Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από hackertom » Κυρ Ιούλ 18, 2021 3:11 pm

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος οδηγός για pre infusion σε Gaggia Classic (παλιό μοντέλο) με χρήση arduino;

Έχει ασχοληθεί κανείς να μας δώσει βήμα βήμα την διαδικασία;

Πρέπει να αλλαχθεί ή αντλία;

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιούλ 18, 2021 8:07 pm

Το ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερώτηση σου αλλά θα ρωτήσω κάτι βασικό. Γιατί να θες pre infusion σε μια gaggia classic; Έχει που έχει boiler μια σταλιά, αν βάλεις να κάνει και pre-infusion πιθανότατα θα έχεις χειρότερο φλυτζάνι στο τέλος και όχι καλύτερο λόγω της πτώσης της θερμοκρασίας του νερού.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Ιούλ 19, 2021 1:00 pm

DgSensei έγραψε:
Κυρ Ιούλ 18, 2021 8:07 pm
Το ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερώτηση σου αλλά θα ρωτήσω κάτι βασικό. Γιατί να θες pre infusion σε μια gaggia classic; Έχει που έχει boiler μια σταλιά, αν βάλεις να κάνει και pre-infusion πιθανότατα θα έχεις χειρότερο φλυτζάνι στο τέλος και όχι καλύτερο λόγω της πτώσης της θερμοκρασίας του νερού.
Έχω την αίσθηση ότι η πτώση της θερμοκρασίας λόγω preinfusion δεν δημιουργεί τόσο πρόβλημα όσο θα δημιουργούσε η αύξηση της θερμοκρασίας.
Στην δικιά μου περίπτωση, σίγουρα η προεκχύλιση βοηθάει στα πιο ελαφριά ψησίματα και ο αυξημένος συνολικά χρόνος εκχυλισης εξισορροπεί κάπως την πτώση της θερμοκρασίας.
Βέβαια, συμφωνώ ότι η προεκχυλιση δεν είναι απαραίτητη πάντα και σε ορισμένους καφέδες οδηγεί σε overextraction.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από hackertom » Δευ Ιούλ 19, 2021 6:27 pm

Να προσθέσω ότι έχω κάνει το Mod με τον χαλκοσωλήνα οπότε δεν ξέρω εαν βοηθάει και αυτό... Δηλαδή έχω κάποια ml καβάτζα ακόμα...

Δεν ξέρω θεωρώ βλέποντας βίντεο στο youtube καλύτερα αποτελέσματα με pre infusion χρόνους 3 bar -> 9 bar (σταδιακά) -> 3 bar και κλείσιμο...

Παραθέτω 3 link :

https://www.youtube.com/watch?v=AoZuYaDq5yc Με αυτό το "hack" μπορείς να δοκιμάσεις τα αποτελέσματα πρωτού πας σε arduino ..

https://www.youtube.com/watch?v=2IYENlWStAE

https://www.home-barista.com/repairs/ga ... 74183.html

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Ιούλ 19, 2021 7:30 pm

Δεν βλέπω τι σχέση έχει η τεχνική pre-infusion με αυξημένη κατανάλωση νερού από το boiler.

Αν χωρίς pre-infusion χρειαζόμαστε 50gr νερού για μια εκχύλιση ( 30gr στο φλυτζάνι και 20gr για διαβροχή του puck ) σε 25-35sec, με pre-infusion χρειαζόμαστε την ίδια ακριβώς ποσότητα νερού ( αφού το ratio δεν αλλάζει ) σε 25-35sec συν τον χρόνο του pre-infusion.

Άρα το pre-infusion βοηθάει στην θερμοκρασιακή σταθερότητα γιατί δίνει στην μηχανή περισσότερο χρόνο για να ανταποκριθεί.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από hackertom » Τρί Ιούλ 20, 2021 1:44 am

Και ένα ακόμα δυνατό βιντεάκι:
https://youtu.be/MtNG3DKTA5w

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Ιούλ 20, 2021 1:48 am

BasilTh έγραψε:
Δευ Ιούλ 19, 2021 7:30 pm
Δεν βλέπω τι σχέση έχει η τεχνική pre-infusion με αυξημένη κατανάλωση νερού από το boiler.

Αν χωρίς pre-infusion χρειαζόμαστε 50gr νερού για μια εκχύλιση ( 30gr στο φλυτζάνι και 20gr για διαβροχή του puck ) σε 25-35sec, με pre-infusion χρειαζόμαστε την ίδια ακριβώς ποσότητα νερού ( αφού το ratio δεν αλλάζει ) σε 25-35sec συν τον χρόνο του pre-infusion.

Άρα το pre-infusion βοηθάει στην θερμοκρασιακή σταθερότητα γιατί δίνει στην μηχανή περισσότερο χρόνο για να ανταποκριθεί.
Συγγνώμη δεν διευκρίνησα ότι είχα στο μυαλό μου το preinfusion με βάση το "κολπακι" που φαίνεται στο πρώτο βίντεο που ποσταρε ο hackertom όπου καταναλώνεται περισσότερο νερό κατά τη διάρκεια του. Αν το pre infusion γίνει ελεγχόμενα και με χαμηλή ροη νερου νομιζω θα ισχύει ακριβώς αυτό που λες.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pre Infusion σε Gaggia Classic με Arduino?

Δημοσίευση από hackertom » Σάβ Ιούλ 24, 2021 3:37 pm

Μετα από αρκετό διάβασμα σε διπλανό φόρουμ (uk) βρήκα την λύση για pre-infusion!

Οπως γράφουν εκεί που έχει δοκιμαστεί θα χρειαστούμε έναν dimmer και να αλλαχτεί η pump γιατί δεν λειτουργεί καλά με το dimmer, (έχουν ποστάρει και λύση να λειτουργεί με την υπάρχουσα pumpάλλος τρόπος) αλλά δεν μου άρεσε τόσο και θα επιλέξω την αλλαγή, λοιπόν έχω παραγγείλει :

- Invensys pump 65w
- 2000W PWM AC Motor Speed Dimmer από aliexpress

Πιθανόν να πάρω και αυτό για πλήρη αυτοματοποίηση στο pre infusion με arduino :

- € 1,79 10%OFF | AC Light lamp dimming and motor Dimmer Module, 1 Channel, 3.3V/5V logic, AC 50/60hz, 220V/110V - 600V
https://a.aliexpress.com/_mKu4jft

Μόλις έρθουν θα δοκιμαστούν

Απάντηση