PID σε Lelit Pl41em Anna

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από zannisvel » Κυρ Ιαν 13, 2019 1:21 pm

Ανοίγω ένα καινούργιο θέμα για να μαζέψουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για την εγκατάσταση PID στη Lelit Pl41em, αφού δεν υπάρχει μια έτοιμη λύση και ο αντιπρόσωπος δεν αναλαμβάνει πια την εγκατάσταση του.

Όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να την προσθέσει εδώ και να το συζητήσουμε.

Ευχαριστώ
:coffee:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Jousis » Κυρ Ιαν 13, 2019 6:31 pm

Για αρχή, μπορείτε να αναφέρετε στην lelit τί σας είπε ο αντιπρόσωπος και να τους ζητήσετε το σχεδιάγραμα της μηχανής (wiring diagram) σας να δείτε το τί έχουν μέσα ακριβώς και τις συνδέσεις μεταξύ των εξαρτημάτων.
Η Lelit έχει καλό support, εμένα (για την Plust) μου το δώσανε αμέσως.

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από barista.gr » Κυρ Ιαν 13, 2019 8:32 pm

Καλησπέρα στο φόρουμ

Βλέποντας το νέο νήμα που έχει ανοιχτεί θα θέλαμε να τοποθετηθούμε σχετικά με την συγκεκριμένη μετατροπή

Καταρχάς θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι προτού καταλήξουμε σε κάποιες αποφάσεις το εξετάσαμε αρκετά

Τα συμπεράσματα ήταν ότι είναι πολύ επικίνδυνο να εγκατασταθεί το pid στην συγκεκριμένη μηχανή στον εσωτερικό της χώρο.

Οπουδήποτε μπορούσε να μπει ήταν αρκετά κοντά ήταν με σωληνάκια νερού (κίνδυνος υγρασίας) είτε πολύ κοντά στο boiler όπου κ αυτό κρίναμε ότι θα ήταν πολύ επικίνδυνο.

Το ποιο ασφαλές για την συγκεκριμένη αναβάθμιση είναι η τοποθέτηση του pid εξωτερικά της μηχανής.

Ο λόγος που δεν μπορούμε να αναλάβουμε εμείς αυτή την μετατροπή είναι ξεκάθαρα η ακύρωση της εγγύησης από το εργοστάσιο της lelit. Κάνοντας την μετατροπή χάνουμε το δικαίωμα να ζητήσουμε επισκευή της μηχανής εντός εγγύησης για οποιαδήποτε βλάβη.

Επομένως ο μόνος τρόπος να σας καλύψουμε θα ήταν να παρέχουμε την εγγύηση εμείς, κάτι που θα επηρέαζε σημαντικά το κοστολόγιο της συγκεκριμένης μετατροπής.

Θα μπορούσαμε εάν υπάρχει η συγκεκριμένη απαίτηση από το φόρουμ να δημιουργήσουμε μια ειδική τιμή σε ένα πακέτο όλων των εξαρτημάτων που απαιτούνται για εγκατάσταση του pid από εσάς τους ίδιους με οδηγίες είτε μέσω manual είτε μέσω κάποιου βίντεο.

Περιμένουμε τα σχόλια σας

Ευχαριστούμε παρά πολύ

Με εκτίμηση

Βασιλης Ταρταρης

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Ιαν 14, 2019 2:15 pm

Καλησπέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση που μας έκανες σχετικά με την εγκατάσταση του PID στη συγκεκριμένη μηχανή.

Η αλήθεια είναι οτι ήταν λάθος μου που εξαρχής αγόρασα μια μηχανή χωρίς το PID, αλλά δεν είχα σχετική εμπειρία με το θέμα και αποφασίσα λανθασμένα.

