DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 13, 2011 10:53 pm

Off topic:
Αργά αντανακλαστικά της διαχείρισης φίλε vampire.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Ιαν 13, 2011 11:06 pm

Συγχαρητήρια για μία ακόμα φορά.!! Θα θέλαμε και βίντεο με extraction.!
Μια 100% χειροποίητη δουλειά θα κόστιζει πάρα πολύ. Δείτε τις marzocco που ξεκινούν απο 6000$ με ένα group(gs3)!
Αλήθεια δημήτρη πόσο κοστολογείς την δουλειά σου?

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιαν 14, 2011 12:16 am

Παιδια νομιζω πως πρεπει να κουλαρουμε λιγο και να μεινουμε στο τεχνικο θεμα της παρουσιασης.Θα ξαναπω οσο πιο ειλικρινα γινεται ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους τρελλους χομπιστες εδω μεσα για τα καλα τους λογια.Θα περιμενω με υπομονη να συζητησουμε λεπτομερειες της κατασκευης για οσους εχουν εποικοδομιτικες αποριες.Ειμαι ταβλα στο κρεβατι με εντονο πονο στην πλατη λογω της δουλειας των προηγουμενων ημερων και ετσι μου εμεινε χρονος για να μοιραστω το projekt μαζι σας.Σηκωθηκα για λιγο και ειδα το προφιλ μου τελειως αλλαγμενο και αυτο που με ανυσηχει ιδιαιτερα ειναι πως εβαλε το VAMPIRE το χερακι του σε αυτο :priest: Χρηστο νομιζω πως οι δυναμεις; του VAMPIRE δεν ειναι και τοσο τζουφιες τελικα.Μηπως να ξανασκεφτοσουν εκεινο το ευχελαιο... :priest: .Και κανενα ban δεν νομιζω πως θα ηταν και τοσο κακο :lol:
psychoΣυγχαρητήρια για μία ακόμα φορά.!! Θα θέλαμε και βίντεο με extraction.!
Μια 100% χειροποίητη δουλειά θα κόστιζει πάρα πολύ. Δείτε τις marzocco που ξεκινούν απο 6000$ με ένα group(gs3)!
Αλήθεια δημήτρη πόσο κοστολογείς την δουλειά σου?
Φιλε psycho ειχα τραβηξει ενα βιντεο αλλα το χαλασα σε μια ατυχη προσπαθεια για convert για να το ανεβασω.Δεν τραβηξα αλλο γιατι οσο και να μην το πιστευεις ακριβως μετα απο δημοσιευση του VAMPIRE που αφορουσε εμενα πριν απο λιγο καιρο μου καηκε η αντισταση της μηχανης επειδη(ακουσον ακουσον) δεν δουλεψε ενα rele της πλακετας σταθμης και εμεινε χωρις νερο το μποιλερ για μιση ωρα.Το rele μετα απο αυτο αποσυντεθηκε με τελετουργικες διαδικασιες σε απυθμενα βαθη της ελληνικης θαλασσας.Εκμεταλευτηκα το γεγονος να προχωρησω στο δευτερο σχεδιο μου dual boiler μιας και ειχα προμηθευτει αρκετες αντιστασεις σαν ανταλλακτικα.Οποτε extraction sory αλλα στο επομενο σχεδιο θα υπαρχει σιγουρα και μαλιστα με καφε απο TAF προφανως αυτον που χρησιμοποιητε και εσεις αρκετα συχνα..Δεν αργει ομως ,τωρα ειμαι στο μονταρισμα.Οσο για την κοστολογηση αυτο δεν μπορει να γινει στην παρουσα φαση.Στο βιντεο αναφερω πως δαπανηθηκαν 600 ευρω σε υλικα που χρησιμοποιηθηκαν στην μηχανη αυτη.Αν υπολογισω και τα υλικα που αγοραστηκαν ειτε απο αστοχια ειτε για υποστηριξη τοτε επαιρνα ανετα μια alex dueto και ενα mazzer jolly μαζι με τα αξεσουαρ :lol: :lol: Χαλαλι ομως μιας και το ταξιδι μετραει σε αυτα τα πραγματα. :D Ενδιαφερον εχουν ομως και μερικες φωτο του μποιλερ εσωτερικα μετα απο ενα μηνα χρησης τις οποιες θα ποσταρω στο καταλληλο τοπικ.

