Mod gaggia MM σε stepless

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
woodsman43

Mod gaggia MM σε stepless

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:46 pm

Γνωστος ο μυλος γνωστη και η μετατροπουλα.Θα σας δειξω και εγω μια απλη μετατροπουλα η οποια δεν απαιτει ιδιαιτερα εργαλεια.Ενα ψαλιδι για κοψιμο πολυ λεπτου φυλλου απο αλουμινιο και ενα διαβητη που να εχει και στις δυο ακρες του μυτη για τον ιδιο λογο(κοψιμο).
33.jpg
Εφοσον λυσουμε το δοχειο σημαδευουμε με ενα μαρκαδορο τη θεση της βασης του για να την ξαναβρουμε ευκολα
.
34.jpg
Ξεβιδωνουμε τη βαση τελειως και τη βγαζουμε εξω.
.Προσοχη στις μπιλιες που ειναι κατω απο την περιστρεφομενη βαση να μην βγουν απο την θεση τους.
35.jpg
Κοβουμε ενα κομματι απο λεπτο φυλλο αλουμινιου παχους 0.5χιλ με ψαλιδι εξωτερικη διαμετρο και με το διαβητη την εσωτερικη στις αναλογες διαστασεις για να μπει οπως παρακατω.
.Το αλουμινιο κοβεται πολυ ευκολα γιαυτο και το επελεξα αλλιως μπορειτε να κοψετε και λαμαρινα η ανοξειδωτη ακομα καλυτερα για οποιον εχει αυτη την δυνατοτητα .Mπορει να βρειτε λαμαρινα μεταξυ 0.5 και 1 χιλ περιπου στα 0.7 χιλ παλι το ιδιο ειναι αρκει να ειναι λιγοτερη απο 1 χιλ.
37.jpg
Τοποθετουμε εω την λαμαρινα επανω απο τις μπιλιες με το ελατηριακι χωρις να τις βγαλουμε καθολου απο την θεση τους.
38.jpg
Και τωρα βιδωνουμε ξανα την περιστρεφομενη βαση παρεμβαλωντας στην ουσια την λαμαρινα για να μην φωλιαζουν πια οι μπιλιες (κυλινδρακια) μεσα στις εσοχες που εχει η βαση στο κατω μερος της
.Οι διαστασεις της λαμαρινας ειναι προφανεις εφοσον πρεπει να περασει μεσα στην βαση και να μην προεξεχει εξωτερικα.Οποιος το φτιαξει μπορει ευκολα να μετρησει και την τρυπα και τον κυκλο.Μονταρουμε ξανα τα υπολοιπα εξαρτηματα και ο μυλος ειναι ετοιμος.Τωρα βιδωνει και ξεβιδωνει το δοχειο ελευθερα δινοντας μας ετσι μικρομετρικη ρυθμιση αλεσης.Σαν επιπλεον μπορειτε να αλλαξετε και τον αβολο διακοπτη με εναν αλλο της αρεσκειας σας,Εγω εβαλα περιστροφικο για να ισχυουν και οι ενδειξεις πανω στο μυλο.
40.jpg
Να και ο περιστροφικος διακοπτης.
.Τα παρακατω τα βαζω απλως σαν παρουσιαση μιας και δεν γινεται να δωσω οδηγιες κατασκευης εφοσον ηταν εξαιρετικα δυσκολο και για μενα να φτιαχτουν με πληρη ξυλουργειο στη διαθεση μου :down: .Αν καποιος βεβαια εχει μερακι και εργαλεια μπορει να εμπνευστει και να φτιαξει κατι αναλογο δικιας του επινοησης :
41.jpg
Αυτο ειναι το δικο του δοχειο συλλογης του καφε το οποιο θεωρω εξαιρετικα αβολο για να το αδειασεις .
.
42.jpg
Και αυτο ειναι το mod δοχειο που εφτιαξα ετσι ωστε να πεφτει ο καφες κατευθειαν μεσα στο φιλτρο χωρις να διασκορπιζεται απο εδω και απο εκει
.
43.jpg
Και η πισω του οψη
.
45.jpg
Εδω ετοιμο μεσα στη θεση του κλειδωνει με τον ιδιο τροπο οπως το μαμισιο.
.
46.jpg
Καθως αλεθουμε περιστρεφουμε το φιλτρο γυρω γυρω και ο καφες ενω παει παντου τον βλεπουμε και ταυτοχρονα ισιωνεται η επιφανεια του και βγαινει ετοιμος για πατημα.
.
47.jpg
Εδω ειναι ετοιμος.Δεν θελω σχολια για το αλεσμα.Για ποιο λογο πηρα macap νομιζετε?
.Ελπιζω να διασκεδασατε και αν οχι μην αρχισετε να βαρατε γιατι ειμαι και σε μια ηλικια....... :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mod gaggia MM σε stepless

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 11:14 pm

Κυριολεκτικά έπαθα την πλάκα μου με αυτό το mod Δημήτρη. :respekt:
Όχι μόνο τον έκανες stepless αλλά έλυσες και το θέμα του πλαστικού δοχείου με τον στατικό ηλεκτρισμό. Τι να πω; εάν η σχεδίαση για το dosing με ταυτόχρονο levelling είναι εξ ολοκλήρου δικιά σου ιδέα, είσαι σχεδιαστική διάνοια.
Είμαι σίγουρος ότι κάτοχοι του MM θα σου είναι ευγνώμονες.

Μια ερώτηση:
Το δοχείο μετά το mod παραμένει 100% σταθερό στην θέση του όταν ο μύλος είναι σε λειτουργία;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Mod gaggia MM σε stepless

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Νοέμ 25, 2010 11:38 pm

Έχω έναν ΜΜ στην άκρη αλλά δεν υπάρχει λόγος να εφαρμοσω το mod αφού έχω τον anfim. Είναι ακόμα διαθέσιμος για οποιν θέλει να το κάνει :D

woodsman43

Re: Mod gaggia MM σε stepless

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Νοέμ 25, 2010 11:40 pm

Christos έγραψε:Κυριολεκτικά έπαθα την πλάκα μου με αυτό το mod Δημήτρη. :respekt:
Όχι μόνο τον έκανες stepless αλλά έλυσες και το θέμα του πλαστικού δοχείου με τον στατικό ηλεκτρισμό. Τι να πω; εάν η σχεδίαση για το dosing με ταυτόχρονο levelling είναι εξ ολοκλήρου δικιά σου ιδέα, είσαι σχεδιαστική διάνοια.
Είμαι σίγουρος ότι κάτοχοι του MM θα σου είναι ευγνώμονες.
Χρηστο καλησπερα.Αντιθετα απο το αφεντικο μου σε αυτο το φορουμ νοιωθω πως καποιοι αναγνωριζουν κατι καλο σε μενα και αυτο με ανεβαζει ψυχολογικα τοσο που θα αντεξω αλλη μια μερα εργοδοτικης κακοποιησης με κεφι κιολας. :oneup: :lol: :lol: Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αν και υπερβαλεις λιγακι αλλα ξερω πως το κανεις απο καλη προθεση.Ναι η σχεδιαση ειναι καθαρα δικη μου ιδεα και μου βγηκε στην προσπαθεια να αλλαξω το δοχειο σε κατι πιο πρακτικο.Μακαρι οι κατοχοι ΜΜ να μπορεσουν να το φτιαξουν αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο.Οσο για το δοχειο ναι παραμενει κλειδωμενο με τον ιδιο τροπο που κλειδωνει και το μαμισιο αλλα αν θες μπορεις να το ξεκουμπωσεις ευκολα για καθαρισμα κλπ.Παντως ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια :respekt: :oneup:

Απάντηση