Καταλαβαίνω απόλυτα το λόγο που αποφασίσατε τη συγκεκριμένη μετατροπή, όπως επίσης καταλαβαίνω οτι αν προχωρούσα στη συγκεκριμένη μετατροπή θα έχανα την εγγύηση που παρέχεται απο εσας.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να κάνεις ένα πακέτο με τα απαιτούμενα εξαρτήματα μαζί με καποιες οδηγίες και να μπορούσαμε να το προμηθευτούμε από εσάς.
Επίσης αν το έχεις ξανακάνει να μας έδειχνες και πως θα ήταν μια εξωτερική εγκατάσταση του στη συγκεκριμένη μηχανή και πόσο περίπου θα ήταν το κόστος του ΚΙΤ, μιας και τελικά όλα εκεί καταλείγουν.

Ελπίζω να υπάρχει ενδιαφέρον και απο αλλους ιδιοκτήτες.

Να 'σαι καλά!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιαν 14, 2019 2:32 pm

Κι εγώ μια από τα ίδια! Δε μπόρεσα να δώσω τα χρήματα που ήθελε η πιο ακριβή έκδοση με το pid (λόγω :waf: ) και τώρα βλέπω ότι τελικά είναι απαραίτητο!
Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορούμε να την πειράξουμε μέχρι να λήξει η εγγύηση, οπότε για 1 χρόνο θα ζήσουμε με το θερμοστάτη... Ούτε πίσω γυρνάει η μηχανή λόγω λάθος δικιάς μας επιλογής (εννοώ για να πάρουμε αυτή με το pid πάνω).

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να δω πώς είναι η εξωτερική τοποθέτηση και πόσο θα κοστίσει το κιτ. Αλλά και φωτογραφίες-οδηγίες για το τί θα κάνουμε.

Επίσης, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν μπορεί να αλλάξει η πρόσοψη και να μπει αυτή του επόμενου μοντέλλου (PL41TEM για παράδειγμα), αλλάζοντας και τα κουμπιά ίσως, ώστε να δημιουργηθεί χώρος για το pid. Δε γνωρίζω αν κάποιο μικρό "Κινέζικο" pid controller θα χωρούσε καλύτερα, γιατί δεν έχω αίσθηση πόσο βάθος έχουν.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Earendil » Δευ Ιαν 14, 2019 7:42 pm

Βασίλη σε ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για την απάντηση.
Προσωπικά αγόρασα συνειδητά την Lelit Pl41em Anna και είμαι μέχρι στιγμής ικανοποιημένος.
Ωστόσο βλέπω με πολύ ενδιαφέρον την πρόταση που έχεις κάνει για την παροχή του σχετικού Kit μαζί με τον αντίστοιχο οδηγό.
Ελπίζω να ακούσουμε νέα σου :)

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από barista.gr » Δευ Ιαν 14, 2019 8:38 pm

Καλησπέρα σε όλους

Οκ, προχωράμε στην δημιουργία ολοκληρωμένου κιτ για να μπορείτε μόνοι σας να κάνετε εξωτερική εγκατάσταση του pid

Θεωρώ ότι εντός της εβδομάδας θα είναι όλα έτοιμα.

Ευχαριστούμε πολύ

Βασιλης Ταρταρης

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 25, 2019 1:45 pm

Ενόσω αναμένουμε το κιτ, έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο για pid controllers... :cfstd:

Ένας φτηνός και σχετικά απλός είναι ο REX-C100, τον οποίο έχουν εγκαταστήσει κι άλλοι σε Silvia (Χρήστος) και Gaggia. Τον βρίσκεις με 10 € από Ebay, μαζί με SSR και K-type θερμοζεύγος!! Από Ελλάδα τον βρίσκεις με 25 (+μεταφορικά). Εδώ θα πρέπει να προσθέσουμε και κάποια παρελκόμενα, όπως καλώδια, piggyback connectors κτλ, που όμως δεν είναι ακριβά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλοι οι απλοί σχετικά pid controllers (όχι οι επαγγελματικοί ή επιστημονικοί) θα πρέπει να λειτουργούν αρκετά καλά εφόσον ρυθμίσεις σωστά τα Kp, Ki, Kd, και βρείς το offset για τη μηχανή σου. Τώρα, αν θα κρατήσουν με το χρόνο και δεν καούν, αυτό είναι ένα άλλο θέμα... Είναι όμως τόσο φτηνοί που μπορείς να τους αλλάξεις με ελάχιστα χρήματα αν πάθουν ζημιά σε 1-2-3 χρόνια.