unani
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 12:15 am
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Bellezza Francesca L
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: Fiorenzato f83emoded
Οι καφέδες μου:: σπυρι να'ναι, κι οτι να'ναι ...
Τοποθεσία: Πατρα

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από unani » Παρ Ιαν 14, 2011 8:30 am

Δεξου κι απο μενα τα συγχαρητηρια για το αριστουργημα που μας εκανες την τιμη να μας παρουσιασεις :worthy: Κι εγω ειμαι απο αυτους που θα σε προετρεπα να ασχοληθεις με το χομπι σου και να εκμεταλευθεις τις γνωσεις σου στο θεμα των εσπρεσσομηχανων κ οχι μονο.Συγχαρητηρια στο site που εχει ενα τετοιο μελος και φυσικα αξιζει το V.I.P. οπως ειπε και ο :a025: (αγιασμο της εκανες?βαλε και κανενα σταυρουδακι μεσα...βοηθαει :priest: )

Dimitris_P

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Ιαν 14, 2011 9:18 am

Δημήτρη μπορεί να γίνει κάποιο mod ελαχιστοποίησης του χρόνου cooling flush, ή έστω αυτό το νερό να επιστρέφει μέσω ενός φίλτρου στο tank στις δικές μας; λυπάμαι το νεράκι

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιαν 14, 2011 10:30 am

Ναι Δημητρη μπορει να γινει αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει να το συζητησουμε σε αλλο τοπικ και θα το κανουμε με την πρωτη ευκαιρια.

Dimitris_P

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Ιαν 14, 2011 10:53 am

οκ αναμένω :b050: :oneup:

VAMPIRE

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από VAMPIRE » Παρ Ιαν 14, 2011 6:36 pm

[quote="woodsman43"] αυτο που με ανυσηχει ιδιαιτερα ειναι πως εβαλε το VAMPIRE το χερακι του σε αυτο :priest: Χρηστο νομιζω πως οι δυναμεις; του VAMPIRE δεν ειναι και τοσο τζουφιες τελικα.Μηπως να ξανασκεφτοσουν εκεινο το ευχελαιο... :priest: .Και κανενα ban δεν νομιζω πως θα ηταν και τοσο κακο :lol:[quote]

:offtopic: Κάποτε ο Admin ανέφερε για χτυπήματα κάτω από τη μέση . Ένα τέτοιο έφαγα και εγώ και μάλιστα λίγο πιο κάτω ,ανάμεσα στα πόδια. :a060:
Τι είναι αυτά που διαβάζω VIP Dr Woodsman43 (ρομποτκαφετιερολόγος ) ;;; εεε - εεε :down:
Ο VAMPIRE που σε προμοταρισε , που σου έπλεξε με τέτοια στοργή το εγκώμιο, που είπε τόσα καλά λόγια για σένα, να του φερθείς ετσι με ΒΑΝ με ΒΑΝ;;; εεε – εεε . :red:
Βέβαια τώρα που αποκτήσαμε εξουσία , τώρα που γίναμε μεγαλοστελέχη , τώρα που πιάσαμε κορυφή , κάναμε ένα χρατς και τα σβήσαμε όλα εεε - εεε . :b050:
Καλά λέει ο λαός (δώσε εξουσία στον βλαχο να ρθεί να σε γ_ _ _ _ _ ι). :mrgreen:
Απαιτώ να ανακαλέσεις γιατί οι δυνάμεις του σκότους θα συγκεντρωθούν πάνω από την Woodsmanνομηχανή σου και δεν την σώζεις ουτε με τον Οικουμενικό Πατριάρχη .

