Αυτοματισμοί με Arduino

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Ιούλ 23, 2021 3:56 pm

hackertom έγραψε:
Παρ Ιούλ 23, 2021 6:39 am
Αυτό δεν είναι καλύτερη λύση με το πάτημα του κουμπιού εκχύλισης να στέλνει σήμα στο arduino ?
Δεν ξέρω για καλύτερη γιατί aliexpress+230V = τζιζζζ , αλλά ναι, αυτό θα παίξει.

Απλά να ξέρεις οτι αν το βάλεις μέσα, θέλει προσοχή.
Εγώ έφτιαξα μόνος μου με διαλεχτά components για να αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και παρ'όλα αυτά, κάποιες φορές μετά απο ώρα, κολλούσε.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Ιούλ 24, 2021 5:37 am

Λογικά ο optocoupler θα κάνει δουλειά αλλά εγώ προτίμησα μια ακόμα πιο ασφαλή μέθοδο, πολύ πιο περίεργη στην υλοποίησή της βέβαια...

Τα ηλεκτρονικά καλύτερα να τα βάζεις όσο μακρύτερα γίνεται από το boiler και τις σωληνώσεις του ζεστού νερού γιατί δε δουλεύουν κοντά στους 80-90 βαθμούς. Εγώ το arduino το έχω βάλει εκεί που είναι το δοχείο του νερού.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από hackertom » Σάβ Ιούλ 24, 2021 3:28 pm

Το έχω παραγγείλει και το περιμένω, μολις έρθει και το δοκιμάσω θα σας πω αποτελέσματα, ευχαριστώ για την πληροφορία για την τοποθέτηση φυσικά θα γίνει μόνωση στο octocoupler και θα μπει όσο το δυνατόν μακριά από το boiler η ακόμα και έξω θα το σκεφτώ καλύτερα

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Τετ Ιούλ 28, 2021 9:16 pm

καλησπέρα παιδιά,

επειδή και εγώ ετοιμάζω εναν timer με arduino, θα χρησιμοποιούσα μικρορελέ για το σήμα input στο arduino και την έναρξη του timer, όμως στην πορεία ήθελα να χρησιμοποιήσω ssr κατέληξα στη λύση που προτείνεται παραπάνω του optocoupler. Η πηγή του κώδικα απο φίλους του φόρουμ και απο έτοιμες άλλες υλοποιήσεις. Ωστόσο το input που διαβάζει το arduino είναι το 0Vdc (GND) και όχι τα 3 ή 5 VDC. μπορεί το arduino να αλλάξει ο τύπος του Input και να δεχτεί τα 5v έτσι ώστε να παίξει το optocoupler μου?

edit: μάλλον φταίει ότι χρησιμοποιώ ως input την DI13.. το ψάχνω..

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από hackertom » Κυρ Αύγ 01, 2021 6:26 am

Cmour έγραψε:
Τετ Ιούλ 28, 2021 9:16 pm
καλησπέρα παιδιά,

επειδή και εγώ ετοιμάζω εναν timer με arduino, θα χρησιμοποιούσα μικρορελέ για το σήμα input στο arduino και την έναρξη του timer, όμως στην πορεία ήθελα να χρησιμοποιήσω ssr κατέληξα στη λύση που προτείνεται παραπάνω του optocoupler. Η πηγή του κώδικα απο φίλους του φόρουμ και απο έτοιμες άλλες υλοποιήσεις. Ωστόσο το input που διαβάζει το arduino είναι το 0Vdc (GND) και όχι τα 3 ή 5 VDC. μπορεί το arduino να αλλάξει ο τύπος του Input και να δεχτεί τα 5v έτσι ώστε να παίξει το optocoupler μου?

edit: μάλλον φταίει ότι χρησιμοποιώ ως input την DI13.. το ψάχνω..

