Sage Duo Temp PRO MOD

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brego » Τετ Μάιος 13, 2020 2:59 pm

Μετά από αγορά της συγκεκριμένης μηχανής με ενοχλούν μερικά πράγματα που μπορώ να βελτιώσω.

1. Auto Power Off
Μετά από μερικά λεπτά κλείνει με αποτέλεσμα να ανοίγεις την μηχανή να ζεσταθεί και πρέπει να ελέγχεις μην τυχόν και πέσει σε standby και κλείσει οριστικά. Οπότε χάνεις την την προθέρμανση και χρόνο.

Πχ το πρωί που βιάζομαι να ετοιμαστώ για δουλειά πρέπει να φτιάξω ένα espresso και δυο cappuccino. Χάνω πολύ χρόνο στο να προθερμάνω με νερό την μηχανή περιμένοντας να τρέξει καυτό νερό από το grouphead. Συν του ότι σπαταλάω πολύ νερό - ρεύμα και κάνω πολύ θόρυβο την ώρα που όλοι κοιμούνται.

2. Tank Refill
Πολύ κουραστικό στην διαδικασία παραγωγής είναι να συμπληρώνεις συνέχεια νερό στο Tank. To Tank της μηχανής χωράει 1,72lt.
ΟΚ μπορεί και να μου φταίει το από πάνω πρόβλημα λόγο του ότι βιάζομαι να ζεστάνω την μηχανή και ρίχνω αρκετό νερό αλλά σε κάθε περίπτωση προτιμώ να μην βάζω το νερό εγώ.

Βρήκα δυο τρόπους που ελπίζω να ξεπεράσω αυτά τα προβλήματα και ελπίζω να μην δημιουργήσω άλλα.

Ήδη έχω φτιάξει(το οποίο και λειτουργεί) - προσαρμόσει ένα arduino στο front panel και περιμένω να μου έρθει ένα usb nano να κάνω την τελική τοποθέτηση.
Όταν θα πέφτει σε standby η μηχανή θα αντιλαμβάνεται το arduino το ένα led σαν κλειστό οπότε θα δίνει μια εντολή στον διακόπτη της μηχανής(για να ανάψει ξανά) και ουσιαστικά δεν θα κλείνει μέχρι να την κλείσω από τον κεντρικό διακόπτη.
Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχει αλλαγή στο κύκλωμα της μηχανής αλλά θα το εποπτεύει και απλά θα δίνει μια εντολή.
Δεν ξέρω αυτού του είδους η μηχανή τι γίνεται με την υπερθέρμανση γιατί εσωτερικά έχει και πλαστικά τμήματα και τι ανοχές έχουν.

Στην δεύτερη περίπτωση έχω αγοράσει ένα φλοτέρ(οριζόντιας τοποθέτησης για δοχεία πόσιμου νερού. Υπάρχει φίλτρο νερού κάτω πάγκου το οποίο θα τροφοδοτήσει το φλοτέρ με σωλήνα 1/4.
Ελπίζω να μην έχω διαρροές κτλ.

Θα ενημερώσω και με φωτογραφίες για τα παραπάνω.

Υπάρχει κανείς που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και μπορεί να συμβουλεύσει σχετικά;
Όλες οι απόψεις - συμβουλές δεκτές. :a048:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brexei » Τετ Μάιος 13, 2020 4:43 pm

Καλη η πατεντα με το arduino. Ευχομαι να σου πετυχει.

Εγω αυτη την περιοδο τελειωνω ενα arduino με οθονη oled που θα μπει στην καφετιερα μου και θα δειχνει σταθμη νερου στο δοχειο μετρωντας την με χωρητικοτητα! Χωρις να αγγιζει ο αισθητηρας το νερο. Μετραει επισης θερμοκρασία στο γκρουπ και χρονο εκχυλισης!

Θα κανω αναλυτικο ποστ συντομα. Stay tuned!

Ειναι υπεροχο χομπι να κανεις το δικο σου κωδικα και να φτιαχνεις αυτοματισμους. Αν ειχα και λιγο περισσότερο ελευθερο χρονο... ;)

Σταθμη νερου επισης μπορεις να μετρησεις σωστα με ultrasonic sensor. Το μονο που μετράει σωστα τα υγρα. Οι υπολοιποι αισθητηρες εχουν θεματα... το φλοτερ φυσικα και θα δουλεψει αλλα ακουμπα στο νερο.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brego » Τετ Μάιος 13, 2020 4:55 pm

brexei έγραψε:
Τετ Μάιος 13, 2020 4:43 pm
Καλη η πατεντα με το arduino. Ευχομαι να σου πετυχει.

Εγω αυτη την περιοδο τελειωνω ενα arduino με οθονη oled που θα μπει στην καφετιερα μου και θα δειχνει σταθμη νερου στο δοχειο μετρωντας την με χωρητικοτητα! Χωρις να αγγιζει ο αισθητηρας το νερο. Μετραει επισης θερμοκρασία στο γκρουπ και χρονο εκχυλισης!

Θα κανω αναλυτικο ποστ συντομα. Stay tuned!

Ειναι υπεροχο χομπι να κανεις το δικο σου κωδικα και να φτιαχνεις αυτοματισμους. Αν ειχα και λιγο περισσότερο ελευθερο χρονο... ;)

Σταθμη νερου επισης μπορεις να μετρησεις σωστα με ultrasonic sensor. Το μονο που μετράει σωστα τα υγρα. Οι υπολοιποι αισθητηρες εχουν θεματα... το φλοτερ φυσικα και θα δουλεψει αλλα ακουμπα στο νερο.
Όσο αφορά την υπάρχουσα κατάσταση με τον κώδικα λειτουργεί κανονικά αλλά δεν θέλω να βάλω το board μέσα στην μηχανή και μου έχουν τελειώσει τα nano. Περιμένω από ebay.

Το arduino είναι μαγικό .......

Λες ότι θα επιφέρει κάτι κακό στην γεύση όσο αφορά το φλοτέρ;

Καλή επιτυχία και στο project σου. Πολύ ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 14, 2020 12:21 am

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω γιατι δεν το ρχω δοκιμασει. Ομως γενικα εγω δε θα ηθελα κατι αλλο μεσα στο δοχειο μου. Θα πιανει και γλιτσα με τον καιρο και θα πρεπει να το αποσυναρμολογεις για καθαρισμο.

Ετσι γεννηθηκε η ιδεα για μεθοδους που μετρανε σταθμη χωρις να βουτας κατι μεσα στο νερο... Σε προειδοποιω ομως οτι δεν ειναι ευκολο και με εχει παιδεψει πολυ...

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brego » Πέμ Μάιος 14, 2020 10:04 am

Ναι έχω δει πολλά πλαστικά να το παθαίνουν αυτό. πχ τα κάνιστρα των φίλτρων. Στο σύστημα που έχω στο σπίτι κάνω αλλαγή στα δυο πρώτα φίλτρα κάθε εξάμηνο και κάθε χρόνο του ενεργού άνθρακα. Δεν μαζεύουν καθόλου γλίτσα.

Είναι και θέμα υλικού αλλά και θέμα να ανακυκλώνεται το νερό μάλλον σε όλα τα σημεία και να μην έχει στάσιμα.

Από το ίδιο κατάστημα που αγόρασα το φίλτρο προμηθεύτηκα και το φλοτέρ και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω τέτοια προβλήματα βάση του υλικού αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα έχω κιόλας. :mrgreen:

Στην δουλειά είχαμε μια Gaggia και φτιάχναμε καφέ γύρο στα 7 άτομα κάθε μέρα από δυο καφέδες ο κάθε ένας. Το νερό ανακυκλωνόταν συνεχώς και συχνά έπιανε το δοχείο γλίτσα εάν δεν το πλέναμε σε κάθε αφαλάτωση.

Σε μία Delonghi Nespresso το δοχείο ποτέ δεν έπιασε γλίτσα και πλέον την έχω στο εξοχικό.

