργημα της .

Απάντηση