Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από ki11ua » Τρί Νοέμ 29, 2016 1:47 am

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει ασχοληθεί κάποιος να βάλει το νέο boiler (2015) στην παλιά μηχανή καθώς απότι έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι η μόνη αναβάθμιση που αξίζει?

Αν εξαιρέσουμε το thermoblock, το μόνο Mod που απομένει και έχω βρει ώστε να σταθεροποιήσω περαιτέρω τις θερμοκρασίες είναι η προθέρμανση με περιέλιξη χάλκινου σωλήνα πριν την εισαγωγή του νερού στο boiler. Με αφορμή να κάνω το τελευταίο Mod στη Gaggia Classic μου σκέφτηκα ότι ίσως είναι ευκαιρία να αναβαθμίσω και το ίδιο το boiler.

Το ερώτημα είναι ταιριάζει? Η απαιτούνται επιπλέον μονταρίσματα?

ty

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Νοέμ 29, 2016 11:51 am

Που και από ποιόν εχεις διαβασει εδω μεσα ότι ειναι η μονη αναβαθμιση που αξιζει στην «νεα» Κλασσικ;

Κατα την γνωμη μου αυτη ηταν η αλλαγή που κατεστρεψε την Κλασσικ και την εκανε μια μηχανή της πλάκας.
Η αυθεντική σε συνδιασμο με το μποιλερ ειχε βαρυ ορειχαλκινο γκρουπ. Ο ορειχαλκος «αποθηκευει» την θερμότητα ( και γι αυτο χρειαζεται μεγαλύτερο χρονο προθερμανσης) και την αποδιδει κατα την εκχύλιση βοηθώντας πολύ την θερμοκρασιακή σταθερότητα.) Το αλουμινιο θερμαινεται γρηγορα και θελει ελαχιστο χρονο προθερμανσης, αλλα δεν προσφερει τιποτα κατα την εκχύλιση.
Η «νέα» δηθεν Κλασσικ, εχει το μποιλερ με το αλουμινένιο γκρουπ της Saeco.
Η μεγαλη υποβαθμιση ήρθε απ αυτο και όχι απ την έλλειψη ηλεκροβαλβιδας τριών δρόμων ή την αλλαγη των διακοπτων με φθηνότερους που ναι μεν συντελουν στην υποβαθμιση, αλλα όχι τοσο σοβαρα όσο η αλλαγη του γκρούπ απο ορειχάλκινο με αλουμινένιο.
Ειναι μεγιστη απατεωνια αυτο που έγινε! (Διότι διατηρηθηκε η εξωτερικη εμφανιση και το όνομα μιας εξαιρετικης μηχανής ενω εσωτερικα πλεον ειναι και προσφέρει, ότι προσέφερε μια gaggia color και στο ίδιο κοινο απευθύνεται)
Προφανώς οι μάνατζερς της Philips έκριναν ότι δεν τους χρειάζονται πλέον οι γνώστες και απευθύνονται μονο στους μη γνωστες, αλλά βασιζόμενοιι στην φημη που τοσα χρονια η Cassic έχει δημιουργήσει.
Ειμαι βεβαιος όμως ότι η φημη όσο δυσκολα φτιάχνεται, τόσο ευκολα καταστρεφεται.

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από ki11ua » Τρί Νοέμ 29, 2016 1:08 pm

Λάθος μου αν κατάλαβες το ανάποδο.
Έχω μοντέλο του 2013 (μπορεί και λίγο παλιότερο δε θυμάμαι).

Συμπληρωματικά παραθέτω από το προφίλ μου:

Gaggia Classic 2013 completed mods:
+ Silvia Steam Wand + Permanent pressure gauge
+ OPV 9bar mod
+ Auber pre-infusion PID
+ Brass Shower Plate Holder + IMS Shower Screen / MS Double Shot Competition Filter Basket

Remaining mods:
-Boiler thermal insulation + copper tube mod
-Boiler upgrade?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 29, 2016 1:18 pm

:offtopic: Γιατι δεν επαιρνες μια lelit pid? Στα ιδια λεφτα θα σου ερχοταν και χωρις κοπο/αγχος/εχει δεν εχει γινει καλα. Προσφερουν κατι παραπανω τα mod απ'οτι τα αντιστοιχα εργοστασιακα μιας αλλης μαρκας?