Φιλε μπορείς να ανεβάσεις τον κώδικα να το δούμε επειδή το περιμένω και δεν έχει έρθει ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με κώδικα μπας και βοηθήσουμε και βοηθήσεις και εσύ

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Αύγ 02, 2021 5:30 pm

https://easyupload.io/3xud0s

για δείτε το χρονικό που ετοιμάζω λοιπόν εδώ. Η δουλειά δεν είναι δική μου, αλλά απο κόψε ράψε απο φίλους του forum και στο διαδίκτυο και διάβασμα και δοκιμές.. Τα credits λοιπόν σε όλους..

DI13 το shot timer Start. Για να εκκινήσει πρέπει να δώσω το 0v(GND) στο input 13. τελικά διαβάζω ότι η 13 είναι ιδιόμορφη είσοδος αλλά και για να παίξω με άλλη είσοδο πρέπει να της δίνω το 0v συνέχεια, μέσω resistor και το 5v για το start.

Το ερώτημα μου είναι το optocoupler στην έξοδο του δέχεται τα 5v και τα δίνει όταν ενεργοποιηθεί η είσοδο του 230vac απο το button της μηχανής για εκχύλιση. οπότε με βλέπω για μικρορελέ μέχρι να βρω resistors 10κ-20κΩ.

Γνωρίζεται άλλο τρόπο που μπορώ να προγραμματίσω input χωρίς τη χρήση αντίστασης?

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από hackertom » Πέμ Αύγ 19, 2021 7:23 pm

Cmour έγραψε:
Δευ Αύγ 02, 2021 5:30 pm
https://easyupload.io/3xud0s

για δείτε το χρονικό που ετοιμάζω λοιπόν εδώ. Η δουλειά δεν είναι δική μου, αλλά απο κόψε ράψε απο φίλους του forum και στο διαδίκτυο και διάβασμα και δοκιμές.. Τα credits λοιπόν σε όλους..

DI13 το shot timer Start. Για να εκκινήσει πρέπει να δώσω το 0v(GND) στο input 13. τελικά διαβάζω ότι η 13 είναι ιδιόμορφη είσοδος αλλά και για να παίξω με άλλη είσοδο πρέπει να της δίνω το 0v συνέχεια, μέσω resistor και το 5v για το start.

Το ερώτημα μου είναι το optocoupler στην έξοδο του δέχεται τα 5v και τα δίνει όταν ενεργοποιηθεί η είσοδο του 230vac απο το button της μηχανής για εκχύλιση. οπότε με βλέπω για μικρορελέ μέχρι να βρω resistors 10κ-20κΩ.

Γνωρίζεται άλλο τρόπο που μπορώ να προγραμματίσω input χωρίς τη χρήση αντίστασης?
Φιλαράκι σήμερα μου ήρθε το octocupler και δουλεύει απροβλημάτιστα, αν δεν έχεις βρει λύση στείλε μου να τα πούμε

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Παρ Αύγ 20, 2021 2:26 am

hackertom έγραψε:
Πέμ Αύγ 19, 2021 7:23 pm
Φιλαράκι σήμερα μου ήρθε το octocupler και δουλεύει απροβλημάτιστα, αν δεν έχεις βρει λύση στείλε μου να τα πούμε
Πολύ θα ήθελα να μάθω την υλοποίηση σου. Όταν βρεις χρόνο, δώσε info για καλωδίωση του optocoupler και αν μπορείς τον κώδικα του timer.

Σε ευχαριστώ.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από hackertom » Παρ Αύγ 20, 2021 6:41 pm

Cmour έγραψε:
Παρ Αύγ 20, 2021 2:26 am
hackertom έγραψε:
Πέμ Αύγ 19, 2021 7:23 pm
Φιλαράκι σήμερα μου ήρθε το octocupler και δουλεύει απροβλημάτιστα, αν δεν έχεις βρει λύση στείλε μου να τα πούμε
Πολύ θα ήθελα να μάθω την υλοποίηση σου. Όταν βρεις χρόνο, δώσε info για καλωδίωση του optocoupler και αν μπορείς τον κώδικα του timer.

Σε ευχαριστώ.
Σου στέλνω PM

Απάντηση