Σημείωση: Σε ορισμένους πωλητές βλέπω ότι λέει "no COD hidden menu function", επομένως δεν είμαι σίγουρος εαν έχει το ρελέ του Alarm που χρησιμοποιείται για τον έλεγχο του ατμου. Θα πρέπει να το ψάξουμε.

Επίσης σχετικά με τα SSR οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές από Κίνα δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και γενικά καλό είναι να διαιρεί κανείς με ένα παράγοντα 2, αν όχι με 3 για να είναι ασφαλής! Συνήθως τα 40A είναι υπερβολική εκτίμηση με βάση το τρανζίστορ που έχουν μέσα και μπορεί μεν ο αρχικός σχεδιαστής του SSR να έβαζε ένα τρανζίστορ επώνυμο με πολύ χαμηλή εσωτερική αντίσταση (RDS on), αλλά ο Κινέζος που το αντιγράφει θα βάλει πάντοτε σχεδόν ένα φτηνό αντίγραφο από άλλο κατασκευαστή που θα έχει πολύ μεγαλύτερη αντίσταση και κατά συνέπεια θα ζεσταίνεται πολύ περισσότερο. Οπότε ας υπολογίζουμε 15-20 Α, που όμως είναι υπέρ αρκετά για την περίπτωσή μας.

Τρίτο θέμα είναι το θερμοζεύγος: Δεν ξέρω γιατί άλλοι χρησιμοποιούν pt100 αισθητήρα αντί του θερμοζεύγους και ποιο από τα δύο είναι πιο γρήγορο και πιο ακριβές στις μετρήσεις. Το θερμοζεύγος πάντως μετράει 2-3 φορές/δευτερόλεπτο, που είναι αρκετά καλά και συνήθως μετράει με ακρίβεια. Επίσης καλό είναι να κουμπώνει με βίδα πάνω στο μποϊλερ, βιδωτό και όχι με πατέντες... Μήπως ξέρει κάποιος τη διάμετρο της βίδας του θερμοστάτη; Έχει μετρικά πάσα; (Μ3, Μ4;)

Ένα άλλο θέμα είναι ότι η μηχανή όντως δεν έχει χώρο εσωτερικά για να χωρέσει το pid. Επομένως το βάζουμε απ' έξω. Πού όμως; Θα πρέπει να είναι και λιγάκι όμορφο κι όχι να κρέμεται από το πλαϊ με τα καλώδια... Και το SSR που μπαίνει; Προφανώς κάπου μακριά από νερά...

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από zannisvel » Παρ Ιαν 25, 2019 7:36 pm

Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω σε αυτα που είπες αφου δεν είμαι γνωστης της συγκεκριμένης τεχνολογίας είναι οτι θα προτιμούσα το PID αφου δε χωραει, να είναι ξεχωριστο κουτί και να μπορεί να μπει δίπλα η πίσω απο τη μηχανή έτσι ώστε να κρύβεται λίγο πιο εύκολα.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από dimitrisnd » Δευ Ιαν 28, 2019 12:01 pm

Μπορεί να φτιαχτεί ένα κουτάκι εξωτερικά της μηχανής πχ στην πρόσοψη της όπου και θα τοποθετηθεί το pid.
Το θερμοστοιχειο μπαίνει στη θέση του θερμοστάτη; έχει υποδοχή το boiler τύπου κυαθιου όπως στους θερμοσίφωνες (δε το έχω δει)

Απάντηση