Δεν το λεω με υφος,ειναι κανονικη απορια! :offtopic:

Γιατι να θες να βαλεις αλουμινενιο boiler?Εμενα εχει η baby και σκεφτομαι να αλλαξω μηχανη λογω αυτου,κυριως λογω φοβου παρουσιας αυτου στον καφε μου εστω και σε ιχνη

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Νοέμ 29, 2016 1:32 pm

Κατσε βρε παιδί μου...Ποια Classic εχεις;
Εγω καταλαβα ότι εχεις την αρχικη (παλια) καλή Classic με το αλουμινενιο μπόιλερ (και το ορειχαλκινο γκρούπ) και θελεις να βάλεις το ανοξειδωτο μποιλερ (με το αλουμινένιο γκρουπ,γιατι πανε μαζί) από την νεα (μαιμου) Classic, γιατι καπου, απο καποιον, διαβασες εδω, ότι αυτη η «αναβαθμιση» που εκανε η Gaggia στην νέα Classic ειναι η μόνη που αξίζει.
Και σου απαντω, ότι αν το κανεις αυτό, αποκτας μια Gaggia Pure ή Color με τον μανδύα μιας Classic, όπως εκανε με την νέα δηθεν Classic, η Gaggia. Εκανα κάπου λαθος;

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Νοέμ 29, 2016 8:55 pm

Μας μπέρδεψες.
Όταν διαβάζω το 1ο ποστ καταλαβαίνω ότι και ο Γιάννης, και σου λέω ΜΗΝ το κάνεις. Δεν αξίζει το νέο μπόιλερ.
Y.V έγραψε:Ειμαι βεβαιος όμως ότι η φημη όσο δυσκολα φτιάχνεται, τόσο ευκολα καταστρεφεται.


Θα επαυξήσω, καταστρέφεται πολύ πιο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από ki11ua » Τετ Νοέμ 30, 2016 8:28 am

Όχι έτσι, είναι την παλιά έχω. Απλά δεν ήξερα οτι το group πρέπει να αντικατασταθεί κι αυτό μαζί. Είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να ταιριάξει το boiler μόνο.
Για να μην παρεξηγηθώ αυτό που διάβασα είναι στα πρώτα posts αναφοράς της 2015, ότι δλδ άλλαξε το boiler η Gaggia Classic στο 2015 μοντέλο και ότι ως αναβάθμιση μπορεί να αξίζει. Αλλά προφανώς μαζί με το group δεν αξίζει.

Όσο για τη lelit pid νομίζω δεν υπήρχε το 2012 -2013 που πήρα εγώ ή τουλάχιστον δεν την βρήκα κάπου ούτε καν ως πρόταση. Άσε που απόλαυσα τη διαδικασία του modding και γενικά με βοήθησε να καταλάβω καλύτερα κάποια πράγαμτα για τη μηχανή. Άλλα σ'ευχαριστώ που την θύμισες. Θα την προτείνω στον κουνιάδο που ψήνεται...

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από kspyr » Τετ Νοέμ 30, 2016 10:19 am

Αν καίγεσαι για άλλη μια μετατροπή μιας και ασχολείσαι με το σπορ, στην τελική ίσως να μπορείς να φτιάξεις μπρούτζινο γκρουπ σε μηχανουργείο. Έτσι κι αλλιώς θα χαλάσουν οι πλαστικές πατούρες και ένα 50ρικο το έχεις κάποια στιγμή χαμένο.

Θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις με το καινούργιο boiler. Κλείνω με την pure 7 χρόνια και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα το boiler, ούτε ιδιαίτερα άλατα πιάνει, ούτε βγάζει μεταλλική γεύση στον καφέ. Είναι όμως πολύ μικρής χωρητικότητας.

