silvia PIDs

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
sakoula

silvia PIDs

Δημοσίευση από sakoula » Τετ Ιούλ 13, 2016 8:58 am

Καλημέρα παιδιά!!

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μία silvia. Έχω διαβάσει για τα PIDs και είμαι στο ψάξιμο του τι να βάλω. Από ότι όμως βλέπω υπάρχουν πολλά και διαφορετικά. Ενα γρήγορο google search μου βγάζει τα:

http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ex&cPath=6

αλλά και το

https://mecoffee.nl/

και στο ebay υπάρχουν και άλλα.

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για το τι PID να βάλω και πιο είναι είναι καλύτερο; Το mecoffee μου δείχνει πολύ καλό και πιο μοντέρνο (open, bluetooth) από τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιούλ 13, 2016 4:56 pm

Το.δοκιμασμένο είναι το πρώτο τα άλλα είναι άγνωστα.

sakoula

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από sakoula » Δευ Ιούλ 18, 2016 10:39 am

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση, διάβασα κάποια πράγματα και από παλαιότερα threads μέσα στο forum αλλά και αλλού.

Γενικά υπάρχουν διάφορα από DIY μέχρι τα kit της auberins και pidkits τα οποία είναι και τα ακριβότερα.

Δεν θα ήθελα να πάω σε κάποια εντελώς DIY λύση (να πάρω κάποιο PID και να το συνδέσω και να το ρυθμίσω μόνος μου).

Διάβασα καλά review για το https://mecoffee.nl και η τιμή του είναι αρκετά καλή στα 120 Euros σε σχέση με τα πιο ακριβά kts.

Υπάρχει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει στην silvia του και έχει κάποιες πιο συγκεκριμένες εντυπώσεις;

Ευχαριστώ!

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από harryv » Δευ Ιούλ 18, 2016 11:04 am

Εγώ προσωπικά θα βαριόμουνα πολύ γρήγορα να χρειάζεται να έχω ή το τηλέφωνο ή το tablet δίπλα από τη καφετιέρα για να ξέρω πότε θα πρέπει να κάνω την εκχύλιση. Σκέψου να είσαι με το μάτι μισόκλειστο, το κινητό αφόρτιστο και να θες να φτιάξεις καφέ. Προσωπικά θα άρχιζα τα .....σταυρίδια με αυτό που επέλεξα. Το Auber είναι δοκιμασμένο και σίγουρο αλλά ταυτόχρονα και το πιο ακριβό. Αν θες μόνο έλεγχο της εκχύλισης και κάτι εξαιρετικά φθηνό, υπάρχουν δεκάδες λύσεις στο ebay.

sakoula

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από sakoula » Δευ Ιούλ 18, 2016 11:19 am

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Το Auber είναι εξαιρετικά ακριβό αν επιλέξω και την λύση με το preinfusion. Σκεφτόμουν ότι σε τέτοια περίπτωση μήπως θα είχε νόημα να δώσω την silvia και να πάρω κάποια άλλη πιο ακριβή μηχανή με καλύτερο temperature control.

Το mecoffee από την άλλη μπορείς και να το χρησιμοποιήσεις και χωρίς την εφαρμογή:
However there is no need to keep a smartphone around the coffe machine – the settings are stored inside meCoffee and the thermostat LED dims when the target temperature is reached.
Το θέμα είναι εάν το pid είναι αξιόπιστο και εάν δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή.

Τέλος θα προτιμούσα την μηχανή να έχει ένα πιο stock look (δεν μου αρέσουν και πολύ τα φωτάκια)

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιούλ 18, 2016 1:00 pm

Αν βάλεις το Ολλανδικό γράψε σχετικά με αυτό εδώ και με φωτογραφίες γιατι δεν υπαρχουν πληροφορίες στη πράξη για αυτό.

sakoula

Re: silvia PIDs

Δημοσίευση από sakoula » Δευ Ιούλ 18, 2016 1:12 pm

Εννοείται!!!

Λίγο ακόμα που το κοιτάω, νομίζω ότι θα καταλείξω σε αυτό. Θα κρατήσω το forum updated! :a013:

Απάντηση