nefilim

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από nefilim » Σάβ Ιαν 15, 2011 9:55 pm

Εντάξει, πραγματικά φίλε Δημήτρη αξίζεις πολλά μπράβο :a013: για την δημιουργικότητα , το ταλέντο και την δουλειά σου ' :respekt: στο τετράγωνο. Και άσε τις μετριοφροσύνες, εδώ υποτιθέμενοι "επαγγελματίες" που πληρώνονται αδρά και χρεώνουν αδρά, δεν ξέρουν ούτε τα βασικά, και τα τόσα χρόνια πάνω κάτω τις ίδιες υλοποιήσεις βλέπουμε στις μηχανές μόνο οι τιμές ανεβαίνουν (το e61 έχει βγει από την έκλειψη ηλίου του 1961 :shock: από το τότε λίγα πράγματα έχουν αλλάξει), και τα pid στις μηχανές από home barista ξεκίνησαν ( Andy Schecter) . Να σου ευχηθώ καλή συνέχεια στα project σου, και εις ανώτερα. Τέλος για τις πατέντες, μην μασάς και να μην τα καταφέρεις , μια και το σύστημα δεν ευνοεί, μπορείς να ασχοληθείς με πολλά άλλα (μου έρχεται στο μυαλό φάση μαγαζί espresso mod - δεν σας φτιάχνει καφέ; πριν την πετάξετε, δώστε την σε μας και θα την κάνουμε αγνώριστη - ο ultra-robo-pid-modder :b050: )

woodsman43

Re: DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση).

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Ιαν 16, 2011 11:59 pm

Φιλε nefilim σε ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο και τα καλα σου λογια.Προς το παρον η μεγαλη μου ευχαριστηση ειναι να μοιραζομαι με την παρεα τα mod μου και γενικα νεες ιδεες και ετσι να υπαρχει αυτογνωσια πανω απο ολα και απομυθοποιηση γενικοτερα για οσους γοητευονται απο μυθους οπως το ατομο μου.Δεν σου κρυβω πως θα μου εκανε ιδιαιτερη ευχαριστηση να υπηρχαν και ερωτησεις τεχνικης φυσεως απο την παρουσιαση μου ετσι ωστε απαντωντας να αισθανομουν κι εγω χρησιμος σε καποιο τομεα της παρασκευης espresso εστω κι αν αυτος ειναι τα σιδερα που ομως χωρις αυτα δεν θα μπορουσαμε να παμε παραπερα.Δεν ξερω αν ειναι θεμα μετριοφροσυνης αλλα σιγουρα δεν ειναι θεμα μεγαλομανιας και αχαριστιας οπως υπονοηθηκε παραπανω εστω και χαριτολογωντας.Πολλες φορες νοιωθω ανημπορος να συμμετασχω σε θεματα που γνωριζετε οι περισσοτεροι καλυτερα απο εμενα οπως ειναι τα θεματα περι καφεδων και παραγοντων εγχυλισης γι αυτο και σιωπαινω επειδη ειναι καλυτερα μερικες φορες να μασας παρα να μιλας. :lol:Ετσι λοιπον θα συνεχισω προχωρωντας στο δευτερο σχεδιο μου και ελπιζοντας σε αναλυσεις απο μερους της κοινοτητας ετσι για να ζουμε και λιγο εντονοτερα.Επωφελουμαι της ευκαιριας να ευχαριστησω την διαχειριση του forum για την συμβολικη κινηση να εμπλουτισει το προφιλ μου με μια φραση που στην δικη μου συνειδηση δηλωνει το λιγοτερο μια αναγνωριση στον αγωνα που κανω κατω απο τη μυτη της :waf: για να περναμε λιγο καλυτερα στους δυσκολους καιρους που περναμε :respekt: προς ολους.

Απάντηση