PID σε Lelit Pl41em Anna

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Ιαν 28, 2019 5:00 pm

brexei έγραψε:
Παρ Ιαν 25, 2019 1:45 pm
Τρίτο θέμα είναι το θερμοζεύγος: Δεν ξέρω γιατί άλλοι χρησιμοποιούν pt100 αισθητήρα αντί του θερμοζεύγους και ποιο από τα δύο είναι πιο γρήγορο και πιο ακριβές στις μετρήσεις. Το θερμοζεύγος πάντως μετράει 2-3 φορές/δευτερόλεπτο, που είναι αρκετά καλά και συνήθως μετράει με ακρίβεια.

pt100 / pt1000 είναι πιο ακριβείς/σταθεροί απο θερμοζεύγη (Κ/...) αλλά έχουν αργούτσικο response (ανάλογα και το package).
(thermistor) NTC 1K/10K (/...) είναι ταχύτατοι αλλά απο ακρίβεια είναι κακοί και απο σταθερότητα κολοκυθόπιτα.
(thermocouples) Θερμοζεύγη είναι διάφορα, το κάθε ένα με δικά του +/-

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Φεβ 28, 2019 3:24 pm

Στην Ελληνική αγορά (skroutz) βρήκα αυτά τα 2 πακέτα για pid control:

https://www.cableworks.gr/ilektronika/a ... rmocouple/
Διαστάσεις: Size:Roof:50mm x 60mm.Foot:80mm x 50mμ, Height:43mm.
και

https://www.8com.gr/inkbird-100-240v-it ... 0025da-ssr
Front panel dimensions: DIN 48mm (W) X48mm (L)

https://www.ink-bird.com/products-PID-c ... tc106.html


Ο πρώτος είναι ο κλασσικός Rex C100 και ο δεύτερος της Inkbird. Αμφότεροι με PT100 αισθητήρα.

Ποίον από τους δυο θα διαλέγατε;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Δευ Μαρ 04, 2019 3:55 pm

Τελικά μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα ότι ο πρώτος (Rex C100) είναι Κινέζικος και του λείπει ένα μενού και πιθανόν το ρελέ Alarm. Γι αυτό είναι και τόσο φθηνός.

Οπότε ή αγοράζεις απο Κίνα τον Ιαπωνικό C100 ή πάς στον Inkbird που μου φαίνεται τίμιος.

Δεν ξέρω όμως τί αισθητήρα βολευει να βάλω. PT100 ή θερμοζεύγος; Και πως θα βιδωθεί στη θέση του θερμοστάτη πάνω στη μηχανή; Τί διάμετρο έχει το brewing thermostat;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Μαρ 04, 2019 4:18 pm

Ε, πάρε και τους δύο τύπους και δοκίμασε, φτηνοί είναι.

Για το μέγεθος θα πρέπει να το δεις εσύ, βγάλε τον παλιό.
Αλλά για δοκιμές μπορείς να πάρεις αισθητήρες και να τους κολήσεις πάνω στο boiler, εξωτερικά. Πολλές μηχανές τους έχουν έτσι και μόνιμα (η δική μου).
Ο pt100 σου να είναι με 3 και όσο πιο κοντά καλώδια βρεις. Μην πάρεις με 2.

Πρόσεξε όμως γιατί κυκλοφορούν κάτι "εσπρέσο" αισθητήρες με κάτι εξωφρενικά ποσά, μην τσιμπήσεις και δώσεις 20 ευρώ για τέτοια πράγματα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Δευ Μαρ 04, 2019 5:57 pm

Ο θερμοστάτης εχει 4mm διάμετρο και μήκος 5.8mm

Άρα λογικά χωράει το θερμοζευγος που είναι 3.5mm και το pt100 που είναι 4mm. Αλλά το μήκος τους είναι μεγάλο... το pt100 είναι 30mm!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Μαρ 04, 2019 9:28 pm

Άρα θέλεις κάποιον με Μ4 σπείρωμα, σωστά ;
https://coffeeforums.co.uk/showthread.p ... or-for-PID

Ή πάρε έναν που σου αρέσει (pt100/NTC) και βάλε τον σε Μ4 σπείρωμα μόνος σου.
https://uk.farnell.com/ettinger/05-14-0 ... 20standoff

Ή πάρε ένα κλασσικό rod που λες και βάλτο σπρωχτό με λίγη θερμοαγώγιμη πάστα.
Απλά να ξέρεις οτι αυτά τα pt100 rods αργούν αρκετά να καταλάβουν θερμοκρασία, έχουν πολύ μάζα. Καλύτερη περίπτωση είναι ένα τύπου-SMD κολλημένο εξωτερικά.

