Open Source ESPresso Scale

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Μαρ 04, 2019 2:03 am

Μιας και μόλις ήρθε το open source hardware certification, άνοιξα τα πάντα γύρω απο το project.
Με πολύ χαρά σας παρουσιάζω την ταπεινή, ερασιτε...τί λέω... την υπερ-κορυφαία...

ESPresso Scale
booting_small.jpg
Δείτε το gitlab project εδώ, έχει κάμποσες φωτό και video, ότι θέλετε ρωτήστε.
Εάν αναπτύσεις δική σου ζυγαριά και απλά θέλεις να χρησιμοποιήσεις/αντιγράψεις/τροποποιήσεις το custom library μου, δες εδώ.
Ο κώδικας έχει πάρα πολλά σχόλια, δεν είναι δύσκολο να τον καταλάβεις.

Όπως είπα και στο γενικό ποστ, εάν κάποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει, θα είναι τιμή μου.
Τομείς:
1. Κώδικας, C/C++ Arduino IDE ή EDP-IDF ή γιατί όχι, micro python.
2. PCB. Ξέρεις να σχεδιάζεις; Επισήμανέ μου χαζομάρες που έκανα !
3. Κουτί. Έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις όμορφο μεταλικό αντί για αυτήν την 3d printed πλαστικούρα;
4. Ιδέες. Όλες καλοδεχούμενες.

Όλο το project είναι open source, hardware/firmware/documentation.
Δεν έχω σκοπό να το πουλήσω, εάν εσύ θέλεις, μπορείς (σεβόμενος τις αναφερόμενες άδειες).
Θα πρέπει όμως να μειώσεις το κόστος γιατί επέλεξα μόνο ποιοτικά/αυθεντικά components και δεν θα μπορέσει να βγει προϊόν στην αγορά < 150 ευρώ και να βγάλεις και κέρδος.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από brexei » Δευ Μαρ 04, 2019 8:53 am

Πολύ ωραία!!
Μπράβο σου για όλα! Από τη σχεδίαση, μέχρι και το κουτί! Αλλά και για το ότι μοιράζεσαι τα πάντα ελεύθερα!
Το μόνο θέμα για μένα θα ήταν η τιμή. Δηλαδή εαν όντως χρειάζεσαι τέτοια ακρίβεια για ζύγιση τότε δικαιολογεί την τιμή. Για ταπεινά καφεδάκια όμως που το 0.1γρ είναι ικανοποιητική ακρίβεια, ίσως δεν ωφελεί να χρησιμοποιήσεις αυθεντικά εξαρτήματα, αλλά τις απομιμήσεις τους, που κοστίζουν φθηνότερα.

Όπως και να 'χει είναι μια πολύ καλή προσπάθεια! :respekt:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Μαρ 04, 2019 12:04 pm

Το κόστος για τα υλικά 1 ζυγαριάς, για έναν ερασιτέχνη είναι ~42 ευρώ. Συμπεριλαμβάνονται μεταφορικά και τιμολόγιο για τα περισσότερα (μόνο 2 υλικά έβαλα απο aliexpress). Οθόνη, load cell, όλα μέσα. Υπάρχει ανάλυση στα BOM αρχεία.
Συν άλλα 10 για εκτύπωση του PCB (τυπώνεις 3 στην Ευρώπη με 20 ευρώ ή 10 στην κίνα με 10 ευρώ).
Εάν αγοράσεις τα υλικά *100 γιατί βρεθήκατε 100 φίλοι (ή θέλεις να πουλήσεις 100), το κόστος πέφτει στα 25 το τεμάχιο περίπου μαζί με το PCB.

Τώρα, για να γίνει αυτό προϊόν, πρέπει να κάνεις διάφορα πράγματα που ναι μεν (νομίζω οτι) τα ξέρω, δεν θέλω όμως να τα πω. Είμαι σίγουρος οτι ήδη καταλαβαίνει όποιος κάνει τέτοια δουλειά. Δεν χρειάζεται εμένα. Ακόμα κι αν κρατήσει κάποιος την ουσία του σχεδιασμού στο 100%, μπορεί να μειώσει το κόστος πάρα πολύ.

Σαν παράδειγμα.
Χρησιμοποίησα σαν κύριο επεξεργαστή το ESP32-Wroom module που ένας ερασιτέχνης μπορεί να το βρει εύκολα και να το κολήσει ακόμα και με κολλητήρι των 5 ευρώ (δεν χρειάζεται αέρα). Δεν είναι cost efficient μέθοδος αυτή ούτε μπορεί με λογικό κόστος να το διαχειριστεί μια γραμμή παραγωγής με pick & place μηχάνημα. Εναλλακτικά, αν θέλει κάποιος στο προϊόν του να έχει τον ίδιο επεξεργαστή (είναι overkill) πρέπει να μιλήσει με Espressif να πάρει σκέτα τσιπάκια σε ποσότητα και pre-programmed flash τσιπ (έτοιμα, με το firmware).

Ή , δεύτερο παράδειγμα, χρησιμοποίησα παντού αντιστάσεις/πυκνωτές μεγέθους 0805 που ακόμα και ένα παιδάκι μπορεί να κολήσει με κολλητήρι (χωρίς αέρα, reflow oven, stencil). Αν έβαζα πολύ πιο μικρά θα είχα καλύτερο προϊόν ή πιο μικρό pcb (άρα μικρότερο κόστος) ή σε ορισμένες περιπτώσεις και τα δύο.

Αλλά, μην βλέπεις το project σαν προϊόν, είναι περισσότερο ένα proof of concept ή βάση για οποιονδήποτε θέλει να φτιάξει κάτι παρόμοιο.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Μαρ 26, 2019 2:01 pm

Τελειώνουμε σιγά σιγά να ξεκινήσω και το PID το καλοκαίρι :)

shot test


Χρωματάκια :D

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Μαρ 28, 2019 7:21 pm

Έτσι μπράβο , πολύ καλό Γιάννη :respekt:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Απρ 12, 2019 3:04 pm

Τελικό update στο θέμα μιας και τα μη τεχνικά τελειώσανε εδώ.
Κάποια ψιλοπράγματα μένουν στο firmware και κλείνει το project.
Οποιοσδήποτε θέλει κώδικα για να φτιάξει οτιδήποτε ζυγαριά, ανεβάζω όλες τις αναβαθμίσεις στο gitlab.

Δοκιμή με καυτό νερό.
Προστασία στο case με plasti dip.
Η οθόνη είναι λίγο θολή γιατί δεν είχα plexi glass να βάλω και έβαλα κι εκεί Plasti dip ( :down: )

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Open Source ESPresso Scale

Δημοσίευση από cosini » Παρ Απρ 12, 2019 3:22 pm

Eτσι !!!!!!!!!! :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση