Philips Saeco Xsmall Focus

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
journeyman

Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από journeyman » Κυρ Απρ 17, 2011 9:22 pm

Γεια σας.
Επειδή η παλιά μου UNITED τα "έφτυσε", είμαι στο ψάξιμο για νέα μηχανή.
Διαβάζοντας το ΄σαιτ, είδα πως όσο καλή μηχανή και να έχεις, ο μύλος είναι απαραίτητος.
Σε έρευνα λοιπόν για μηχανή,έπεσε το μάτι μου στην Saeco Xsmall http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... =HD8743/11 η οποία έχει ενσωματωμένο μύλο.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας γι'αυτήν κυρίως αλλά και τις προτάσεις σας (εάν υπάρχει κάτι)
Να πω πως το μπάτζετ παίζει στα 300€ και ίσως λίγο πιο πάνω μόνο εάν βρεθεί κάτι πολύ καλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :a013:

Journeyman

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από Christos » Δευ Απρ 18, 2011 9:52 am

Απ΄ό,τι διαβάζω, όλες αυτές οι υπεραυτόματες, Saeco Xsmall, Saeco Odea Go, Gaggia Platinum Event, Spidem my coffee κά είναι ουσιαστικά ή ίδια μηχανή, (έχουν το ίδιο brewing unit) με διαφορετικό πλαστικό κέλυφος. Στην Philips ανήκουν οι Saeco, Gaggia, Spidem.
Οπότε δες στο forum για τις συζητήσεις για τα παραπάνω μοντέλα και ιδιαίτερα την Spidem λόγω της πολύ καλής τιμής.
http://www.easyespresso.gr/ViewShopCate ... x?Id=58130
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

journeyman

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από journeyman » Δευ Απρ 18, 2011 8:21 pm

Να πω την αλήθεια μπήκα στο τριπάκι για την Spidem.Δελεαστική και η τιμή της (η Saeco Xsmall έχει σχεδόν 400€).
Το μόνο που με χαλάει είναι η εξωτερική εμφάνιση (αδιάφορη θα έλεγα).
Ξέρω πως δεν θα πάρω τον καφέ μιας Silvia, ούτε καν μιας Gaggia, αλλά το μπάτζετ όπως προείπα ευνοεί τέτοια αγορά.
Θα το ψάξω λίγο ακόμη... :cfstd:

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από geopapa » Δευ Απρ 18, 2011 8:42 pm

Με αυτο το budget δεν αξιζει να πας σε τετοιες λύσεις κατα τη γνωμη μου. Με 400€ περίπου μπορεις να παρεις το γνωστο και δοκιμασμένο σετακι Gaggia Baby & Ascaso i-mini και να κανεις πολυ καλύτερο καφε και χωρίς την πολυπλοκότητα, βλάβες, κλπ, που συνεπάγεται μια υπεραυτόματη. Εκτος βεβαια αν η αγορα σου αφορα γραφειο οπου η ευκολία χρήσης μιας υπεραυτοματης κανει τη διαφορα. Το να εχεις ενσωματωμενο μυλο και να μην εχεις επαρκείς δυνατότητες ρύθμισης του είναι σαν να μην έχεις κατα την γνώμη μου.

journeyman

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από journeyman » Τρί Απρ 19, 2011 8:39 am

geopapa έγραψε: σετακι Gaggia Baby & Ascaso i-mini . Εκτος βεβαια αν η αγορα σου αφορα γραφειο οπου η ευκολία χρήσης μιας υπεραυτοματης κανει τη διαφορα. Το να εχεις ενσωματωμενο μυλο και να μην εχεις επαρκείς δυνατότητες ρύθμισης του είναι σαν να μην έχεις κατα την γνώμη μου.
Για ποια Baby λέμε (υπάρχουν αρκετές απ'οτι βλέπω)?
Δεν είναι για γραφείο η μηχανή, είναι για το σπίτι όπου σε κανονικές συνθήκες θα φτιάχνει 2 εσπρεσάκια την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από geopapa » Τρί Απρ 19, 2011 11:25 am

Γι αυτήν που έχω στο προφίλ μου (την απλή δλδ) :oneup: . Την βρίσκεις γυρω στα 240€ και τον μύλο αλλα 160€ περιπου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 19, 2011 11:30 am

Όταν λέμε σκέτο Baby αναφερόμαστε στο πιο βασικό και φτηνό μοντέλο της σειράς. Οι άλλες έχουν και κάτι επιπλέον στον τίτλο τους: Baby Dose, Baby Twin, Baby Class.
Για να πάρεις μια ιδέα η πρόταση που σου έκανε ο Γιώργος είναι στο παρακάτω link
viewtopic.php?f=5&t=1111#p15106

Για οποιεσδήποτε απορίες σου σχετικά με την Baby, η για την αγορά ημιαυτόματης μηχανής - μύλου αντί μιας υπεραυτόματης όπως η Xsmall, κάνε ένα καλό ψάξιμο στο forum πρώτα. Εδώ θα συνεχίσουμε την συζήτηση μόνο για όσα αφορούν την Philips του τίτλου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Philips Saeco Xsmall Focus

Δημοσίευση από lio14 » Παρ Δεκ 21, 2012 9:18 pm

Να ξαναανοίξω λίγο το θέμα ρε παιδιά...???
Επειδή η τιμή της εχει πέσει στα 250 περίπου, αξίζει τα λεφτά του...???
Αυτή τη στιγμή έχω την iperesspresso της illy χ7 αλλά με γονατίζει πλεον η τιμή των κάψουλών της...
Γενικά με τέτοιου είδους μηχανές, έχουν προβλήματα με βλάβες...???
Για σπίτι και για 1-2 διπλά εσπρέσσο τη μέρα θα με βολέψει...???
Προτείνετε κάτι άλλο...???

Απάντηση