DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 6:59 pm

Δημητρη το ιδιο γινεται και με την δικια σου.Μεσα απο το ΗΧ βγαινει με πανω απο 100 βαθμους.Μεσα ομως στο γκρουπ η θερμοκρασια ειναι αρκετα χαμηλοτερη και οταν αναμιγνυεται το νερο απο το ΗΧ με το νερο του γκρουπ ισσοροπουν οι θερμοκρασιες και στην διαδρομη μεσα απο την solenoid(η δικια μου δεν ειναι με λεβιε αλλα με solenoid)και μεχρι να βγει εξω φτανει στους 93.Μην ξεχνας πως το Ε61 εκτος απο μεγαλη θερμοχωρητικοτητα ειναι και μια μεγαλη ψυκτρα ταυτοχρονα και αυτος ειναι και ενας λογος που θελει αρκετη ωρα για να ζεσταθει καλα.Γι αυτο και πολλοι χρηστες Ε61 προτεινουν να τυλιχτει το γκρουπ με μια πετσετα ετσι ωστε να ζεσταθει γρηγορα(να μην χανει θερμοτητα δηλ.).Οσο για το τελευταιο ετοιμαζω ενα mod για οσους εχουν Ε61 ευκολο και πολυ πιο αποτελεσματικο απο μια πετσετα.

nik16v
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2010 2:14 am
Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Delonghi KG79
Οι καφέδες μου:: Portioli Espresso Extra Bar
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από nik16v » Πέμ Ιαν 13, 2011 7:41 pm

Εαν δεν πρόκειται να το εκμεταλευτείς εμπορικά,
ο "λαός" ζητά πλήρη παρουσίαση, λίστα υλικών, προμηθευτές (στοιχεία διευθύνσεις), σχεδιάγραμμα, οδηγίες βήμα - βήμα και διακριτικό inox ταμπελάκι

"woodsman43"
(Ελληνικής κατακευής)

να τοποθετηθεί με πριτσίνια στη μηχανή.
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, το χρόνο και το χρήμα που διέθεσες.
Καλούς και απολαυστικούς καφέδες.
:respekt:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 13, 2011 8:19 pm

Να' σαι πάντα καλά Δημήτρη και πάντα να έχεις αυτήν την δίψα της δημιουργίας. Η μηχανή σου ακτινοβολεί μεράκι και ψυχή.
:respekt: :respekt: :respekt:
Πάντως καλά θα ήταν να δεις και τις πιθανότητες για εμπορική εκμετάλλευση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:05 pm

Όλα ωραία,καλά και τέλεια θα έλεγα..αλλά ρε Δημήτρη μία μουσική δεν μπορούσες να βάλεις στο βίντεο;
:a080:
Συγχαρητήρια! :respekt:

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:09 pm

Καλησπερα σε ολους και να σας ευχαριστησω για τα καλα σας λογια που με γεμιζουν κουραγιο για την συνεχεια που επεται....Χρηστο οσο για την εκμεταλευση στην οποια αναφερεσαι εχω συναντησει τις εξης δυσκολιες.Το πρωτο ειναι πως ενα προιον τετοιο για να κυκλοφορησει στην αγορα πρεπει να ειναι ασφαλες απο ηλεκτρικης και μηχανολογικης αποψεως.Αυτο σημαινει πως χρειαζεται εγκρισεις απο καποιους φορεις καθως και CE.Για να δωθουν αυτες οι εγκρισεις πρεπει να υπαρχουν τα σχετικα πτυχια καθως και αδειες απο τα οποια δεν διαθετω τιποτις.Αν στηριχτω σε πτυχια και αδειες αλλων τοτε πρεπει να βρω τροπους για μαζεμα χρηματων του τυπου ληστειας η τζοκερ η υποψηφιοτητα σε βουλευτικες για επαγγελματιας πολιτικος κ.λ.π.Το τριτο και εξισου σημαντικο ειναι το κοστος των υλικων.Ο προμηθευτης των υλικων ο οποιος ειναι στην κερκυρα μου ξεκαθαρισε πως για να πετυχουμε καποια ουσιαστικη εκπτωση θα πρεπει να παρω τουλαχιστον 100 τεμαχια απο το καθε εξαρτημα της μηχανης.ΓΛΟΥΠ εμφραγμα επαθα οταν μου το ειπε καταματα.Και λεω καταματα γιατι τα υλικα τα πηρα προσωπικα μιας και εκανα ενα ταξιδακι στην κερκυρα το καλοκαιρι και τα διαλεξα ο ιδιος.Ο ανθρωπος ηταν εξυπηρετικοτατος και παροτι δεν δινει υλικα ετσι αοριστα αλλα με κωδικους μοντελων ,οταν ειδε το μποιλερ ενδιαφερθηκε και ασχοληθηκε προσωπικα μαζι μου και με ενθαρυνε κιολας για να το παλεψω επαγγελματικα λεγοντας μου πως καποιος απο Βορειο ελλαδα ειχε κανει μια αποπειρα πριν μερικα χρονια αλλα ηταν μουφα η ιστορια και δεν εκανε τιποτα.Αν ομως εκανα τετοια αγορα υλικων θα μπορουσα να βγαλω dual boiler με pid και το συστημα μου στα 1000 και μονου μποιλερ στα 700 παντα ΗΧ.Αχ ατιμη κριση δεν θα περασεις...Ταξιδακι εκανα και στην κρητη για να μιλησω και με αλλο προμηθευτη καθως και τηλεφωνικη επικοινωνια με θεσσαλονικη σε αλλο μεγαλο προμηθευτη αλλα δεν ειναι για τα κυβικα μου αυτα τα παιχνιδια.Εδω προς το παρον και προς το μακρινο μελλον με οσα mod μου ερχονται στη γκλαβα και μπορω να τα υλοποιησω για να τα μοιραστω μαζι σας.Βαγγελη εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν ειχα κατι που να μου αρεσει προχειρο οποτε σας το σερβιρα ετσι ελπιζωντας να μην το καταλαβει κανεις. :a134:

smoothbore

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:19 pm

Εγω πάντος σου εχω έτοιμο το κομάτι που δενει τελεια με την ολη παρουσίαση .
Jimmy Ross και First true love affair
http://www.youtube.com/watch?v=553TH5M0q14


