Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
LaBarista

Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από LaBarista » Σάβ Οκτ 01, 2011 6:05 pm

Γειά σας, είμαι καινούργιος στο Foroum και θελω να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα που εχω με την μηχανη. Καταρχην απευθυνομαι στην Gaggia Synchrony Logicμε την οποια εχω το εξης προβλημα: οταν παταω το κουμπακι για να βγαλω τον καφε μου μιας και η μηχανη εχει μυλο μεσα και συστημα auto-tamping δεν χρειαζεται να κανω κατι εγω, ομως ο καφες που μου βγαζει βγαινει παντα πολυ ανοιχτοχρωμος και οχι σκουρο καφε που θα ηθελα. Μπορει καποιος που την εχει να μου πει που να ρυθμισω τον κοφτη μηπως ειναι αυτο το προβλημα ή γνοριζει κατι αλλο?

Α, επισης ο καφες που χρησημοποιω ειναι Illy και μια φορα ετυχε και χρησημοποιησα Larvazza αλλα δεν ειδα τεραστιες διαφορες. (Αναφερω τοτυς καφεδες μηπως ειναι εκει το προβλημα)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 01, 2011 7:02 pm

Off topic:
Καλωσόρισες στο forum. Ενημέρωσε το προφίλ σου με το μικρό όνομα και την τοποθεσία σου.
viewtopic.php?f=26&t=1369#p21114
Ευχαριστώ
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 01, 2011 7:55 pm

Και πάλι καλωσόρισες Βαγγέλη. Δεν έχω την μηχανή για να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αλλά αυτή θα ήταν η προσέγγιση μου.

1) Αγορά ενός πακέτου φρεσκοψημένου καφέ Taf Sweet Blue σε κόκκο. Ποτέ μην χρησιμοποιείς αλεσμένο καφέ.
http://cafetaf.gr//index.php?route=prod ... duct_id=56
2) Ρύθμιση της μηχανής στην μέγιστη δόση καφέ (εννοώ τον καφέ που θα εκχυλίσει η μηχανή και όχι τον καφέ σε υγρή μορφή). Γύρισμα τέρμα αριστερόστροφα.
3) Προσπάθεια να φέρεις τον χρόνο εκχύλισης σε 20-25s για 30ml (από την στιγμή που αρχίζει η ροή). Τον όγκο μάλλον θα τον καθορίσεις με τον περιστροφικό διακόπτη που ελέγχει την ποσότητα του καφέ.

Πως ρυθμίζεις τον χρόνο; Με αλλαγή στην ρύθμιση κοψίματος του μύλου. Εάν ο καφές βγαίνει γρήγορα πας σε μικρότερα νούμερα και εάν βγαίνει αργά σε μεγαλύτερα. Μην χρησιμοποίησεις τις δύο ακραίες ρυθμίσεις (1 και 16)

Διάβασε το manual της μηχανής για το τι πρέπει να προσέξεις όταν κάνεις τις αλλαγές στο κόψιμο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

LaBarista

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από LaBarista » Κυρ Οκτ 02, 2011 2:42 pm

Γεια σου φιλε μου και ευχαριστω για την απαντηση σου.

Το προβλημα μου ειναι οτι την μηχανη μου την εδωσε ενας συγγενης που δεν την χριαζοταν και δεν εχω το manual(ουτε και αυτος) και δεν ξερω τι παιζει στον μυλο, εχει δυο εξαρτηματα που το ενα λεει αριθμους απο το 0 ως το 18 και το αλλο εχει κατι + και - με κατι αριθμους αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα, σημερα δοκιμασα αλεσμενο καφε και μου τον βγαζει οπως τον θελω αλλα οχι με την γευση του φρεσκοαλεσμενου(ενοειτε). Απλα θελω αν καποιος εχει την μηχανη να μου πει που ειναι η σωστη ρυθμιση για να βγαζω εναν ωραιο καφε!!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Οκτ 02, 2011 2:54 pm

Αν ξέρεις αγγλικά (ή κάποια άλλη γλώσσα), εδώ είναι το manual.

Edit: Εδώ και στα Ελληνικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dalas την Κυρ Οκτ 02, 2011 3:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 02, 2011 2:55 pm

LaBarista έγραψε:...Απλα θελω αν καποιος εχει την μηχανη να μου πει που ειναι η σωστη ρυθμιση για να βγαζω εναν ωραιο καφε!!
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Εξαρτάται από τον καφέ.
Διάβασε το manual στο link που σου έδωσαν παραπάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

LaBarista

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από LaBarista » Δευ Οκτ 03, 2011 6:49 pm

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για το manual. Το δθιαβασα προσεχτικα και ασχοληθηκα με τον κοφτη και βελτιωσα τον καφε οχι ομως ακομα στο επιπεδο που θελω. Θα αγορασω εναν αλλο καφε για να δω μηπως φταιει και αυτο.

Γνωριζεται μηπως κανενα μαγαζι (Αθηνα-Περιστερι) που να πουλαει αρκετα ειδη?(Απο ιντερνετ δεν ξερω να αγοραζω)

woodsman43

Re: Πρόβλημα με Gaggia Synchrony Logic

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Οκτ 03, 2011 9:38 pm

http://cafetaf.gr//index.php?route=common/home.
Εμμ.Μπενακη φρεσκο πραμα ,το κυριοτερο :e014:

Απάντηση