Υποθετική ερώτηση

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Υποθετική ερώτηση

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Σεπ 30, 2010 1:27 pm

Αν πω ότι θέλω να βρώ κάποιον που να μου κόψει ένα κομμάτι "λαμαρίνα" στο σχήμα και στις διαστάσεις π.χ. του καπακιού της Silvia, υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Αυτές οι κοπές μετάλλων, σε τι μηχάνημα γίνονται;
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

chrispis
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:01 pm
Όνομα: Χρίστος
Μηχανή:: ECM Mechanika IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Mahlkönig Vario Home
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποθετική ερώτηση

Δημοσίευση από chrispis » Τρί Οκτ 05, 2010 11:37 am

Alex_Under έγραψε:Αν πω ότι θέλω να βρώ κάποιον που να μου κόψει ένα κομμάτι "λαμαρίνα" στο σχήμα και στις διαστάσεις π.χ. του καπακιού της Silvia, υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Αυτές οι κοπές μετάλλων, σε τι μηχάνημα γίνονται;
Κοπή ανοξείδωτου γίνεται με παραδοσιακά κοπτικά, laser και waterjet (υδροκοπή). Μίλα με κανένα μηχανουργείο για ακριβείς πληροφορίες.


Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποθετική ερώτηση

Δημοσίευση από zografos » Τετ Ιαν 12, 2011 11:50 pm

Alex_Under έγραψε:Αν πω ότι θέλω να βρώ κάποιον που να μου κόψει ένα κομμάτι "λαμαρίνα" στο σχήμα και στις διαστάσεις π.χ. του καπακιού της Silvia, υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Αυτές οι κοπές μετάλλων, σε τι μηχάνημα γίνονται;
Αν και κάπως παλιό το thread, μιας και είσαι από Θεσσαλονίκη, ΑΝ σ' ενδιαφέρει ακόμα, να σου πω που κάνω εγώ τέτοιες μικρο-δουλειές ...

Λοιπόν, στη Θέρμη όπου μένω, μπαίνοντας από την αερογέφυρα του αεροδρομίου, μόλις περάσεις το φανάρι (της εισόδου της Θέρμης) στο δεξί σου χέρι συναντάς μια μεγάλη κρεαταγορά. Σχεδόν απέναντι, είναι ένα λευκοσιδηρουργείο (ένα κτίριο με μπλε σιδηροκατασκευή) το οποίο το έχουν 2-3 ιδιαίτερα εξυπηρετικοί τύποι. Φτιάχνουν ΚΥΡΙΩΣ σόμπες, μπουριά, ψησταριές, τα πάντα από αξεσουάρ τζακιού κλπ κλπ, αλλά φτιάχνουν κατά παραγγελία και ΟΤΙ επιθυμείς !

Έχω φτιάξει επανειλημμένα μικρές αλλά και μεγαλύτερες κατασκευές, με ανοξείδωτη λαμαρίνα, με inox κλπ και πάντα είχα ΚΑΙ πολύ καλό αποτέλεσμα ΚΑΙ τιμές που με έκαναν να ντραπώ (κυριολεκτικά) αλλά κυρίως όσες μικροδιορθώσεις ήθελα μέχρι να "στρώσει" η κατασκευή μου, που από δικό μου φταίξιμο δεν είχα μετρήσει με μεγάλη ακρίβεια :a048:

Δυστυχώς δεν έχω τηλέφωνα κλπ, αλλά νομίζω ότι δύσκολα θα το χάσεις αν ακολουθήσεις τις οδηγίες μου.

Αααααα και αν έρθεις κατά δω, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως κερνάω καφέ (στέλνω με PM το κινητό μου) αν και ακόμα χάλια τον φτιάχνω :e014:

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποθετική ερώτηση

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:09 am

Ευχαριστώ φίλε. :a013:

Ο λόγος που ήθελα να κόψω μια λαμαρίνα στο σχήμα του καπακιού ήταν γιατί σκεφτόμουν να βάλω δείκτη πίεσης της αντλίας και δεν ήθελα να τρυπήσω το original καπάκι.
...
Δυστυχώς (...ή ευτυχώς) μου "έφυγε" η "κάψα"....
Θα το έχω όμως στα υπόψιν. Αν είναι και έτσι όπως τα λες, εξυπηρετικά τα παιδιά, σούπερ.
Σ' ευχαριστώ και για την πρόσκληση για καφέ...

Off topic:
Αν μου την έκανες 2-3 μήνες νωρίτερα που πήγαινα και έβλεπα σπίτια για αγορά, Θέρμη-Τριάδι θα ερχόμουν σίγουρα.
Αλήθεια ξέρεις καμιά μεζονέτα σε τιμή ευκαιρίας :a048:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποθετική ερώτηση

Δημοσίευση από zografos » Πέμ Ιαν 13, 2011 11:36 am

Alex_Under έγραψε:
Off topic:
Αν μου την έκανες 2-3 μήνες νωρίτερα που πήγαινα και έβλεπα σπίτια για αγορά, Θέρμη-Τριάδι θα ερχόμουν σίγουρα.
Αλήθεια ξέρεις καμιά μεζονέτα σε τιμή ευκαιρίας :a048:
Σώθηκες ! Ευκαιρίες δεν υπάρχουν (τρανταχτές τουλάχιστον) παρά την κρίση και παρά το ότι υπάρχουν ένα σορό σπίτια απούλητα ... Πάντως, στη Θέρμη τουλάχιστον, υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σπίτια απούλητα ... Φαντάζομαι ότι οι εργολάβοι δεν κατεβάζουν εύκολα τις τιμές (τι περιμένουν/σε τι ελπίζουν αλήθεια ?) αλλά αν πετύχεις ιδιώτη ιδιοκτήτη που του έμεινε η αντιπαροχή και θέλει cash, ίσως μπορείς να πιέσεις κάπως την τιμή ...

Πάντως, ΑΝ βρεις, πες μου κι εμένα. Η πολυκατοικία ΔΕΝ υποφέρεται ! Απλά εγώ θέλει σπίτι ΜΟΝΟ του στο ΠΟΥΘΕΝΑ, χωρίς γείτονες, με τεράστια οικόπεδο κλπ κλπ ...


:offtopic:

Απάντηση