PID σε Rancilio Silvia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
nikarip
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:37 am
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Δράμα

PID σε Rancilio Silvia

Δημοσίευση από nikarip » Πέμ Φεβ 22, 2018 3:09 pm

Εδώ και 3-4 χρόνια που έχω την Rancilio Silvia αρκούμαι στις δυνατότητές της. Κάτι όμως με τρώει να διερευνήσω τη βελτίωση που μπορεί να επιφέρει κάποια τροποποίηση και πιο συγκεκριμένα η προσθήκη ενός PID. Επειδή υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που το επιχείρησαν θέλω τη γνώμη τους πάνω στα παρακάτω θέματα:
Προτεινόμενα Kit με την καλύτερη ίσως σχέση ποιότητας προς τιμή (επώνυμο ή κινέζικο;). Από που μπορώ να τα προμηθευτώ;
Χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για την εγκατάστασή της; Σε τι τεχνίτη να απευθυνθώ; (πχ κάποιος που επισκευάζει ηλεκτρικές συσκευές μπορεί να βοηθήσει;).
Υπάρχουν κάπου οδηγίες εγκατάστασης (πχ κάποιο βίντεο;)
Και φυσικά η πιο σημαντική ερώτηση: Τελικά από την εμπειρία που έχετε, αξίζει η φασαρία ή οι διαφορές είναι ανεπαίσθητες και μόνο για εξευγενισμένα στόματα;

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: PID σε Rancilio Silvia

Δημοσίευση από phoinix_gr » Πέμ Φεβ 22, 2018 3:40 pm

Η διαδικασία αν και δεν ειναι ευκολή, δεν ειναι και δυσκολη. Υπάρχει μπόλικη γνώση στο Internet με την μορφή DIY/οδηγών αλλα και έτοιμα Kit με αναλυτικές οδηγίες.
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα απο εδώ:


Προσωπικά, το τόλμησα στην Classic και βγήκα κερδισμένος.
Το έκανα διαβάζοντας οδηγούς στο greekespresso.gr και από διάφορες πηγές στο Internet, και συγκεντρώνοντας υλικά απο διαφορους προμηθευτές (δεν χρησιμοποιήσα κάποιο ετοιμο Kit). Σίγουρα δεν είμαι άνθρωπος που "πιάνουν" τα χέρια του.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: PID σε Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Φεβ 22, 2018 4:58 pm

Επώνυμα μπορείς να βρεις από Auberin, το είχα στη Silvia μου και δούλεψε άψογα, πρόσεχε τις χρεώσεις τελωνείου.

https://www.auberins.com/index.php?main ... ex&cPath=6

nikarip
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:37 am
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Δράμα

Re: PID σε Rancilio Silvia

Δημοσίευση από nikarip » Δευ Φεβ 26, 2018 4:41 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ξεκινάω τη μελέτη... :oneup:

Απάντηση