PID σε Gaggia Baby New 06

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιαν 25, 2011 9:53 am

Συγνώμη χθες το βράδυ δεν ήμουν πολύ κατατοπιστικός. Στην πίσω μεριά του PID θα κάνεις αυτές τις συνδέσεις που σου λέω. Προφανώς και αφού έχουμε εναλλασσόμενο, τον ουδέτερο τον βάζεις σε έναν από τους 2, και στον άλλο την φάση. Δεν παίζει ρόλο. Λέγοντας για το 2, 3 που θα συνδεσείς το output του SSR εννοώ τα σημεία της φωτογραφίας που έχω σημειώσει με κόκκινα νούμερα το 2 και το 3. Θα βγάλεις δλδ τον θερμοστάτη και τα 2 καλώδια που πήγαιναν σε αυτόν θα τα βάλεις στο output του SSR. Στην θέση του θερμοστάτη τώρα θα βιδώσεις το thermocouple

Όσο για τον ατμό, δεν χρειάζεσαι άλλο θερμοcouple απλά έναν μετασχηματιστή 5-32Volt DC(ότι έχεις), 2 διόδους 1n1001 ή μεγαλύτερες (εγώ έβαλα 1n1007 που αντέχουν 1000volt, απλά αυτές είχε τότε το μαγαζί, μια σταλίτσα είναι) και να καταργήσεις τον πάνω θερμοστάτη του ατμού βραχυκυκλώνοντας τον.

Dimitris_P

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Ιαν 25, 2011 10:36 am

Ναι αλλά τότε δε θα ελέγχεται από την ίδια θερμοκρασία και ο ατμός;

επίσης έχω την εντύπωση ότι στο PID τα έχεις σχεδιάσει αντίθετα, δλδ αριστερά όπως το βλέπεις από πίσω είναι οι θέσεις 1-5 και δεξιά 6-10 (λόγω του http://img248.imageshack.us/img248/7563 ... 24x768.jpg ), δηλαδή το AC ρεύμα εδώ download/file.php?id=924&mode=view πρέπει να πάει στην απέναντι μεριά, αριστερά κ.ο.κ. για τα υπόλοιπα.

τα καλώδια που θα βγάλω από τον θερμοστάτη τι τα κάνω? τα αφήνω χύμα; αυτά δε συνδέονται με τα λαμπάκια της μηχανής για τις ενδείξεις; δε θα πρέπει να τα βάλω κάπου αλλού για να τις κρατήσω;

Loizos

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από Loizos » Τρί Ιαν 25, 2011 11:10 am

Λοιπόν. Το ρόλο του θερμοστάτη θα τον αναλάβει το ssr. Άρα τα καλώδια του θερμοστάτη θα πάνε στο ssr εκεί που λέει AC. Επίσης από τον διακόπτη της μηχανής θα κλέψεις μια φάση και ένα ουδέτερο και θα πάει στο ac input του pid για να του δώσεις ρεύμα. Δεν παίζει ρόλο η πολικότητα. Επίσης από το ssr out του pid θα στείλεις 2 καλώδια στο dc in του ssr (αυτά θα δίνουν την εντολή στο SSR να δώσει ρεύμα στην αντίσταση και εδώ πάιζει ρόλο η πολικότητα). Επίσης από το thermocouple θα πας στο pid για να βλέπει αυτό τη θερμοκρασία και να ξέρει αν πρέπει να δώσει εντολή στο ssr η όχι. Εδώ επίσης παίζει ρόλο η πολικότητα νομίζω.
Όσο για τον ατμό δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια γιατί ποτέ δεν το έψαξα.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιαν 25, 2011 3:41 pm

