Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 08, 2021 9:40 pm

Φαίνεται να είναι πολύ καλός. Κάπου έχω κι εγώ ένα nodemcu esp32. Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία.

Ο ADC του πάντως αν και 3.3 V έχει ακρίβεια 12 bits αντί για 10 του nano. Πολύ βολικό για αισθητήρες όπως θερμόμετρα κτλ. Για 5 volt όμως θέλει διαιρέτη τάσης και μάλιστα καλύτερα να πιάνει μέγιστο γύρω στα 3 volt για να είναι στη γραμμική περιοχή. Επίσης πολύ βολικό φαίνεται να είναι η δυνατότητα ρύθμισης δειγματοληψίας ξεχωριστά ανά κανάλι.

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από DioNiSis » Σάβ Ιαν 09, 2021 3:34 pm

Jousis έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 9:02 pm
Αλήθεια δεν παίζει η κινεζιά το Ultrasonic με 3.3V ρεύμα;
Του δίνεις 3.3Vcc και δεν παίζει;
Οι δικοί μου παίζουν μια χαρά :lick:

υπαρχουν 2 ειδων Ultrasonic, οι HC-SR04 ειναι 5v, και οι HC-SR04P ειναι 3.3v

ο 5v δουλεύει και στα 3.3v αλλά δείχνει λάθος τιμές.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Ιαν 09, 2021 3:53 pm

Απο ότι βλέπω υπάρχουν παραπάνω.
Εγώ πχ έχω αυτόν.

υγ. έκαψα κόσμο με το esp32, υπέκυψε και ο brexei :lol:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Ιαν 09, 2021 8:38 pm

Λοιπόν, μιας και συζητάμε για αναλογικές εισόδους θυμήθηκα ένα πρόβλημα του arduino που με είχε παιδεψει πολύ. Επειδή όλες οι αναλογικές είσοδοι ουσιαστικά καταλήγουν σε ένα ADC (multiplexing) αν επιχειρήσεις να διαβάσεις τιμές από 2 αναλογικές εισόδους η δεύτερη μέτρηση θα είναι λάθος! Κι αυτό λόγω του ότι δεν αδειάζει ο πυκνωτής της εισόδου από την προηγούμενη μέτρηση.

Μου είχε σπάσει τα νεύρα και τελικά το έλυσα με ένα απλό κόλπο... μόνο που δε θυμάμαι πως! Χαχαχα.

Νομίζω έκανα μια dummy μέτρηση και μετά έκανα την κανονική. Όλα τα υπόλοιπα δε δούλευαν.

Άβαταρ μέλους
CrazyDr1972
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:38 pm
Όνομα: Θεόδωρος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2015
Μύλος:: Fiorengato F64 Evo
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από CrazyDr1972 » Σάβ Ιαν 09, 2021 9:12 pm

DioNiSis έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 3:34 pm
ο 5v δουλεύει και στα 3.3v αλλά δείχνει λάθος τιμές.
Ο δικός μου (έχω δυο, SR04 και SRF05) δεν δουλεύει καν στα 3,3V. Τον έβαλα στο Vin (4,54V) του ESP32, πρόσθεσα ένα διαιρέτη τάσης (470 + 1K) στην εξοδο του ECHO και είναι ΟΚ.

Θα δοκιμάσω το βράδυ να συνδέσω τον αισθητήρα πίεσης να δω πως λειτουργεί.

Άβαταρ μέλους
CrazyDr1972
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:38 pm
Όνομα: Θεόδωρος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2015
Μύλος:: Fiorengato F64 Evo
Τοποθεσία: Αθήνα

Αλλαγές στην έκδοση v14.8

Δημοσίευση από CrazyDr1972 » Σάβ Ιαν 23, 2021 11:51 am

Καλημέρα!!
Μόλις χθες ολοκλήρωσα τις αλλαγές της έκδοσης v14.8, οπότε είπα να ανεβάσω ένα βιντεάκι με τα νέα χαραχτηριστικά του project:
1. Άφησα το Arduino Mega και τα μετέφερα όλα σε ένα ESP32.
2. Eγκατέλειψα τον αισθητήρα Hall Effect, ήταν πολύ ασταθής.
3. Πέρασα την αντλία και την 3way σε δυο διαφορετικά ρελέ, οπότε μπορεί να (απεν)ενεργοποιούνται ξεχωριστά. Στην περίπτωση της αντλίας έχω περάσει ξεχωριστά το live και το neutral (δεν είναι αναγκαίο αλλά μου φάνηκε καλύτερο).
4. Εγκατέλειψα το touch screen, τώρα χρησιμοποιώ remote control για τις επιλογές.
5. Με το παραπάνω setting μπορώ πια να κάνω πραγματικό preinfusion, αφού ανοίγω την 3way και το ζεστό νερό πέφτει κατευθείαν στο puck χωρίς να έχει παραπάνω πίεση από την αντλία (που ακόμα δεν λειτουργεί).
6. Η εκχύλιση αρχίζει αυτόματα και σταματά αυτόματα όταν φτάσει το επιθυμητό βάρος, που καθορίζεται από τις παραμέτρους που έβαλα στην αρχή.
7. Ρύθμισα καλύτερα και τον αισθητήρα πίεσης, τώρα βγάζει πραγματικές πιέσεις γύρω στα 12bar (δεν έχω πειράξει την OPV), που αλλάζουν (όπως πρέπει) ανάλογα με την εκχύλιση.
7. Όπως πριν, βγάζει ποσοστό ολοκλήρωσης (και συνολικό αναμένομενο χρόνο σε δευτερα), το διάγραμμα πίεσης και το περίληψη στο τέλος.