Το αλουμινένιο boiler που έχεις κατά τη γνώμη μου έχει ένα μεγάλο μείον και ένα μεγάλο συν:
(+): Οι εξωτερικές αντιστάσεις κάνουν ολόκληρο το κέλυφος του boiler θερμαντικό στοιχείο (έχει πολύ καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα συγκριτικά) και δεν κινδυνεύεις ποτέ να κάψεις αντίσταση
(-): Το αλουμίνιο ως υλικό με ότι κινδύνους αυτό συνεπάγεται (λόγω διάβρωσης) στον καφέ που πίνεις

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από ki11ua » Τετ Νοέμ 30, 2016 2:58 pm

kspyr έγραψε:Αν καίγεσαι για άλλη μια μετατροπή μιας και ασχολείσαι με το σπορ, στην τελική ίσως να μπορείς να φτιάξεις μπρούτζινο γκρουπ σε μηχανουργείο. Έτσι κι αλλιώς θα χαλάσουν οι πλαστικές πατούρες και ένα 50ρικο το έχεις κάποια στιγμή χαμένο.

Θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις με το καινούργιο boiler. Κλείνω με την pure 7 χρόνια και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα το boiler, ούτε ιδιαίτερα άλατα πιάνει, ούτε βγάζει μεταλλική γεύση στον καφέ. Είναι όμως πολύ μικρής χωρητικότητας.

Το αλουμινένιο boiler που έχεις κατά τη γνώμη μου έχει ένα μεγάλο μείον και ένα μεγάλο συν:
(+): Οι εξωτερικές αντιστάσεις κάνουν ολόκληρο το κέλυφος του boiler θερμαντικό στοιχείο (έχει πολύ καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα συγκριτικά) και δεν κινδυνεύεις ποτέ να κάψεις αντίσταση
(-): Το αλουμίνιο ως υλικό με ότι κινδύνους αυτό συνεπάγεται (λόγω διάβρωσης) στον καφέ που πίνεις
Άρα να ασχοληθώ μόνο με το group μόνο αξίζει τελικά? Και κατ' επέκταση του ερωτήματος, πιστεύεις ότι αν προσθέσω περιέλιξη χαλκοσωλήνα πριν την εισαγωγή του νερού στο boiler δεν θα δω σημαντική διαφορά στη σταθερότητα της θερμοκρασίας?

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2013 αντικατάσταση boiler από 2015

Δημοσίευση από kspyr » Δευ Δεκ 12, 2016 10:01 am

Αν έχεις αποφασίσει ότι όπως και να 'χει θα αλλάξεις μπόιλερ, ναι. Κυρίως όμως για τον λόγο του ηλίθιου (ή κουτοπόνηρου) σχεδιασμού της GAGGIA με τις πλαστικές πατούρες που σου ανέφερα νωρίτερα. Πάλι όμως θα πρέπει να βρεις/αγοράσεις ένα γνήσιο γκρουπ για να το αναπαράγεις, οπότε πολλά λεφτά.

Για την περιέλιξη χαλκοσωλήνα ειλικρινά δεν γνωρίζω τι αποτέλεσμα θα έχει. Σου επισημαίνω όμως και πάλι ότι το μπόιλερ είναι πολύ μικρό.

Οπότε ότι κάνεις μόνο από την πλευρά του ικανοποίησης του χόμπι το καταλαβαίνω.

Edit:
Αν σε τρώει για μετατροπή, γιατί δεν εξετάζεις το αν μπορείς να φτιάξεις μπόιλερ χάλκινο/ορειχάλκινο ή ατσάλινο με την ίδια χωρητικότητα που να ταιριάζει ακριβώς στο γκρουπ που έχει η μηχανή σου, μιας και έχεις το μαμά για καλούπι. Στην περίπτωση αυτή βέβαια έχεις να λύσεις το θέμα του πως θα ενσωματώσεις τις αντιστάσεις εξωτερικά του μπόιλερ όπως είναι στο εργοστασιακό.

Απάντηση