Dimitris_P έγραψε:Ναι αλλά τότε δε θα ελέγχεται από την ίδια θερμοκρασία και ο ατμός;
Ο ατμός θα ελέγχεται από την έξοδο Alarm του PID και όχι από την SV που θα του βάλεις. Λειτουργεί με τέχνασμα γι αυτό χρειάζεσαι τις 2 διόδους. Ουσιαστικά με το τέχνασμα που θα γίνει παρακάμπτεται ο PID έλεγχος και δίνουμε ρεύμα στην αντίσταση μέχρι να σβήσει το λαμπάκι του alarm. Αν βάλεις να πχ σβήνει στους 153 και να ανάβει στους 152 το alarm πρακτικά ελέγχεις τον ατμό. Αλλά η συνδεσμολογία σου θα γίνει πολύ πιο πολύπλοκη να το ξέρεις.
Dimitris_P έγραψε: επίσης έχω την εντύπωση ότι στο PID τα έχεις σχεδιάσει αντίθετα, δλδ αριστερά όπως το βλέπεις από πίσω είναι οι θέσεις 1-5 και δεξιά 6-10
Τώρα για τους ακροδέκτες που λές σύμφωνα με αυτό το pdf τις έκανα που δίνει η εταιρία και φαίνεται να είναι σωστές. Δες το δικό σου manual τι λέει, με το χαρτάκι στο πλάι μπερδεύτηκα και εγώ
Dimitris_P έγραψε: τα καλώδια που θα βγάλω από τον θερμοστάτη τι τα κάνω? τα αφήνω χύμα; αυτά δε συνδέονται με τα λαμπάκια της μηχανής για τις ενδείξεις; δε θα πρέπει να τα βάλω κάπου αλλού για να τις κρατήσω;
στο είπα και πρίν αυτό. Θα τα συνδέσεις στο output του SSR

Dimitris_P

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Ιαν 25, 2011 7:11 pm

η αλήθεια είναι ότι όντως τα χεις βάλει ανάποδα, γιατί όπως βλέπουμε την πίσω όψη του PID το αυτοκόλλητο είναι στα αριστερά, και από δικιά μου απροσεξία δε φαίνονται τα νούμερα στη φωτογραφία, και είναι κανονικά από αριστερά. άρα ό,τι μου χεις γράψει εγώ το βάζω απ'την αντίστοιχη άλλη πλευρά.

ρε γμτ δε ταιριάζει η βίδα του thermocouple εκεί που έβγαλα τον θερμοστάτη, πουλάνε στην Αθήνα στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά ή θα πρέπει να παραγγείλω κ να περιμένω;

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιαν 25, 2011 8:24 pm

Θα πρέπει να πάρεις thermocouple με βίδα M4 δλδ το σπίρωμα έχει διάμετρο 4mm. Ψάξε μήπως βρείς.


Για τους ακροδέκτες αν είναι όπως το λές τότε ναι θα μπούν ανάποδα. Απλά εγώ συμβουλεύτικα το online pdf για να τους βρώ γιατί με τις φωτογραφίες δεν έβγαζα άκρη.

Dimitris_P

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Ιαν 25, 2011 9:37 pm

στο ebay βρίσκω φ4.5, π.χ. http://cgi.ebay.com/Thermocouple-K-Type ... 3a568065f6
δε ξέρω αν κάνει

βρήκα κ ένα κατάστημα που έχει τα πάντα λέει
http://www.grigoropoulos.gr/category_pr ... goriaID=45

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιαν 25, 2011 11:57 pm

Ή m4 έχει διάμετρο πυρήνα 3mm και μαζί με το σπείρωμα 4mm. Τώρα αυτός δεν ξέρω τι εννοεί με το φ4.5

Dimitris_P

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 26, 2011 11:16 am

odys2008 έγραψε: Για τους ακροδέκτες αν είναι όπως το λές τότε ναι θα μπούν ανάποδα. Απλά εγώ συμβουλεύτικα το online pdf για να τους βρώ γιατί με τις φωτογραφίες δεν έβγαζα άκρη.
Λοιπόν έχεις δίκιο.
στο pdf δείχνει τις συνδέσεις αντίθετα από ότι στο αυτοκόλλητο. π.χ. για την τροφοδοσία το αυτοκόλλητο δίνει την 1,2 ενώ το pdf τις 6,7. τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ, ποιο είναι το σωστό ; :a014:

edit: ακόμα και το δικό του pdf http://www.rkcinst.co.jp/english/pdf/c_01e.pdf τα λέει όπως και το άλλο. προφανώς θα έχουν κάνει τυπογραφικό στο αυτοκόλλητο δεν εξηγείται αλλιώς. αν κάνει μπαμ θα ξέρω :a080: :f010: :lol:

edit 2: μάλλον θα πρόκειται περί μαϊμούς καθώς ούτε το serial numbering δεν ακολουθεί :a042:

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Gaggia Baby New 06

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Ιαν 28, 2011 12:52 am

εγώ θα ακολουθούσα του αυτοκόλλητου πάντως

Απάντηση