Εγώ χρησιμοποιώ (γενικά) pt1000 τέτοιου τύπου:
https://gr.mouser.com/ProductDetail/Her ... hZqMDL0%3D
Πολύ μικρά, πολύ γρήγορα και μπαίνουν εύκολα σε σπειρώματα.

Ελπίζω να σου έδωσα μπόλικες ιδέες, καλή έρευνα :)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 12, 2019 12:06 pm

Λοιπόν... μετά από μερικές δοκιμές έχω να πω τα εξής, που ελπίζω να φανούν χρήσιμα και σε άλλα μέλη που έχουν την ίδια μηχανή:

1. Τελικά χωράει ένας μικρός pid controller μέσα στη μηχανή, μαζί με το SSR, αλλά είναι λιγάκι στριμωγμένα...

2. Ο controller της Inkbird που ανέφερα πιο πάνω φαίνεται να είναι καλός και έχει πολύ έντονη φωτεινότητα και μεγάλη ευχρηστία, αλλά παρουσιάζει ένα θεματάκι με την ενδειξη θερμοκρασίας που κάποιες φορές κολαει για λίγο και μετά δείχνει την κανονική τιμή! Κάποιος χρήστης στο YouTube λέει ότι μπορεί να είναι carry error στο firmware:
https://www.youtube.com/watch?v=AJuBSKPxVeg

Τελικά ίσως ο Rex C100 να είναι καλύτερη επιλογή!

3. Αυτή τη στιγμή στη μηχανή μου έχω ένα PT100 αισθητήρα (Rod) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Ο αισθητήρας είναι "πατημένος" με ένα έλασμα και έχω βάλει και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα για καλύτερη αγωγιμότητα. Όμως αργεί πολύ να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα το pid να μη μπορέι ΠΟΤΕ να ρυθμιστεί όπως πρέπει και να είναι σταθερό σε θερμοκρασία. Ό,τι κι αν δοκίμασα είχε πάντα ένα μικρό παίξιμο 1-2 βαθμούς (συνήθως πιο πάνω), που αποδίδω στην αργή ανταπόκριση του αισθητήρα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω έναν μινι PT100 αισθητήρα και να τον βάλω μέσα στην τρύπα του θερμοστάτη. Εκεί θα διαβάζει καλύτερα τη θερμοκρασία και πιο γρήγορα. Αλλά το πρόβλημα που έχω είναι ότι υπάρχει μια μόνο τρύπα (αυτή του θερμοστάτη) και πως θα καταφέρω να τον κολήσω εκεί;
Να τον βάλω μέσα και να κολήσω με ταινία αλουμινίου; Να κάνω πατέντα με καμιά βίδα; Δεν ξέρω... Δε θέλω όμως να βάλω Μ4 σπείρωμα και πανω του τον αισθητηρα γιατί πάλι θα εργεί εως ότου ζεσταθεί το σπέιρωμα.

Επισυνάπτω και φωτογραφία από το boiler, όπου φαίνεται το σημείο που θα μπει.
boiler.jpg

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από zannisvel » Παρ Απρ 12, 2019 1:00 pm

Φίλε καλησπέρα και σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Μήπως έχει κρατήσει σημειώσεις σχετικα με την εγκατάσταση.
Δεν έχω ξανα ασχοληθει με PID και δε θα ηθελα να κανω κανα μέγα λαθος.
Επίσης απο που πήρες τα ανταλακτικά.
Θα ήθελα να το δοκιμάσω και εγώ.
Αν το συγκρίνεις τώρα με το PID που δε δουλεύει και τελεια όπως λες, έχεις δει βελτίωση σε σχέση με πριν που δεν το είχε καν και δουλευε απλά με ενα θερμοστατη on-off?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 12, 2019 1:46 pm

Κοίτα...την τοποθέτηση δεν την έκανα μόνος μου, οπότε δε μπορώ να σε κατατοπίσω για το πως ακριβώς θα γίνει. Η συνδεσμολογία όμως περιγράφεται αναλυτικότατα στο σχετικό νήμα με τα mods της Gaggia και της Silvia και εκεί θα βρεις και πολλές φωτό.

