Flow Rate MOD

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Flow Rate MOD

Δημοσίευση από Batman » Κυρ Νοέμ 29, 2020 4:48 pm

Κατοχος εδω και 2 χρονια της Cimbali m21 junior και πινοντας παντα εκπληκτικα καφεδακια απο την κυρια μου μπηκε το μικροβιο να της κανω ενα Mod που διαβασα σε αντιστοιχο φορουμ του εξωτερικου και μου κινησε το ενδιαφερον..
Για οσους δεν γνωριζουν η Cimbali m21junior ειναι ενα πραγματικο τανκ 40 κιλων ολο μεταλο.
Δεν ειναι κ η πιο ευκολη μηχανη καθως θελει να την μαθεις καλα,ενω διπλα της θελει μυλο με...καρυδια!
Αποφασισα λοιπον να της μειωσω την ροη...
Εργοστασιακα καθ οτι προκειται για commercial μηχανη εχει ενα 0.8mm gicleur (jet) για να δινει νερο στο group.
Αυτο σημαινει καπου 420ml νερου στα 30” (πιεση 8,5 bar)
Βρηκα λοιπον ενα συμβατο gicleur διατομης 0,5mm και με λιγη προσπαθεια και ψαξιμο (καθ οτι δεν ειμαι τεχνικος) το αλλαξα....
Αποτελεσμα 210ml νερου στα 30” υπο την ιδια πιεση...
Το αποτελεσμα....
Πρωτο και σημαντικο πολυ πιο ευκολες εκχυλισεις...
Ηταν ενα αγριμι που με «δυσκολους» καφεδες εαν δεν ειχες προετοιμασει πολυ καλα το puck δεν γλιτωνες channeling...
Τωρα ειναι πιο ηρεμη,συγχωροντας ακομα και λαθη....
Δεν υπαρχει early blonding που υπηρχε με καποιους καφεδες και απ οσο μπορω να διακρινω απο το γυμνο κλειστρο μεγαλυτερος χρονος εμφανισης του καφε με μεγαλη ομοιογενεια.
Γευση πιο ισορροπημενη,πιο βελουδινη κρεμα,πιο ξεκαθαρα αρωματα χωρις κοπο...
Το μονο που χρειαζεται ειναι μεγαλυτερα cooling flushes....
Εν κατακλειδι προκειται για ενα πολυ φθηνο Mod που στην συγκεκριμενη μηχανη αξιζε 1000% και το προτεινω σε οσους ειναι κάτοχοι comercial μηχανων σε οικιακο περιβαλλον!
Ευχαριστω οσους εκαναν τον κόπο και το διαβασαν και συγνωμη απ οσους κουρασα!

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Flow Rate MOD

Δημοσίευση από georgevag » Κυρ Νοέμ 29, 2020 7:12 pm

Μπράβο φίλε. Ένα απο τα Mod που έκανα στην oscar μου, ήταν η τοποθέτηση jet 0.6mm από Synesso. Η διαφορά στη γευση του καφέ ήταν μεγάλη όπως και ευκολότερη η διαχείρισή του. Από τα 350μλ έπεσα σχεδόν στα 200.. Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις την πίεση αλλά δύο bar. Περίπου 7 στο τυφλό. Πολλοί έχουν δει διαφορά προς το καλύτερο..όπως κ γω.
Μπορείς να μας κάνεις λινκ το jet που έβαλες;

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Flow Rate MOD

Δημοσίευση από Batman » Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:17 pm

georgevag έγραψε:
Κυρ Νοέμ 29, 2020 7:12 pm
Μπράβο φίλε. Ένα απο τα Mod που έκανα στην oscar μου, ήταν η τοποθέτηση jet 0.6mm από Synesso. Η διαφορά στη γευση του καφέ ήταν μεγάλη όπως και ευκολότερη η διαχείρισή του. Από τα 350μλ έπεσα σχεδόν στα 200.. Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις την πίεση αλλά δύο bar. Περίπου 7 στο τυφλό. Πολλοί έχουν δει διαφορά προς το καλύτερο..όπως κ γω.
Μπορείς να μας κάνεις λινκ το jet που έβαλες;
Καλησπερα φιλε Γιωργο!
Την πιεση την αλλαζω αναλογα με τον καφε.. πολλοι δεν αποδιδουν καλα σε χαμηλες πιεσεις...αλλοι παλι καφεδες αποδιδουν καλυτερα ακομα και στα 6-6,5 bar..
Η πιεση στο αρχικο post ηταν απλως μια τιμη αναφορας για την μετρηση των ml..
Η αληθεια ειναι οτι κ γω εψαχνα 0.6 jet αλλα δεν εβρισκα.
Και ετσι πηρα το 0.5 mm.
Θεωρω οτι ειναι ενα mod ευκολο και δινει καλα αποτελεσματα το οποιο ομως δεν εχει συζητηθει πολυ..
Εδω και το link απο το μαγαζι στην Κρητη που το πηρα:

https://www.mrgranazis.gr/shop/antallak ... p-cimbali/

Απάντηση