Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
dio

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από dio » Τετ Οκτ 03, 2012 12:34 pm

Με το armaflex κανεις την ιδια δουλεια τσαμπα!

Gtsog

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Οκτ 03, 2012 12:50 pm

Giorgio έγραψε:
boltsis έγραψε:Παιδιά δε ξέρω αν ξαναέχει αναφερθεί στο παρελθόν αλλά έχω δει αυτό http://www.pidsilvia.com/insulation.htm!Γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό?Αξίζει?
Αυτό πάντως το μονωτικό το βάζουν χωρίς κάποια εσωτερική επένδυση οπότε λογικά αντέχει υψηλές θερμοκρασίες.

Επίσης όπως αναφέρει και το site υπάρχει πλέον διαφορετική τιμή απόκλισης του αισθητήρα θερμοκρασίας από την θερμοκρασία του νερού.
Μήπως σε αυτή την περίπτωση θέλουν τα PID αλλαγή στις ρυθμίσεις τους?

Αλλαγή στις ρυθμίσεις δε χρειάζεται, απλά επειδή πλέον η θερμοκρασία που έχει το γκρούπ είναι πιο κοντά σε αυτή που έχει στην κορυφή του boiler που είναι συνήθως ο αισθητήρας του pid πρέπει να χαμηλώσεις την θερμοκρασία που στοχεύει το pid. Πριν τη μόνωση το δούλευα ανάλογα τον καφέ 103-105 βαθμούς. Μετά την τοποθέτηση της μόνωσης ήταν προφανές ότι οι καφέδες έβγαιναν καμμένοι, μετά από δοκιμές έχω καταλήξει να ορίζω τη θερμοκρασία στους 98-100.

Όσο για το κόστος του pidsilvia κατά την άποψη μου αξίζει (ανάλογα πως το βλέπει κανείς βέβαια, το αρμαφλέξ είναι τσάμπα μεν αλλά δε νομίζω να κάνει την ίδια δουλειά), το υλικό του pidsilvia είναι πολύ ποιοτικό, δε μύρισε περίεργα ούτε καν την πρώτη φορά που άναψα τη μηχανή με τη μόνωση και η εφαρμογή είναι άψογη. Μόνος με αρμαφλέξ δεν γίνεται να μονώσεις το γκρούπ ας πούμε, απλά δε χωράει εκεί μέσα, εδώ για να βάλλω τα έτοιμα κομμάτια παιδεύτηκα αρκετά, πόσο μάλλον να πρέπει να τα κόβεις και να τα προβάρεις, βάλε-βγάλε κτλ.

Μια φώτο από την μέρα της εγκατάστασης, στη φώτο λείπει το κομμάτι της μόνωσης της opv
2012-06-10 23.09.11 copy.jpg

Giorgio

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Giorgio » Τετ Οκτ 03, 2012 1:27 pm

Φαντάζομαι το μονωτικό το έβαλες σκέτο, χωρίς κάποια επένδυση από μέσα, ετσί?
Πόσα ήταν τα μεταφορικά και ο χρόνος παράδοσης από το pidsilvia?

Gtsog

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Οκτ 03, 2012 1:48 pm

Ναι το μονωτικό μπαίνει σκέτο. Αν θυμάμαι καλά είχα δώσει συνολικά γύρω στα 230 δολάρια αλλά είχα πάρει εκτός από τη μόνωση, το μανόμετρο, τα led, naked portafilter και την επίπεδη shower screen και ήρθαν μέσα σε 6 μέρες.

Off topic:
Να πω ότι με το μανόμετρο έχω πρόβλημα και η βελόνα τρέμει, έχω δοκιμάσει 2-3 πράγματα που μου έχει προτείνει αυτός αλλά δεν έχει δουλέψει τίποτα. Για να πω την αλήθεια βέβαια μου έχει ζητήσει βίντεο και φωτογραφίες από τη μηχανή και έχω βαρεθεί να του στείλω, μάλιστα πρόσφατα μόνος του μου έστειλε email και με ρώτησε τί γίνεται με το θέμα του μανόμετρου.

Giorgio

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Giorgio » Τετ Οκτ 03, 2012 1:57 pm

Με 230€ παραγγελία δεν είχες θέμα τελωνείου?

Gtsog

Re: Silvia: Βελτίωση της intrashot θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Οκτ 03, 2012 2:09 pm

Ο πωλητής είναι αρκετά εξυπηρετικός, του είχα ζητήσει να βάλει αξία 50 δολάρια και όντως το έκανε :oneup:

Απάντηση