Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
woodsman43

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 10:50 am

Christos έγραψε: α) Πόσο δύσκολο θα ήταν να αντικατασταθεί και εάν θα άξιζε φυσικά, η αντλία με μία περιστροφική (εξωτερική μάλιστα);
Τωρα ειδα πως μιλουσες για εξωτερικη αντλια.Κατα την γνωμη μου ειναι κακασχημο και θα χρειαστουν αρκετες τρυπες στο σασι.Ασε που δεν θα μπορεις να σηκωσεις την μηχανη για να την μεταφερεις καπου παρα μονο στην περιπτωση που στερεωσεις την αντλια στην πλατη της :a038: .Μια χαρα ειναι και η δονητικη και ειναι και φτηνη :oneup:

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 4:33 pm

Όσον αφορά την αποχέτευση, έχουμε τίποτα ... ποιο έξυπνο, ή να υλοποιήσω αυτό που σκέφτηκα ?

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 4:47 pm

woodsman43 έγραψε:Αυτο ειναι το εξαρτημα.http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... sn=136.Και το αρσενικο του.http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... 448&sn=136.
Μια μικρή βοήθεια εδώ ...

Βλέπω ότι οι παραπάνω σύνδεσμοι, έρχονται σαν NBR, FKM, με βαλβίδα, χωρίς βαλβίδα κλπ ...
Τι διαφορές έχουν ? Τι να επιλέξω ?

woodsman43

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 5:15 pm

Το πιο απλο να επιλεξεις.Ταχυσυνδεσμος ειναι και δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο κατα την γνωμη μου.Εγω εχω βαλει τον απλο τον ορειχαλκινο.Παρε κι εσυ αυτον αν θελεις.Αυτους τους προτεινα γιατι ειναι για νερο και ειναι καταλληλοτεροι απο του αερος που εχω βαλει εγω.Εκει που θα πας ρωτα τους κιολας.Ειναι αρκετα εξυπηρετικοι.Για την αποχετευση δεν εχω να προτεινω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα επειδη ειναι κατι που απαιτει τρυπα στον παγκο κατι που δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω.

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 5:44 pm

Μόλις έκανα την πρώτη εγχείρηση και ο ασθενής χαίρει άκρας υγείας !

Άνοιξα τη Silvia, την έλυσα ΟΛΟΚΛΗΡΗ και την ξαναέκλεισα. Μόλις έκανα κι ένα καφεδάκι και όλα καλά.

Τελικά είναι ΠΟΛΥ εύκολη μηχανή και έχει αρκετό χώρο για mods ... Κάτω από το tank έχει αρκετό χώρο για διάφορα. Αν βγάλεις και το tank ... μέχρι και δεύτερο boiler χωράει. Πάντως από ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή ... χωρίς βέβαια να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης. Απλά είναι φτιαγμένη με απλό και "καθαρό" τρόπο.

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι οι περισσότερες βίδες της λαμαρίνας δεν ήταν καλά σφιγμένες, με αποτέλεσμα να έχω αρκετό θόρυβο κατά την εγχύλιση. Ήδη με λίγο καλύτερο σφίξιμο που τις έκανα, ο θόρυβος μειώθηκε αρκετά. Αν βάλω και λίγο μονωτικό υλικό εκεί που "χτυπάνε" οι λαμαρίνες θα γίνει αρκετά ποιο αθόρυβη ... Αλλά αυτό κατά την επόμενη επέμβαση.
woodsman43 έγραψε:Το πιο απλο να επιλεξεις.Ταχυσυνδεσμος ειναι και δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο κατα την γνωμη μου.Εγω εχω βαλει τον απλο τον ορειχαλκινο.Παρε κι εσυ αυτον αν θελεις.Αυτους τους προτεινα γιατι ειναι για νερο και ειναι καταλληλοτεροι απο του αερος που εχω βαλει εγω.Εκει που θα πας ρωτα τους κιολας.Ειναι αρκετα εξυπηρετικοι.Για την αποχετευση δεν εχω να προτεινω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα επειδη ειναι κατι που απαιτει τρυπα στον παγκο κατι που δεν ειμαι διατεθειμενος να κανω.
Σ' ευχαριστώ. Επικοινώνησα ήδη μαζί τους, με email ζητώντας κάποιες διευκρινίσεις αλλά και τιμές. Ελπίζω να απαντήσουν άμεσα, αλλά σε κάθε περίπτωση αύριο ή μεθαύριο θα πάω από εκεί (έχουν και στη Θεσσαλονίκη μαγαζί).

Για την αποχέτευση θα προχωρήσω όπως το σχεδίασα αρχικά. Πάντως, εγώ την τρύπα στον πάγκο θα την κάνω ... ΚΑΙ για την αποχέτευση αλλά ΚΑΙ για την παροχή ... Απλά θα την κάνω όσο το δυνατόν μικρότερη και τέρμα πίσω ... εκεί που βρίσκει τον τοίχο. Βέβαια ο πάγκος μου είναι γρανίτης και να δω ΠΩΣ θα τα καταφέρω με το τρυπάνι μου ...

woodsman43

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 7:09 pm

zografos έγραψε: Βέβαια ο πάγκος μου είναι γρανίτης και να δω ΠΩΣ θα τα καταφέρω με το τρυπάνι μου ...
Γρανιτης? :a038: Παναγια μου και Χριστε μου.Και θα κανεις τετοιο εγκλημα ανθρωπε μου? :a038: Εγω παντως που ειμαι επιπλοποιος δεν θα εκανα τετοια τρυπα μιας και γνωριζω πως ο γρανιτης δεν εχει ελαστικοτητα και αν κανει κρακ εχασες :a080: .Εισαι σιγουρος πως αξιζει ο κοπος?Τι να πω εσυ ξερεις,καλη επιτυχια

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 7:16 pm

Δεν έχει άλλη δίοδο ρε γ_μ_το προς την παροχή και την αποχέτευση ... Εκτός κι αν τρυπήσω τον νεροχύτη μου που είναι μικρότερο το κακό ... Άντε θα δούμε. Μόλις πάρω τα υλικά και κάνω το mod θα δω πως θα πορευτώ και θα postάρω info και photos από το τι έκανα τελικά !

smoothbore

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Ιαν 13, 2011 7:28 pm

Υπάρχουν ποτηροτρυπανα για γρανίτη αλλά κοστίζουν αρκετά 40 -50 και πλεον ,απ την άλλη υπάρχουν πιο φθηνά μικρής διαμέτρου 10-12 κ.λ.π.αλλά δεν θα χωράνε με τιποτα οι σωλήνες και κυρίως της αποχετευσης που πρέπει να ειναι κάποιας διαμέτρου για να εκτελεί τα χρέη της .
Eπίσης τρυπα τελείως ακρη στο πισω μέρος σημαίνει bye bye hapines και welcome crack και :waf: και :ban: απ την κουζίνα.
Αλλη διοδος ειναι αν δεν έχεις πλάτη γρανίτη να σκαψεις τοιχο -mod - ξανακλείσιμο με άλλο mod και θα εχεις μόνο το :waf: χωρίς το Ban.

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 8:11 pm

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα κι εγώ, να τρυπήσω προς την πλάτη, αλλά εκεί το ρίσκο για crack είναι ακόμα μεγαλύτερο. Όσον αφορά τον τοίχο, έχω κι εκεί γρανίτη οπότε δύσκολα κι από εκεί ...

Anyway, ο πεθερός μου είναι "κουζινάς", οπότε στη χειρότερη θα μου βρει αυτός τη λύση. Απλά όπως καταλαβαίνετε ο πεθερός μου έχει το "ελάττωμα" να είναι και μπαμπάς της γυναίκας μου ... και έλεγα να το κάνω "διακριτικά" !!!

woodsman43 ΜΗ με μαρτυρήσεις για να με εκδικηθείς για την αντιτρομοκρατική εεεεε :a048:

woodsman43

Re: Ελεγχόμενη εισαγωγη νερού στο water tank

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:40 pm

zografos έγραψε:
woodsman43 ΜΗ με μαρτυρήσεις για να με εκδικηθείς για την αντιτρομοκρατική εεεεε :a048: [/i][/b]
Ξερει κανεις το τηλ του πεθερου του zografos? :lol: Κοιτα υπαρχει και καποιο αλλο mod για την αποχετευση που εχω στο μυαλο μου να το φτιαξω καποτε αλλα το καποτε αργει λιγακι.Αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια μικρη αντλιουλα για συντριβανακι και μια πατεντουλα με διακοπτη φλοτερ για να αδειαζουν τα νερα αυτοματα κατευθειαν απο το tray της μηχανης σου.Σε αυτη την περιπτωση δεν χρειαζεσαι κλιση στο σωληνακι της αποχετευσης οποτε μπορεις να το οδηγησεις οπου θες ακομα και στο νεροχυτη. :a013:

Απάντηση