PID σε Lelit Pl41em Anna

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Τρί Δεκ 15, 2020 9:02 pm

Για την ιστορία να πω ότι τελικά μετακίνησα τον αισθητήρα στην τρύπα του θερμοστάτη ατμού. Πλέον η καφετιέρα είναι πιο σταθερή και συμπεριφερεται σωστά με ενα μικρό όμως lag. Στη συγκεκριμένη καφετιέρα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη θέση.

Εάν πετύχει η εκχύλιση η θερμοκρασία που μετρώ στο γκρουπ με το arduino πέφτει μονάχα 2 με 3 βαθμούς κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Παρομοίως και στο boiler, όχι πάνω από 3-4 βαθμούς πτώση...

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από gaper » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:00 pm

Καλή την εσπέρα :) Έχει δοκιμάσει κανείς τον PID rex c-100 σε PL41em; Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε τί τιμές έχετε βάλει;

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Κωστας πε » Πέμ Απρ 22, 2021 1:10 am

brexei έγραψε:
Τρί Δεκ 15, 2020 9:02 pm
Για την ιστορία να πω ότι τελικά μετακίνησα τον αισθητήρα στην τρύπα του θερμοστάτη ατμού. Πλέον η καφετιέρα είναι πιο σταθερή και συμπεριφερεται σωστά με ενα μικρό όμως lag. Στη συγκεκριμένη καφετιέρα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη θέση.

Εάν πετύχει η εκχύλιση η θερμοκρασία που μετρώ στο γκρουπ με το arduino πέφτει μονάχα 2 με 3 βαθμούς κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Παρομοίως και στο boiler, όχι πάνω από 3-4 βαθμούς πτώση...
Καλησπέρα φίλε μου!
Τι εννοείς αν πετύχει η εκχύλιση; ποιοι είναι οι παράμετροι; πχ καλή προθέρμανση; 2 καφέδες στην σειρά;
Ξέρεις κανέναν στο Ηράκλειο που μπορεί να μου κάνει την εγκατάσταση του rex c100 στην lelit anna μου;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Απρ 22, 2021 9:42 pm

Εννοώ αν έχω ρυθμίσει σωστά το κόψιμο και τα γραμμάρια κτλ ώστε να βγαίνει ο καφές στο σωστό χρόνο. Γιατί αν τρέχει πολύ γρήγορα τότε πέφτει περισσότερο η θερμοκρασία.

Δυστυχώς δε γνωρίζω κανένα εδώ στο Ηράκλειο που να επισκευάζει Lelit. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις εδώ στο φορουμ μήπως και γνωρίζει κάποιος.

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Κωστας πε » Παρ Απρ 23, 2021 12:16 pm

brexei έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:42 pm
Εννοώ αν έχω ρυθμίσει σωστά το κόψιμο και τα γραμμάρια κτλ ώστε να βγαίνει ο καφές στο σωστό χρόνο. Γιατί αν τρέχει πολύ γρήγορα τότε πέφτει περισσότερο η θερμοκρασία.

Δυστυχώς δε γνωρίζω κανένα εδώ στο Ηράκλειο που να επισκευάζει Lelit. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις εδώ στο φορουμ μήπως και γνωρίζει κάποιος.
Είχαμε μιλήσει και στο YouTube πριν κάποιες μέρες.. Ακόμα τον περιμένω τον rex c100. Θα μπορούσα κάπως όταν έρθει να σε πάρω κανένα τηλ η με μνμ να με διαφωτίσεις; σε ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 23, 2021 10:51 pm

Ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν μπορώ. Καλύτερα όμως γραπτά γιατί στη δουλειά δεν πιάνει τηλέφωνο εκεί που είμαι και σπίτι έχω τα παιδιά οπότε αποκλείεται να με αφήσουν να μιλήσω... :)

Διάβασε εδώ στο φόρουμ το νήμα για εγκατάσταση του rex σε gaggia. Έχει πολλές πληροφορίες και εικόνες. Η διαδικασία είναι ίδια. Μόνο οι τιμές p, i, d θα διαφέρουν.

Επίσης πρέπει να δεις που θα τον βάλεις. Έξω σε κουτί;

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Κωστας πε » Σάβ Απρ 24, 2021 1:26 pm

brexei έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 10:51 pm
Ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν μπορώ. Καλύτερα όμως γραπτά γιατί στη δουλειά δεν πιάνει τηλέφωνο εκεί που είμαι και σπίτι έχω τα παιδιά οπότε αποκλείεται να με αφήσουν να μιλήσω... :)

Διάβασε εδώ στο φόρουμ το νήμα για εγκατάσταση του rex σε gaggia. Έχει πολλές πληροφορίες και εικόνες. Η διαδικασία είναι ίδια. Μόνο οι τιμές p, i, d θα διαφέρουν.

Επίσης πρέπει να δεις που θα τον βάλεις. Έξω σε κουτί;
Εξωτερικά σε κουτί αλλα αυτό από που το αγοράζω; επίσης τι άλλο θα χρειαστώ από καλώδια; μπορώ να σε βρω στο fb;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Απρ 24, 2021 6:23 pm

Για κουτιά δεν έχω ιδέα. Έχουν κάποια καταστήματα ηλεκτρονικών.
Από καλώδια πρέπει να πάρεις καλώδιο σιλικόνης οπωσδήποτε λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Θέλει και κάποια βύσματα που τα αναφέρουν πολύ καλά στο αντίστοιχο νήμα για τη gaggia classic. Εκεί θα βρεις και οδηγό για το πως να τα φτιάξεις.

Θα σου στειλω το email μου σε pm.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Μάιος 05, 2021 1:59 pm

Καλησπέπρα και απο μένα σκέφτομαι και γω να τοποιετήσω εναν rex c100 στην ΑΝΝΑ μου.έχω κατανοησει την διαδικασια το μόνο που σκέφτομαι είναι οι τιμές που θα βαλω πως θα ξέρω αν όντως λειτουργούν μιας που δεν εχω τροπο να μετρήσω την θερμοκρασια του νερου κάτω απο τη ντουζιέρα ωστε να ειμαι σιγουρος για το αποτέλεσμα..

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Τετ Μάιος 05, 2021 8:54 pm

Εννοείς το offset μάλλον. Αυτό είναι περίπου 7 βαθμοί και ανεξάρτητο του pid controller. Δεν έχει σημασία αν είναι 6 ή 8 βαθμοί. Έτσι κι αλλιώς θα παίζεις με κάθε καφέ και θα βρίσκεις τη θερμοκρασία του.

Τώρα οι τιμές των p, i, d είναι μια άλλη ιστορία. Πρέπει να είναι οι σωστές ώστε να έχεις σταθερότητα στη θερμοκρασία. Αυτό είναι και το ζητούμενο στην εκχύλιση του εσπρεσσο.

Απάντηση