DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από dimogrec » Δευ Ιαν 17, 2011 9:18 pm

Συνονοματε το μπραβο ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω και εγω.Εδω εγω ενα PID σκεφτομαι να βαλω κ κολονω :e014: αλλα εσυ απο το 0 εφτιαξε μηχανη. Ετσι πληροφοριακα και καποιες ερωτησεις για να μινουμε στο τεχνικο θέμα
1) γυρω απο το boiler βλεπω σε καποια φωτο αλουμινοταινια... ειναι υαλοβαμβακας ή πετροβαμβακας ή τιποτα απο τα δυο και μονο αλουμινοχαρτο? Κάτι τετοιο θα βοηθουσε σε οποιαδηποτε μηχανη? (πχ single boiler , HX...) Θελω να πω το κανεις για να εχεις καλυτερη θερμομόνωση -> σταθερότερη θερμοκρασια, σωστα?
2) η μαύρη ταινία που εχεις τυλιξει το boiler με tyreup και αυτη για καλυτερη θερμομόνωση ειναι?
3) τον αισθητηρα θερμοκρασιας του Pid τον έχεις σε κατευθιαν επαφη με το νερο ή κολλημενο εξωτερικα καπου στο boiler?? (αν καταλαβα καλα απο τις φωτο ειναι σε κατευθιαν επαφη με το νερο).

Υ.Γ. Το πρωτο σου project το εκανες μονος σου, στο δευτερο (το οποιο καπου πρεπει να εχει κ ενα λογοτυπο..πχ σε ξυλο(βλεπε woodsman) μη διστασεις να ζητησεις βοηθεια απο μας ;)

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Ιαν 17, 2011 10:19 pm

Αυτο που βλεπεις ειναι πραγματι πετροβαμαβακας με αλουμινιο(μπραβο σου!) και μετα μονωση σαν αυτην που βαζουν στους σωληνες του καλοριφερ.Ειναι διπλα ενισχυμενο απο μονωση μιας και βασιζομαι στην μεταδοση της θερμοτητας χωρις απωλειες.Η μονωση παντα βοηθαει αλλα αλλαζει και καποια στανταρ τα οποια επηρεαζουν την θερμικη μελετη του εκαστοτε κατασκευαστη.Πρεπει να υπολογισει κανεις τις μεταβολες και να ειναι σιγουρος πως μπορει να τις ελεγξει.Πες μου την μηχανη που θες και θα σου πω την γνωμη μου για το τι θα προκυψει.Ο αισθητηρας ειναι πραγματι μεσα στο νερο αλλα αντιθετα απο τις συνηθεις σχεδιασεις ο δικος μου ειναι στο κατω μερος για να διαβαζει αμεσως την εισοδο νερου απο την αυτοματη πληρωση και να ξεκιναει αμεσως η διορθωση της οποιαδηποτε μεταβολης.Χαιρομαι ιδιαιτερα που εριξες μια πιο προσεκτικη ματια και εντοπισες καποια πραγματακια τα οποια ειναι αρκετα σημαντικα ομως και εχουν καθοριστικο ρολο στην αποδοση. :oneup:

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από dgn » Τρί Ιαν 18, 2011 11:12 pm

Με μια μόνο λέξη:
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! :a049: :a049:
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα, αν και είναι το λιγότερο που μπορεί να πει κάποιος!
Παρακαλώ τους mod να επιπλήξουν τον woodsman μπας και η δόση ζήλειας που μας έχει πιάσει όλους διαβάζοντας το post μειωθεί! :D :D :D :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από dimogrec » Τετ Ιαν 19, 2011 12:15 am

woodsman43 έγραψε:...Η μονωση παντα βοηθαει αλλα αλλαζει και καποια στανταρ τα οποια επηρεαζουν την θερμικη μελετη του εκαστοτε κατασκευαστη.Πρεπει να υπολογισει κανεις τις μεταβολες και να ειναι σιγουρος πως μπορει να τις ελεγξει.Πες μου την μηχανη που θες και θα σου πω την γνωμη μου για το τι θα προκυψει....
Γενικά για όλες τις μηχανες αναφέρομαι...η δικιά μου ειναι η Zaffiro... Πιστεευω καλο θα είναι για όλες τις μηχανες αν σκεφτούμε ότι με τη θερμοκρασία που ανεβάζει το μποιλερ τα πάντα γυρω του ζεσταινονται...
Βλεπω επισης μονωμενο κ το PID για να το "κρατησεις" σε χαμηλή θερμοκρασια. Ωραια δουλεια με απλη λογικη :oneup:

Dimitris_P

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Ιαν 27, 2011 11:53 pm

Δημήτρη, τι mod προτείνεις για ελάττωση του χρόνου cooling flush στις δικές μας μηχανές ; κρίμα το νεράκι που σπαταλάω δηλαδή



woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιαν 28, 2011 3:34 pm

Dimitris_P έγραψε:Δημήτρη, τι mod προτείνεις για ελάττωση του χρόνου cooling flush στις δικές μας μηχανές ; κρίμα το νεράκι που σπαταλάω δηλαδή
Αν και δεν καταλαβαινω με ποιο υφος ρωτας(αν αστειευεσαι δηλ)εγω θα σου απαντησω σοβαρα.
Το μοναδικο mod που υπαρχει γι αυτο το θεμα για να λειτουργησει θα σπαταλιεται περισσοτερο νερο ακομα αναλογως του χρονου που θα μενει η μηχανη ανοιχτη.Δεν ειναι και τοσο ευκολο στην υλοποιηση του μιας και εκτος απο ηλεκτρικες χρειαζονται επεμβασεις και υδραυλικου τυπου.Οταν φτιαχτει δεν ελλατωνεται ο χρονος του cooling flush αλλα απλα δεν απαιτειται πια cooling flush.Επιπλεον μπορω μονο να το περιγραψω γιατι δεν χρειαστηκε να το υλοποιησω στη δικια μου ετσι ωστε να εχω φωτο.Αν το θες τοσο πολυ ας μας πει ο χρηστος που να το ποσταρω (για καλυτερα) και τοτε να το περιγραψω.

Dimitris_P

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Ιαν 28, 2011 3:53 pm

φυσικά και δεν αστειεύομαι.
με κάθε λειτουργία και αν δεν κάνω καφέδες στη σειρά χρειάζεται να τρέξω ~100-150ml νερού, που σημαίνει ότι χαλάω πιο γρήγορα το φίλτρο νερού, το φίλτρο ρητίνης και φυσικά νερό.
με PID δεν βελτιώνεται ε; :a014:

Απάντηση