Αυτοματισμοί με Arduino

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 01, 2020 11:14 am

Αν το στείλεις στη Lelit σε βλέπω με συμβόλαιο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από odys2008 » Δευ Ιουν 01, 2020 11:25 am

Πολύ καλή δουλειά!

Συμβουλή: Τον hall sensor μπορείς να τον βάλεις και στην solenoid γιατι εκεί και πιο ισχυρό θα είναι το μαγνητικό πεδίο και θα είναι κ dc ;)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιουν 01, 2020 8:52 pm

Χμμμμ αυτό δεν το είχα σκεφτεί...

Δεν ήξερα ότι η τριοδη είναι dc και παραμένει ενεργοποιημενη όσο λειτουργεί η αντλία. Δεν έχω δει πουθενά μετασχηματιστη.

Η αλήθεια είναι ότι το μεταβαλλομενο πεδιο της αντλιας με δυσκόλεψε λιγάκι... Παίρνοντας όμως ένα μέσο όρο φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά.

nitse
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 12:35 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Pl41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από nitse » Δευ Ιουν 01, 2020 10:25 pm

Συγχαρητήρια !!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιουν 08, 2020 10:07 am

Μια αλλη καλη ιδεα ειναι η προσθηκη ενος καλωδιου απο το θετικο πολο της μπαταριας λιθιου προς μια αναλογικη εισοδο, ώστε να μετραει την ταση της μπαταριας. Μετα ειναι ευκολο να βγαλεις το ποσοστο φορτισης που απομενει.

Εγω δεν προτιθεμαι σε αυτη τη φαση να τραβηξω αλλα καλωδια, αλλα ειναι ευκολο, οποτε θα το προσθεσω καποια στιγμη στο μελλον.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από vsiorikis » Παρ Νοέμ 20, 2020 9:22 am

Καλημέρα κι από μένα παίρνοντας το project του Αδάμ υλοποίησα το Arduino μαζί με το PID για την Gaggia Baby μου. Έκανα ένα video περισσότερο εξηγώντας την λογική. Δεν υλοποίησα τη θερμοκρασία ούτε την πληρότητα του δοχείου νερού δεν είχε νόημα (εξάλλου αυτό για μένα είναι δράμα με 1.1 λίτρα χωρητικότητα) αλλά βγήκε καλό και τώρα την ευχαριστιέμαι ακόμα περισσότερο. Αδάμ σ' ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες

https://www.youtube.com/watch?v=eHewU8rh9T0
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 20, 2020 9:20 pm

Μπραβο Βασίλη, είναι πάρα πολύ καλό και όμορφο!

Θα μπορούσες να το βγάλεις και σε μορφή κιτ για αναβάθμιση της Gaggia...αλλά μάλλον θα στεναχωρούσε ορισμένες εταιρίες που θα το πουλούσαν πάνω από 150 ευρώ... :)

Εγώ πάντως τώρα κοιτούσα κάτω από το μποιλερ αν έχει χώρο να κολλήσω λεντοταινία... πολύ καλή ιδέα για να βλέπεις ξεκάθαρα τον καφέ την ώρα της εκχύλισης.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Νοέμ 21, 2020 10:28 am

brexei έγραψε:
Παρ Νοέμ 20, 2020 9:20 pm
Μπραβο Βασίλη, είναι πάρα πολύ καλό και όμορφο!

Θα μπορούσες να το βγάλεις και σε μορφή κιτ για αναβάθμιση της Gaggia...αλλά μάλλον θα στεναχωρούσε ορισμένες εταιρίες που θα το πουλούσαν πάνω από 150 ευρώ... :)

Εγώ πάντως τώρα κοιτούσα κάτω από το μποιλερ αν έχει χώρο να κολλήσω λεντοταινία... πολύ καλή ιδέα για να βλέπεις ξεκάθαρα τον καφέ την ώρα της εκχύλισης.
Χαχαχα να συνεργαστούμε να ανοίξουμε γραμμή παραγωγής. 150€ φίλε και φυσικά όπως ξέρεις δεν κόστισε πάνω από 15€. Το nano και την OLED τη βγάζει προσφορά πολλές φορές το banggood στο μισό κόστος!!

Μία λεπτομέρεια Αδάμ. Η LED ταινία δεν πρέπει να μπει απευθείας πάνω στο boiler γιατί λογω θερμοκρασία θα την κάψει κάποια στιγμή, εγώ έκανα μια πατέντα με μια γωνία από πλαστικό κανάλι. Θα πρέπει να κάνω βίντεο για να δείξω κι άλλες λεπτομέρειες :a058:
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Νοέμ 21, 2020 9:56 pm

Πράγματι τα υλικά δε θα κόστισαν πάνω από 10-12 ευρώ... και λειτουργεί μια χαρά!

Τα led έλεγα να τα κολλήσω κάτω από το μποιλερ, επάνω στο σασί. Νομίζω σε εκείνο το σημείο δεν έχει πάνω από 40-45 βαθμούς, οπότε θα είναι εντάξει.

Θέλει λίγο προσοχή να υπολογιστεί σωστά η κατανάλωση ώστε να μην ξεπερνά τα 40 mA και ζορίζεται το pin. Κόβεις τόσα led ώστε η συνολική ισχύς να μην υπερβαίνει τα 0.2 watt. Εναλλακτικά χρησιμοποιεις 2 ή 3 pin αλλά πάλι το συνολικό ρεύμα δε θα πρέπει να υπερβαίνει τα 200 mA και έχεις και τους αισθητήρες που τραβάνε ρεύμα, οπότε θέλει προσοχή να μην κάψεις το arduino!

Αν δε φτάνουν τα 100 mA καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ένα mosfet για τον έλεγχο. Αν και νομίζω ότι το φως θα είναι αρκετό ακόμα και με 2 led στα 20-30 mA έκαστο με μια αντιστασούλα σε σειρά...

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Νοέμ 21, 2020 10:46 pm

Τώρα που το ξαναβλέπω η ταινία είναι 5 V και περίπου 5 watt/m, άρα τραβάει 1Α/m ή 10 mA/cm! Επομένως αν κόψεις κάτι λιγότερο από 4cm θα είσαι εντάξει. Μπορείς να κόβεις κάθε ένα led άρα μέτρα πόσο μήκος είναι 3 led ας πούμε κι αν είναι κάτω από 4cm τότε μάλλον είναι ασφαλές. Το σωστό όμως είναι να μετρήσεις ρεύμα με ένα πολυμετρο...

Απάντηση