jura ENA 5

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
xristoforosnemp.

jura ENA 5

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Τετ Απρ 13, 2011 11:42 pm

ΤΟ συγκεκριμένο μοντέλο το βρήκα στην τιμη των 590€ απο το italan coffe machines http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... ee_Machine απο βίντεο κλπ εχω ακούσει τα καλύτερα για αυτές τισ μηχανές (seatle coffe gear). καμιά καλυτερη μηχανη στην τιμη αυτή;; ψάχνω μηχανή για γραφείο με περίπου 20 καφέδες την ημέρα κατανάλωση. τι λέτε;;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από After » Τετ Απρ 13, 2011 11:50 pm

Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

xristoforosnemp.

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Τετ Απρ 13, 2011 11:53 pm

γουει λοβ γκατσια αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για τισ τζουρα στισ υπεραυτοματεσ.... :a014:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από After » Πέμ Απρ 14, 2011 12:28 am

Δυστυχως εγω εχω ακουσει κακα λογια για ολες τις υπεραυτοματες, ειδικα αυτες που εχουν και μυλο οπως οι απο πανω
Οσο πιο πολυπλοκες τοσο πιο ευκολο να χαλασουν, ασε που στο καθαρισμα ειναι βασανο, στο πραγματικο καθαρισμα εννοω

Για γραφειο βεβαια εννοειται οτι θες κατι προς το αυτοματο, εγω θα διαλεγα κατι σε καψουλα παντως, πιο αξιοπιστο
Απο εκει που απλα θα παταγες ενα κουμπι, τωρα απλα θα βαζεις την καψουλα και θα πατας παλι ενα κουμπι

Εκτος και αν σε ενδιαφερει ο αυτοματος cappuccino
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από NaGR » Πέμ Απρ 14, 2011 2:08 am

xristoforosnemp. έγραψε: ψάχνω μηχανή για γραφείο με περίπου 20 καφέδες την ημέρα κατανάλωση. τι λέτε;;
πρέπει να κοιτάξεις σε ημι-επαγγελματικά μοντέλα για τέτοια νούμερα
σίγουρα δεν θα τα καταφέρει η Jura.

νικολας

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από νικολας » Πέμ Απρ 14, 2011 3:34 am

xristoforosnemp. έγραψε: καμιά καλυτερη μηχανη στην τιμη αυτή;; ψάχνω μηχανή για γραφείο με περίπου 20 καφέδες την ημέρα κατανάλωση. τι λέτε;;
Α) για τετοια καταναλωση, για να μη σκασεις και να μην ταλαιπωρηθεις με βλαβες, δες εδω
viewtopic.php?f=5&t=1011
ειναι διαφορετικη απο αυτη που ψαχνεις, αλλα συνδυαζει ευκολια χρησης, καλη ποιοτητα καφε, μηδενικες βλαβες. ειναι και αρκετα φτηνοτερη
μονο αρνητικο, το κοστος των pods
αλλα ειναι πολυ ανωτερος ο καφες της απο τις διαφορες καψουλομηχανες


Β) απο την αλλη, αυτη που προτεινε ο χρηστος, που εχει μηχανισμο saeco με ουτε 180 €
viewtopic.php?f=2&t=1059&start=10#p13873
πολυ φτηνη, και να σου χαλασει παιρνεις και αλλη, και μετα και αλλη...
σε αυτην παιζεις και με οποιον καφε θελεις. ισως η καλυτερη επιλογη για αυτο που ψαχνεις :oneup:

xristoforosnemp.

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Απρ 14, 2011 3:10 pm

τσεκαρα το easy espresso και ειδα και αυτη την καψουλομηχανη. αν πεσει κανα φραγκο παραπανω και καμια καλυτερη τιμη απο τα 750€ αξιζει;; http://www.easyespresso.gr/ViewShopProd ... ?Id=394670

anepro

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Απρ 14, 2011 4:31 pm

Αν δε διάβασα λάθος η τιμή είναι 769€.

xristoforosnemp.

Re: jura ENA 5

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Απρ 14, 2011 4:45 pm

παιδια τελικα ακυρο :OOPS: ! στα γραφεια θα ανοιξει κυλικειο μεσα στο καλοκαιρι :a042: ! :D

Απάντηση