Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

Δημοσίευση από dkstopo » Δευ Μαρ 28, 2016 4:44 pm

DSC_0714.JPG
καλησπέρα
Είμαι κάτοχος μιας GAGGIA COFFEE κατασκευής του 2002. Διαβάζοντας προσεκτικά πολλά από τα θέματα που αφορούν την CLASSIC, μοντέλο με σχετική ομοιότητα θέλησα να βρω τρόπο ώστε να ρυθμίσω την πίεση, την οποία μέτρησα 11 ΑΤΜ κάτω από το pf.
Αν δείτε στην φώτο στην θέση 1 που σημειώνω πάνω από την αντλία έχει μια ρυθμιζόμενη βαλβίδα ασφαλείας, που από ότι έχω καταλάβει ποτέ δεν έχει δουλέψει. Αρχικά σκέφτηκα ότι από εκεί θα μπορούσα, ξεσφίγγοντάς την, να μειώσω την πίεση στο υπόλοιπο κύκλωμα. Λοιπόν αν και την άνοιξα τελείως δεν δούλεψε. Κατά πάσα πιθανότητα δουλεύει όταν η πίεση πάρει πολύ μεγαλύτερες τιμές από το 11 που βρήκα εγώ.
Στην φώτο και στην θέση 2 υπάρχει βαλβίδα με συνεχόμενη εκροή νερού ή ατμού ανάλογα με την θερμοκρασία και το αν δουλεύει η αντλία. Αυτή η διάταξη δεν μπορεί να αλλάξει την πίεση.
Έτσι σκέφτομαι ότι η μόνη λύση είναι να βάλω μία σαν αυτή που έχει η CLASSIC και τα ερωτήματα είναι τα εξής:
Καταρχάς ταιριάζει η βαλβίδα της CLASSIC στο boiler της δικιάς μου?
Αν τοποθετήσω μια τετοια θα πρέπει να σφραγίσω την βαλβίδα στην θέση 2?
Αν υπάρχει κάποια βαλβίδα ρυθμιζόμενη που να μπει στην θέση 2.

ευχαριστώ
φιλικά Κώστας.
Συνημμένα
coffe gaggia.jpg

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Απρ 13, 2016 12:49 am

DSC_1735_4.jpg
καλησπέρα κύριοι,

Τελικά βρήκα την λύση ώστε να ρυθμίσω την πίεση την οποία την ρύθμισα στις 10 ΑΤΜ με σφραγισμένο pf.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα την έβρισκα αν δεν έπαιρνα συνεχώς μετρήσεις οι οποίες με παραξένεψαν, γιατί αν και οι πρώτες όπως αναφέρω ήταν 11ΑΤΜ έπαιρνα τιμές από 9 - 12 που δεν μπορούσα να δικαιολογήσω. Έτσι πριν μερικές μερες αποφάσισα να την λύσω για ενα καλό καθάρισμα γιατί πίστευα ότι κάτι έχει φράξει ή ακόμα ότι η αντλία δεν πρεσάρει πάντα το ίδιο. Το λύσιμο έδειξε ότι είχε άλατα μέσα, τίποτα τραγικό και όλα καλά γενικά. Αυτό που ανακάλυψα κατά την φάση του δεσίματος ήταν ότι μου έλειπε ενα Oring και ποιο συγκεκριμένα το υπ'αριθμ 50 που φαίνεται στο διάγραμμα πάνω από το shower holder 56. Αυτό ήταν τελικά η αιτία για τις περίεργες μετρήσεις πίεσης που έπαιρνα!! (Μάλλον είχα ξεχάσει να το βάλω σε προηγούμενο λύσιμο.)
Επειδή έψαχνα τρόπο να ρυθμίσω την πίεση, έχοντας στα χέρια μου την βαλβίδα Νο 58 κατάλαβα τον τρόπο λειτουργία της και ότι είναι ρυθμιζόμενη.... :a116: Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν καθαρά διαδικαστικά.

Έτσι λοιπόν για όσους ΔΕΝ έχουν OPV και έχουν μια τέτοια μέσα στο group μπορούν να ρυθμίσουν την πίεση από εκεί και να μην αισθάνονται αδικημένοι σε αυτή εδώ την ζωή.
Η βαλβίδα αυτή εκτός από το να ανοίγει στην επιθυμητή πίεση λειτουργεί σαν ανεπίστροφη (όταν σταματάει το μοτέρ το ελατήριο κλείνει την δίοδο και έτσι δεν γυρίζουν μέσα στο boiler "βρώμικα νερά")

Η φώτο είναι κλεμμένη κανονικά από το gaggia-parts.co.uk

φιλικά
Κώστας

ΥΓ
Έχει άλλη χάρη να απαντάς σε ερωτήματα δικά σου

Kir
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2020 12:45 am
Μηχανή:: Coffee Gaggia 2003
2η Μηχανή:: Brikka
Μύλος:: Macap m2d
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

Δημοσίευση από Kir » Τρί Ιουν 07, 2022 12:01 pm

Καλημέρα Κώστα.Που ακριβώς βρίσκεται η βαλβίδα 58?Δεν βλέπω στο group να έχει
Συνημμένα
Χωρίς τίτλο.jpg
285888349_7792884840729168_226357327875013813_n.jpg
278737500_658424168792105_7867468875291811731_n.jpg1.jpg

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Ιουν 07, 2022 10:09 pm

συμφωνα με το σχεδιο θα έπρεπε να την βλέπεις. περίεργο...
στην θεση σου θα προσπαθούσα να ρυθμίσω αυτή που είναι πίσω στην αντλία πρωτα και θα μετρούσα την πιεση, ισως σε εσενα δουλέψει.
μετά δεν σου μενει να ανοιξεις το μποιλερ για να δεις τι συστημα εχει και ισως εκεί να μπορέσεις με καποιο τροπο να επέμβεις
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Kir
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2020 12:45 am
Μηχανή:: Coffee Gaggia 2003
2η Μηχανή:: Brikka
Μύλος:: Macap m2d
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρύθμιση πίεσης σε COFFEE

Δημοσίευση από Kir » Τετ Ιουν 08, 2022 5:55 pm

Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα.Το πιθανότερο είναι ότι επειδή η δική μου είναι 2003 μοντέλο και όχι 2002 όπως αυτή που είχε μάλλον κάτι θα άλλαξαν

Απάντηση