Τα εξαρτήματα τα πήρα από το μαγαζί που έχω ποστάρει πιο πάνω, γιατί βιαζόμουνα και δε μπορούσα να περιμένω 2 μήνες από Κίνα. Αλλά αν θέλεις να πάρεις τον Rex C100 τότε αγοράζεις απο Κίνα με προσοχή να είναι το Γιαπωνέζικο μοντέλλο.

Σίγουρα οι 2 βαθμοί του PID είναι μακράν καλύτεροι από το θερμοστάτη, αλλά θα ήθελα να το σταθεροποιήσω εντελώς. Επίσης, με το θερμοστάτη δεν έχεις επιλογή για τη θερμοκρασία. Είναι 95 C! Εμένα φυσικά πήγαινε 97-98 C και γι'αυτό έβαλα το pid.

Θα πρότεινα εαν το αποφασίσεις, να κάνεις μια δοκιμή πάνω στον πάγκο και να δεις αν ανάβει το SSR και αν τα έχεις συνδέσει όλα σωστά πριν το βάλεις στη μηχανή. Αλλά προσοχή: Θα έχεις 230 Volt! ΜΗΝ ακουμπάς καλώδια κτλ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Δευ Απρ 15, 2019 10:26 am

Μετά από μερικές δοκιμές του Σαββατοκύριακου έχω να σας πω τα εξής, για να αποφύγετε την ταλαιπωρία:

Μην αγοράσετε PT100 αισθητήρα που να έχει τη μορφή σωλήνα (rod). Απλά ΔΕ δουλεύει σωστά! Θέλει πολλή ώρα να αιστανθεί τη θερμότητα και παρουσιάζει καθυστέρηση, με αποτέλεσμα ο controller να έχει σημαντικό overshoot (μιλάμε για 10 C) και να μη μπορεί ποτέ να σταθεροποιηθεί! Μέτρησα και τη θερμοκρασία του νερού με ένα θερμοζεύγος και είχα offset περίπου 7-8 βαθμούς. Αλλά και πάλι όταν η μηχανή ζέσταινε το νερό ή όταν έβγαζα 50-60 ml νερό, άλλα έλεγε το pid και άλλα το θερμοζεύγος! Και μετά από 2-3 μικρά flush η θερμοκρασία ήταν εντελώς ασταθής και έφτανε στους 100 C (με SP 90) και αργουσε να σταθεροποιηθεί. Γενικά είχα την αίσθηση ότι ενώ η αντίσταση θέρμαινε το νερό, ο αισθητήρας αργούσε αρκετά δευτερόλεπτα να το καταλάβει και μετά ενώ έσβηνε η αντίσταση η θερμοκρασία ανέβαινε για αρκετή ώρα. Εννοείται βέβαια ότι δοκίμασα αρκετές τιμές p,i,d, αλλά και το autotuning. Τίποτα από αυτα δε βελτίωσε την κατάσταση!

Πλεον νομίζω ότι η μόνη λύση θα είναι να βρω ένα αισθητήρα PT100 πολύ μικρό και να τον βάλω ΜΕΣΑ στη βίδα, εκεί που ήταν ο θερμοστάτης.

:offtopic: Φυσικά ξερυθμίστηκε και ο Vario για μία ακόμη φορά και δεν κατάφερα να φτιάξω καφέ. Χώρια που μπαγιάτεψαν οι καφέδες που είχα... Πέταξα λοιπον 4-5 καφέδες και τελικά.... ήπια ένα από τη Dolce Gusto!! Χαχαχαχαχα Καλά πάμε...

Απάντηση