Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 01, 2020 1:21 pm

Απ' οτι καταλαβαινω απο τα χαλια Αγγλικα τους αυτος ο αισθητηρας ειναι για να δειχνει ποτε η σταθμη φτανει σε ενα ορισμένο επιπεδο, δηλαδη να δειχνει ποτε αδειαζει για παραδειγμα.
Αρα παλι δε μας ικανοποιει απολυτα. Ειναι βεβαια μια λυση για να ξερεις ποτε αδειασε και δεν κοστίζει σχεδον τιποτα.

Μια αλλη ιδεα που σκεφθηκα ειναι να τοποθετησουμε αισθητηρες πιεσης ή βαρους στον πατο του δοχειου νερου και να διαβαζουμε το βαρος του! Αφαιρωντας το αποβαρο εχεις με ακριβεια την πσοτητα του νερου στο δοχείο. Θα ψαξω να δω αν υπαρχει καποιος με κλιμακα μετρησης τα 2 ή 3 κιλα.

Ενα αλλο θεμα ειναι πως θα τον τοποθετησεις σωστα στο κεντρο του δοχειου ωστε να δεχεται ολο το βαρος και να μην παλατζαρει το δοχειο. Μετα τον κολλάς μονιμα στον πατο και φτιαχνεις κωδικα σε arduino nano με οθονιτσα για να δειχνει τα λιτρα του νερου. Ωραιο project!

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Φεβ 01, 2020 6:53 pm

Απλα πραγματα ειναι.Me το σενσορα απλα οταν τελιονει το νερο να σταματαει η λiτουργεια τις αντλειας και να συνδεσεις και ενα buzzer να βαραι το beep.Δεν χρειαζεται να χερεις ακριβος ποσο νερο εχει μεσα.
#Aliexpress € 1,11 | 10pcs 5v Active Buzzer Magnetic Long Continous Beep Tone Alarm Ringer 12mm MINI Active Piezo Buzzers Fit For Computers Printers
https://a.aliexpress.com/_sb6n5A

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 01, 2020 8:32 pm

Χρειάζεται, χρειάζεται...

Οταν τελειωσει το νερο το καταλαβαίνεις αμεσως απο την αλλαγή στον ήχο της αντλιας και σταματας. Αλλα παει το καφεδακι σου... Μετα θελει εξαερωση και υπομονη να ισορροπησει η θερμοκρασία.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από brexei » Παρ Φεβ 07, 2020 12:12 pm

Λοιπον... κάτι θα κάνουμε για το θέμα της στάθμης του νερού.

Κοιταξα για αισθητήρες τύπου Sonar και λειτουργούν μια χαρά με το νερό, αλλά είναι μεγάλοι σε όγκο για να τοποθετηθουν στην τρύπα του δοχειου νερου. Μετά σκεφθηκα ενα αισθητηρα βάρους που να μετραει το βαρος του ντεποζιτου, αλλά ειναι σαν τουβλακι μακροστενο και δε θα βολευει να τοποθετηθει στον πατο του δοχειου και επισης δε μετραει με ακριβεια.

Σήμερα δοκιμασα μια άλλη πατέντα που έχει να κάνει με χωρητικοτητα και ομολογώ οτι εντυπωσιαστηκα! Αν πετυχει αυτο που θελω να κανω θα εχουμε ενα αισθητηρα που θα κολλαει εξω απο το δοχειο του νερου και θα μετρας σε πραγματικο χρονο με ενα arduino και μια οθονιτσα στο πλαϊ της μηχανης.

Αν πετύχει θα ανοιξω νεο νήμα και θα ενημερώσω. Αναμεινατε...

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Φεβ 10, 2020 11:34 am

Ω... καλή φάση :)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Rancilio Silvia PID και ένδειξη δοχείου νερού

Δημοσίευση από brexei » Παρ Φεβ 28, 2020 4:11 pm

Λοιπόν, το πείραμα πάει αρκετά καλά και έχω έτοιμο το arduino με τον κώδικα.

Χρειαζεται ομως να βάλες 2 μεταλλικές πλάκες/strips στο δοχείο νερού, ώστε να σχηματίσουν πυκνωτή!

Το project θα εχει και μινι οθόνη OLED (!!!) που θα δείχνει πόσο νερό απομένει στο δοχείο (μην περιμένετε ακρίβεια της τάξης των ml, αλλά περισσότερο κάπου στα 100-200 ml). Θα μπορούσε να γινει πιο ακριβές με TOF sensor, ή άλλα κόλπα, αλλά ήθελα κάτι φθηνό και κάτι που να το φτιάξω με υλικά που ήδη έχω.

Επισης μιας και θα κάνω τη φασαρία θα προσθέσω και ένα αισθητήρα NTC για να μετράει τη θερμοκρασία στο κάτω μέρος του group, δίπλα στο πορταφίλτερ (κόστος 60 λεπτά!).

Όλα αυτά ειναι έτοιμα και θα μπουν στην καφετιερα μου τις προσεχείς ημέρες για δοκιμές επιτόπου. Θα ανοίξω νεο νήμα όταν έχω ολοκληρώσει τις δοκιμές.

Επιπλέον, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω τελικά, αλλά σκεφθηκα και το εξής: Να μου μετράει αυτόματα χρόνο με το που ξεκινά η εκχύλιση! Αφού θα έχω την οθονίτσα, γιατί να μην προσθέσω κι άλλες λειτουργίες; ;)

Απάντηση