Σε κάθε περίπτωση το πείραμα θα δείξει. :coffee:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 14, 2020 10:09 am

Συμφωνώ απόλυτα. Το πείραμα θα δείξει.
Μάλλον ειναι θέμα υλικού το αν θα πιασει η γλίτσα ή όχι. Συνήθως πιανει στα πλαστικά, αλλά λιγότερο πχ στο γυαλί. Το καλό είναι ότι με ένα πλύσιμο (με σαπούνι) φεύγει, οπότε θα πρεπει το δοχείο να μπορεί να πλυθεί εύκολα.

Καλή επιτυχία και καλά καφεδάκια!

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brego » Πέμ Μάιος 14, 2020 10:51 am

Όπως και στο φίλτρο έχω αρκετό μήκος στη σωλήνα για να βγαίνει έξω σε μία λεκάνη για την αλλαγή και πλύσιμο, έτσι και στο φλοτέρ έχει τριπλάσιο μήκος από αυτό που χρειάζομαι για αυτό ακριβώς τον λόγο. Δηλαδή να μην χρειαστεί αποσύνδεση η σωλήνα.

Σε ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία στο project σου.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Μάιος 14, 2020 11:40 am

Θα μπορουσατε ίσως να συνδέσετε απευθείας την παροχή στην αντλία με ένα solenoid που να ενεργοποιείται μαζί με την αντλία για ασφάλεια.

Έχουν βγάλει και κίτ:
https://www.drtradingshop.nl/en_GB/a-55 ... escription

Νομίζω πολύ πιο απλό από αυτό που θέλετε να κάνετε.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brego » Πέμ Μάιος 14, 2020 12:16 pm

odys2008 έγραψε:
Πέμ Μάιος 14, 2020 11:40 am
Θα μπορουσατε ίσως να συνδέσετε απευθείας την παροχή στην αντλία με ένα solenoid που να ενεργοποιείται μαζί με την αντλία για ασφάλεια.

Έχουν βγάλει και κίτ:
https://www.drtradingshop.nl/en_GB/a-55 ... escription

Νομίζω πολύ πιο απλό από αυτό που θέλετε να κάνετε.
Καθόλου άσχημο αλλά δεν νομίζω ότι είναι απλό σε σχέση με το φλοτέρ. Και σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί σε κάποιο σημείο να τρυπηθεί κτλ.
Σε κάθε περίπτωση είναι μια και έξω. Δεν έχεις τα προβλήματα των φλοτέρ και ούτε καθάρισμα του δοχείου. Στην περίπτωση μου θα χρειαστεί και μία σωλήνα με μια μικρή μετατροπή από το φίλτρο(1/4) στην τρόμπα.

Βέβαια εάν σκεφτώ το κόστος του συγκεκριμένου κιτ είναι τρεις φορές επάνω από την λύση του φλοτέρ. Συν του ότι δεν είναι εύκολο να ανοίγεις την μηχανή να την μετατρέπεις έτσι ώστε να λειτουργεί και με το δοχείο. Ίσως με έναν διακόπτη να γίνεται άμεσα.

Οδυσσέα τρομερή ιδέα προς σκέψη πάντως και θα ληφθεί υπόψιν. :a014: Εάν είχα μια καφετιέρα υψηλότερου επιπέδου και υψηλότερου κόστους δεν θα το σκεπτόμουν καν.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Sage Duo Temp PRO MOD

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 14, 2020 12:29 pm

Ναι, καλή ιδέα αλλά μεγάλο το κόστος.
Δε νομίζω ότι οποιαδήποτε αντλία μπορεί να καεί εαν τη λειτουργήσεις για 5 δευτερόλεπτα χωρίς νερό. Τόσο σου χρειάζεται για να καταλάβεις ότι έχει αδειάσει το δοχείο (από το θόρυβο της αντλίας) και δεν παίρνει νερό και να την κλείσεις πατώντας το διακόπτη.

Εγώ έφτιαξα το arduino (κόστος μερικά ευρώ μόνο) για να βλέπω και πόσο νερό έχει μέσα στο δοχείο και αναλόγως να συμπληρώνω νερό ή οχι. Κάτι σαν water level indicator.

Απάντηση