Brasilia Belle Epoque junior

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Brasilia Belle Epoque junior

Δημοσίευση από cosini » Τρί Οκτ 09, 2018 2:21 pm

Brasilia Belle Epoque junior

Μετά από ένα μήνα περίπου επιτέλους τέλειωσε η αναβίωση της Brasilia Belle Epoque. :a013:

Η μηχανή ήταν σε μια κατάσταση που χρειάστηκε πολύ σκέψη εάν υπάρχει ο διαθέσιμος χρόνος για την επισκευή της και πιο πολύ η αναζήτηση των ανταλλακτικών όσο και το κόστος αυτών.

Με την σκέψη τελικά η μηχανή να κρατηθεί για προσωπική χρήση άρχισε η διαδικασία της επισκευής με τελικό αποτέλεσμα εκτός από τον σκελετό και το group να αλλαχτούν όλα τα υπόλοιπα ( διακόπτες , καλωδίωση , θερμοστάτης , αντλία , αντίσταση , ρελε , φλάντζες , και κάποια άλλα ψιλό πράγματα ) .
01.jpg
Ο σκελετός μετά την βαφή του .
04.jpg
Η νέα καλωδίωση
05.jpg
Ανταλακτικά
Η μηχανή είναι κατασκευής 1990 , ισχύς 1200w , έχει ένα ντεπόζιτο νερού 2L και ένα μικρό boiler 0,3L για την διαδικασία της εκχύλισης και του ατμού , έχει διάμετρο 32cm και το ύψος της είναι στα 72cm .

Παρά το μικρό boiler στην πράξη ζεσταίνετε πολύ γρήγορα 5min και επίσης δίνει πολύ δυνατό ατμό .

Διαθέτει τα εξής 4 μπουτον , ON-OFF , ΕΚΧΥΛΗΣΗ , ΠΛΗΡΩΣΗ BOILER , ΑΤΜΟΣ .

Το τρίτο μπουτον κάνει πλήρωση νερού στο boiler και χρησιμοποιείτε μετά την χρήση του ατμού , ώστε να ξαναγεμίσει με νερό το boiler .

To τέταρτο μπουτον ανάβει την αντίσταση ώστε το νερό να ανεβάσει θερμοκρασία, πέραν αυτής του θερμοστάτη έτσι ώστε να έχουμε δυνατό ατμό.

Επίσης επειδή το ντεπόζιτο του νερού δεν είναι εμφανές , όταν η στάθμη του νερού πέσει κάτω από ένα όριο τότε ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος που ειδοποιεί για την αναπλήρωση .

Για να δουλέψεις την μηχανή και να πάρεις τα μέγιστα από αυτήν χρειάζεται κάποιος χρόνος καθώς δεν διαθέτει τα βοηθήματα των σύγχρονων μηχανών, σε αποζημιώνει όμως με την απλότητα και την εμφάνιση της που σε μεταφέρουν νοερά σε άλλες εποχές όπως λέει και το όνομα της.

Η μηχανή λοιπόν όπως είπα και στην αρχή επισκευάστηκε με σκοπό την προσωπική χρήση και την επιβλητική παρουσία της στο χώρο μου , και την ταυτόχρονη πώληση μιας LA PAVONI καθώς υπάρχει έλλειψη χώρου και για τις δυο μαζί .
07.jpg
Η πρώτη της φωτό
08.jpg
Η δεύτερη
12.jpg
Ο ατμός
13.jpg
Ετοιμη για ωραία φλιτζάνια
14.jpg
Επί το έργω !
Για εμένα η απόφαση ήταν εύκολη και αβίαστη κρατώ την BRASILIA και πουλώ την LA PAVONI η οποία είναι επίσης μια όμορφη μηχανή που μου έχει δώσει πολύ ωραία φλιτζάνια όμως δεν είναι BRASILIA .

Η BRASILIA δεν είναι μια super μηχανή , είναι όμως μια ιδιαίτερη μηχανή , είναι επιβλητική , σε μαγεύει , έχει τον τρόπο της να μαγνητίζει τα βλέμματα και σε ταξιδεύει όπως είπα σε άλλες εποχές , επίσης είναι μια σχετικά σπάνια μηχανή σε σχέση με την LA PAVONI που υπάρχει παντού .

Εδώ κάπου το όνειρο διαλύεται καθώς ο όγκος της BRASILIA μπροστά στον όγκο της LA PAVONI ξεχείλισε το ποτήρι για την σύζυγο :waf: η οποία είναι ανένδοτη στο ποια θα πουληθεί και πια θα παραμείνει .
09.jpg
Σύγκριση μεγέθους 1
10.jpg
Σύγκριση μεγέθους 2

Έτσι λοιπόν κάπου εδώ τελειώνει το δικό μου ταξίδι με την BRASILIA BELLE EPOQUE για να αρχίσει κάποια στιγμή ένα νέο ταξίδι με τον καινούργιο ιδιοκτήτη της .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Brasilia Belle Epoque junior

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Οκτ 09, 2018 4:43 pm

Συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Brasilia Belle Epoque junior

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Οκτ 09, 2018 6:37 pm

Μπράβο Δημήτρη. :oneup:
Το ''ταξίδι'' της αναβίωσης ήταν μαγικό, έτσι?
Εγώ δεν θα μπορούσα να αποχωριστώ καμία από τις δύο (το ξέρεις άλλωστε). Αλλά για κάποιο λόγο θα προτιμούσα την La Pavoni.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Brasilia Belle Epoque junior

Δημοσίευση από gtone:1 » Τρί Οκτ 09, 2018 8:12 pm

Μπραβο Δημητρη! :respekt: Κανονικη 'αναπαλαιωση'... :a013:

Εγω παντως θα κρατουσα και τις δυο και θα επερνα μια 'γραναζωτη' να τροφοδοτει και τις δυο...να το ειχα σιγουρακι ρε παιδι μου το ξυλο :waf:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Brasilia Belle Epoque junior

Δημοσίευση από cosini » Τρί Οκτ 09, 2018 9:09 pm

ioannisz έγραψε:
Τρί Οκτ 09, 2018 6:37 pm
Εγώ δεν θα μπορούσα να αποχωριστώ καμία από τις δύο (το ξέρεις άλλωστε). Αλλά για κάποιο λόγο θα προτιμούσα την La Pavoni.
Έχεις δίκιο γιάννη αλλά δυστυχώς πρέπει να δωθεί , οσο για την la pavoni είναι κι αυτή μια κούκλα κι ο μόνος λόγος που θα την αποχωριζόμουν είναι οτι εύκολα μπορεί να ξαναβρεθεί ενω η BRASILIA είναι πολυ δύσκολο να την πετύχεις ξανά και σε λογική τιμή .

Σκέφτομαι και κάτι νεο , θα σου στείλω πμ .
gtone:1 έγραψε:
Τρί Οκτ 09, 2018 8:12 pm
Εγω παντως θα κρατουσα και τις δυο και θα επερνα μια 'γραναζωτη' να τροφοδοτει και τις δυο...να το ειχα σιγουρακι ρε παιδι μου το ξυλο :waf:
σίγουρο διαζύγιο γιώργο :lol:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση