Delonghi EC155 - βελτιωτικές μετατροπές.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
sokpip

Delonghi EC155 - βελτιωτικές μετατροπές.

Δημοσίευση από sokpip » Κυρ Δεκ 13, 2015 12:49 pm

Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν,εχω κάνει τις εξής κινήσεις:
1. Ξεβίδωσα αυτό το πρόσθετο στα καλαθάκια για να τα κάνω upnressurized.
2. Ξεβίδωσα το πλαστικό από το portafilter για να το κάνω naked
3. Άλεσα στο fine τον καφέ
4. Άφησα την μηχανή να ζεσταθεί κανένα μισάωρο.
Το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από πριν, όμως όχι ακόμα αρκετά καλό σε σχέση με όσα βιντεάκια έχω δει.

Επόμενες κινήσεις-απορίες:
1. Θα παραγγείλω το καλαθάκι 607706 γιατί τα μανίσια καλαθάκια μετά το unpressurized δεν έχουν αρκετές οπές σε όλο τον πάτο ενώ επίσης η ροή γίνεται μόνο από μία μικρή οπή (εκεί που ήταν το πρόσθετο πλαστικό) και δεν γίνεται ομοιόμορφα οπότε νομίζω ότι χάνεται αρκετή κρέμα. Αυτό είναι για διπλό εσπρέσσο, σωστά; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για μονό εσπρέσσο;
2. Έχει βάλει κανείς αυτό; http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=48600#tabtech ;Θα δω κάποια διαφορά; Τι ακριβώς γίνεται με αυτή τη σίτα, δηλαδή πώς επηρεάζει ακριβώς το αποτέλεσμα;
3. Θέλω να βάλω μετρητή πίεσης και θερμοκρασίας. Από που μπορώ να πάρω και πώς τα τοποθετώ;

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!
Συνημμένα
4.jpg
1.jpg
5.jpg
6.jpg
3.jpg
2.jpg

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Delonghi EC155 - βελτιωτικές μετατροπές.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Δεκ 13, 2015 2:17 pm

πρώτα για να καταλαβεις ποσο καλος ειναι ο μυλος σου, και πόσο fine ειναι το fine του, χρονομετρησε σε πόσο χρόνο γεμίζει πόσα ml
αν πέφτει αρκετά γρήγορα ο καφες, τοτε δεν ειναι αρκετά ψιλή η άλεση και δε θα έχει την κρέμα και το σώμα που θέλεις. απο εκει ξεκίνα

και μετα για τη μηχανη, οργανα θερμοκρασίας και πίεσης θα σου κοστίσουν όσο έχει όλη η μηχανη και δεν αξίζει τον κόπο για την μηχανή σου
When life throws you curves, aim for the apex

KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi EC155 - βελτιωτικές μετατροπές.

Δημοσίευση από KostasMD » Τρί Δεκ 15, 2015 12:51 pm

Το καλαθάκι είναι σίγουρα απαραίτητο.
Τη κάτω "μπάρα" απο το portafilter θα μπορούσες να τη κόψεις μέχρι πριν τη βίδα ώστε
να μη χάσεις τη πρακτικότητα στο πιάσιμο και την μικρή αίσθηση "στιβαρότητας" που σου δίνει.

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: Delonghi EC155 - βελτιωτικές μετατροπές.

Δημοσίευση από dimitriseas » Σάβ Οκτ 20, 2018 12:47 pm

Κάτι τέτοιο θα κάνω και γω . Θα αφαιρέσω τη βαλβίδα να γίνει non pressurized. Επίσης θα κόψω τη φλαντζα στη μεση από το μόνο καλαθάκι και θα τη βάλω στο διπλό να υπάρχει στεγανοποίηση.

Απάντηση