η λογο υπογειου φαντασιας κ.λ.π.Imagination Just an Illusion Night Dubbing Version
http://www.youtube.com/watch?v=Qv7lVn-r ... re=related

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από spyros » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:52 pm

Συγχαρητήρια πάρα πολύ καλή δουλειά!!! :clap:
Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας.
Ξαναδιαβάζω για να κατανοήσω καλύτερα αυτό το αριστούργημα!

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 10:06 pm

smoothbore έγραψε:Εγω πάντος σου εχω έτοιμο το κομάτι που δενει τελεια με την ολη παρουσίαση .
Jimmy Ross και First true love affair
http://www.youtube.com/watch?v=553TH5M0q14


η λογο υπογειου φαντασιας κ.λ.π.Imagination Just an Illusion Night Dubbing Version
http://www.youtube.com/watch?v=Qv7lVn-r ... re=related
Πως φαινεται ο πρωην D.J. που ζει αναμεσα μας :lol:

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 10:31 pm

Δυστυχώς θεωρώ πως η εμπορική εκμετάλλευση ενός τέτοιου εγχειρήματος είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Είναι δύσκολο να το παράγεις με ανταγωνιστική τιμή ως προς τους κολοσσούς ή εν πάση περιπτώσει τους επώνυμους του είδους, θα πρέπει να βρεις κανάλια προώθησης κλπ που σημαίνει πως κάποιοι άλλοι θα σου τρώνε το κέρδος και άλλα ανάλογα προβλήματα !

Όσον αφορά πιστοποιήσεις, CE Marks κλπ, εγώ θα έλεγα να μην μπλέξεις καθόλου, μιας και είναι ένα κυκεώνας ... αλλά επειδή μόλις πρόσφατα τον πέρασα, αν σε ... τρώει, let me know και θα σε παραπέμψω στον κατάλληλο άνθρωπο (Αθήνα είσαι ???).

Αυτό όμως που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να εκμεταλλευτείς γενικά το ταλέντο σου. Για παράδειγμα μέσα από το forum. Εγώ και είμαι σίγουρος και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, με χαρά θα σε εμπιστευόμασταν ΚΑΙ για τα MODs σου (να τα κάνεις στις καφετιέρες μας) και για το service, τις βλάβες κλπ ... Γιατί να μπλέξουμε με άλλους όταν έχουμε το δικό μας άνθρωπο ?

Κατ' εμέ λοιπόν, είναι μάλλον δύσκολο να πουλήσεις αυτή τη μηχανή ή γενικότερα μια handmade μηχανή. Μόνο ίσως σε εμάς τους τρελούς εδώ μέσα. Αλλά σίγουρα μπορείς να εκμεταλλευτείς (εμπορικά) τις ικανότητες και την τρέλα σου (γιατί σίγουρα περί αυτής πρόκειται) και να δουλέψεις γύρω από τέτοιες κατασκευές/service/mods κλπ, αρχίζοντας από εδώ μέσα.

Επίσης, εγώ θα έλεγα να κάνεις μια κουβέντα για το τι μπορείς να κάνεις, σε 2-3 επιχειρηματίες ... Δεν ξέρω αν η TAF θα σε άκουγε, αλλά ξέρω εκ των έσω ότι η EuroGat σίγουρα θα σε άκουγε πολύ προσεκτικά ...

Αυτά τα ολίγα. Ειλικρινά, αν μπορώ να βοηθήσω κάπου ... Είμαι άνθρωπος των πωλήσεων και δε σου κρύβω ότι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι κάθε φορά που διαβάζω κάποιο thread σου είναι το πως μπορεί να πουληθεί το mod ή το DIY που παρουσιάζεις !!!

VAMPIRE

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από VAMPIRE » Πέμ Ιαν 13, 2011 10:38 pm

Όταν εγώ πριν καιρό έλεγα (Dr Woodsman43 ρομποτκαφετιερολόγος ) κάτι υποψιαζόμουν, περίμενα ότι θα έσκαγε τέτοια βόμβα. :rtfm:
Βόμβα μεγατόνων από ότι βλέπω μιας και σε πολλούς τους έχουν φύγει τα τσ _σα . :o

Αγαπητέ Dr Woodsman43 (ρομποτκαφετιερολόγος ) ο VAMPIRE σου απονέμει το νόμπελ ρομποτκαφετιερολογίας. :worthy:

Ερώτηση : Αγαπητε Admin. Αν ο Dr Woodsman43 (ρομποτκαφετιερολόγος ) δεν προϋποθέτει τις βασεις με αυτό το μεγαλοδημιούργημα για VIP στο forum τι άλλο θα πρέπει να κατασκευάσει ;;; :a014:

Υ.Γ. η κατασκευή της Woodsmanνομηχανής προϋποθέτει αυστηρα την γονική συναίνεση ,αντιαρματική στολή ,και χρήση κράνους.(για τους αφελής που θα επιχειρήσουν να φτιάξουν κάτι τέτοιο) :lol:

Απάντηση