Με τον ESP32 είναι όλα πιο γρήγορα, καθώς άλλαξα και library γραφικών (θα αλλάξω και τα fonts αργότερα).
Τώρα, πρέπει να φτιάξω το κύκλωμα σε PCB και να συμμαζέψω όλα τα καλώδια - για την ώρα νομίζω ότι φτάνει.. :a013:

Μπορείτε να δείτε ένα βιντεάκι εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=vuI6HpAmx58

ΥΓ: To επόμενο βήμα είναι PWM modulation της αντλίας για pressure profiling.. έχω ήδη ένα σχέδιο βασισμένο σε optocoupler - triac αλλά ακόμα διαβάζω.. :b050:

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από john21 » Σάβ Ιαν 23, 2021 12:12 pm

:respekt:
Σοκ!!!
Πολλά μπράβο μόνο αυτό μπορώ να πω.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αλλαγές στην έκδοση v14.8

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Ιαν 23, 2021 12:40 pm

CrazyDr1972 έγραψε:
Σάβ Ιαν 23, 2021 11:51 am
- για την ώρα νομίζω ότι φτάνει.. :a013:
:a038:
Ble/wifi remote control.
Εβαλες esp32 και πατας κουμπακια σαν παππους; :lick:
CrazyDr1972 έγραψε:
Σάβ Ιαν 23, 2021 11:51 am

ΥΓ: To επόμενο βήμα είναι PWM modulation της αντλίας για pressure profiling.. έχω ήδη ένα σχέδιο βασισμένο σε optocoupler - triac αλλά ακόμα διαβάζω..
Leading η trailing edge?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αυτοματοποίηση Gaggia Classic μέσω Arduino

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Ιαν 23, 2021 1:34 pm

Μπράβο τέλεια δουλειά συναρμολόγησε το σε κουτί και άρχισε να πουλάς. :a013:

Άβαταρ μέλους
CrazyDr1972
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:38 pm
Όνομα: Θεόδωρος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2015
Μύλος:: Fiorengato F64 Evo
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αλλαγές στην έκδοση v14.8

Δημοσίευση από CrazyDr1972 » Σάβ Ιαν 23, 2021 7:36 pm

Jousis έγραψε:
Σάβ Ιαν 23, 2021 12:40 pm
Ble/wifi remote control.
Εβαλες esp32 και πατας κουμπακια σαν παππους; :lick:
Χαχα.. το remote ήταν μια σχετικά ευκολη λύση, το έφτιαξα και σε wifi αλλά τελικά προτίμησα το remote για να μην κουβαλώ συνέχεια το κινητό πάνω μου!
Jousis έγραψε:
Σάβ Ιαν 23, 2021 12:40 pm
Leading η trailing edge?
Ομολογώ ότι όσο αφορά το PWM είμαι ακόμα σε εμβρυικό στάδιο.. απ'όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής νομίζω ότι σχεδόν όλα τα σχέδια που έχω δει έχουν trailing PWM. Είναι σχετικά εύκολο να γίνει σε led και dc κινητήρες αλλά δυσκολεύει πολύ με το ac. Ειδικά με την Ulka EP5 (=μεγάλο inductive load ) που σαν vibration pump έχει εκείνο το built-in diode για να χρησιμοποιεί μόνο τα πρώτα θετικά 10ms από τον κάθε κύκλο του 220V/50Hz.
Προτείνουν λύσεις με triac (πχ με ένα τυπικό zero-crossing SSR έχει μέσα ένα τέτοιο) τα οποία τα ανοίγεις κάποια δεδομένη στιγμή του κύκλου και παραμένουν ανοικτά μέχρι το επόμενο zero-crossing και με IGBT/flyback diode που τα ανοίγεις και τα κλείνεις εσύ (μεγαλύτερος έλεγχος αλλά περισσότερη δουλειά).
Και είδα και κάποια κυκλώματα με bridge rectifier για να χρησιμοποιηθούν και τα δεύτερα 10ms του κάθε κύκλου αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει ειδικά με την Ulka.
Περιττό να πω ότι όλα αυτά μου ακούγονται ακόμα σαν κινέζικα.. άλλωστε ιατρός είμαι, όχι μηχανικός! :a048:
Αλλά μαθαίνω γρήγορα... Και θα πειραματιστώ πρώτα με AC 5V (πήρα ένα transformer 220V/18V αλλά θα πάω να πάρω και έναν 5V..), οπότε θα τα δοκιμάσω όλα αυτά να δώ ακριβώς τι κάνουν.. Ήδη έχω μια 2η Ulka, οπότε όταν έρθει η ώρα θα μπορώ να παίξω με τα κυκλώματα ΚΑΙ παράλληλα να συνεχίσω να πίνω καφέ με το σύστημα που έχω ήδη φτιάξει! :a049:

Απάντηση