auber pid για gaggia classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Μαρ 12, 2015 11:54 pm

Μετά απο ένα χρόνο συμβίωσης, ήρθε η ώρα να ανανεώσουμε την σχέση μας.
Επειδή η αλλαγή μηχανής προς κάτι καλύτερο είναι ένα άλμα προς HX ή Ε61 μηχανές δηλαδή με μίνιμουμ στο χιλιάρικο (αλήθεια υπάρχει κάτι αξιόλογο ανάμεσα σε μια gaggia και μια μηχανή 1000-1500 ευρώ?) λεφτά που δεν έχω σκοπό να τα διαθέσω. έλεγα να αναβαθμίσω την classic με ένα καλό PID.

δεν μπορώ να καταλάβω όμως ακριβώς την λειτουργία του. και αν έχει νόημα να τοποθετηθεί σε μια μηχανή με τόσο μικρό boiler

Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι όταν ζεσταίνεις καλά τη μηχανή, και δίνεις σημασία στο λαμπάκι, μόνο ο πρώτος καφές είναι άψογος. στον δεύτερο καφέ θα δεις οτι οριακά η μηχανή έχει αρχίσει να κρυωνει. και αν κάνεις και τρίτο, θα δεις οτι στα 10 δευτερόλεπτα του brew το boiler ξανανάβει.
δεν μπορεί το boiler να κρατηθεί σε μια νορμαλ θερμοκρασία.

το pid πως μπορεί να βοηθήσει? Το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να κόψει νωρίτερα το ρεύμα, ωστε να μην ανέβει πολύ ψηλά η θερμοκρασία. Να ξανανεβάσει όμως γρήγορα τη θερμοκρασία καθώς κρυώνει, δεν μπορεί να το κάνει.
μάλλον μόνο προς τα κάτω μπορεί να βάλει ένα όριο.

μόνο για αυτό αξίζει μια τέτοια κίνηση?

Ευχαριστώ
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μαρ 13, 2015 2:23 am

Το pid.σίγουρα.αξίζει αλλά το κόστος του auber είναι υπερβολικό ομως για καφετιέρα.τέτοιου κόστους.Την αναγκαιότητα του pid την βλέπεις αν δεις την ανοχή που έχει ο.στοκ ηλεκτρομηχανικός θερμοστάτης.
Τα φτηνότερα Κινέζικα pid που κοιτάω δεν ξέρω αν θα έχουν σωστό καλιμπράρισμα θερμοκρασίας.Και θέλει να έχει μέτρηση θερμοκρασίας με το κλείστρο πάνω στο γκρούπ με diy μετρητή για να ξέρεις τι πραγματικά κάνουν.
Επίσης ο σένσορας της θερμοκρασίας του φτηνού Κινεζικου κιτ δεν είναι και αυτός τοσο.αξιόπιστος και ίσως καλή λύση να είναι αυτος της auber.
Οπως βλέπεις η μία λύση είναι ακριβή σαν λύση και η άλλη προβληματική ως προς την ποιότητα και το αποτέλεσμα.
Ψάχνω πρώτα ένα αξιόπιστο.τρόπο μέτρησης της θερμοκρασίας του νερού και μετά το κίτ.

Λέω για αυτό τον σένσορα με κινέζικο pid kit σαν καλό συνδιασμό κόστους απόδοσης.Αλλά.σκέψη είναι.δεν είναι πρόταση.

http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ucts_id=21

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Μαρ 14, 2015 12:24 am

Το pid σίγουρα αξίζει γιατί και μεγαλύτερη σταθερότητα έχει αλλα και καλύτερη προσαρμογή τις θερμοκρασίας σε σχέσει με το καφέ που χρησιμοποιείς.Το δεύτερο σκαλί για την σταθερότητα για μένα είναι η προσθέσει ενεργού προθέρμανσης με κάποιο thermoblock ελεγχόμενο και αυτό με κάποιο κινεζικο pid απλός να βρεθεί χορός για να μπούνε μέσα(και έξω).Στη Gaggia μου έχω βάλει πριν το boiler thermoblock 1100 watt και παρόλο που δεν έχω pid έχω καλή σταθερόtitα θερμοκρασίας.Φαντάσου να έχεις πάνω από 2000 watt και δυο pid έστω και κινεζικα σε μια τόσο μικρή μηχανή.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Μαρ 14, 2015 9:40 am

UltiMo_ έγραψε:(αλήθεια υπάρχει κάτι αξιόλογο ανάμεσα σε μια gaggia και μια μηχανή 1000-1500 ευρώ?)
Έχει γραφτεί πολλάκις η πιο αξιόλογη μηχανή ανάμεσα στις μηχανές μονού μπόιλερ και τις ακριβότερες τύπου Ε61 είναι η Nuova Simonelli Oscar

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μαρ 14, 2015 2:58 pm

Το.πρόβλημα είναι.ότι.δεν ξέρεις με αυτά τα pid που δεν είναι εργοστασιακά ότι η θερμοκρασία που αναφέρουν είναι και πραγματική του νερού στο portafilter.
Και θέλει κάποια.diy λύση μέτρησης που θα αντιγράφει κάτι όπως αυτό που είναι επαγγελματική λύση όχι τόσο οικονομική για home use.

http://clean-machine.com.au/Coffee-Mach ... evice.html

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Μαρ 14, 2015 5:35 pm

Artisti έγραψε:Το.πρόβλημα είναι.ότι.δεν ξέρεις με αυτά τα pid που δεν είναι εργοστασιακά ότι η θερμοκρασία που αναφέρουν είναι και πραγματική του νερού στο portafilter.
Και θέλει κάποια.diy λύση μέτρησης που θα αντιγράφει κάτι όπως αυτό που είναι επαγγελματική λύση όχι τόσο οικονομική για home use.

http://clean-machine.com.au/Coffee-Mach ... evice.html
Φιλε Γιώργο αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα με την προϋπόθεση ότι αυτά τα pid δουλεύουνε καλά(όση τα έχουν βάλει εδώ στο forum λένε καλά λόγια).Ο καφές μας δείχνει όταν η θερμοκρασία δεν είναι η σωστή και ανάλογα ανεβοκατεβάζεις μέσο του pid.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μαρ 14, 2015 5:41 pm

Καλά το auber που το.αγοράζεις προρυθμισμένο τα άλλα πως είσαι σίγουρος το 90° είναι πραγματικό.Δίνεις κατι παραπάνω σε ηλεκτρονικό θερμοστάτη για να έχεις και έλεγχο της θερμοκρασία και οχι να είσαι στο περίπου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 14, 2015 6:38 pm

Αυτό που λέει ο Κώστας για να το καταλάβει κανείς πρέπει να αντικαταστήσει τα νούμερα της θερμοκρασίας με γράμματα. 'Εστω a b c d e f με σειρά αυξανόμενης θερμοκρασίας. Εάν το pid λειτουργεί σωστά και κάθε φορά που επιλέγεις κάποιο γράμμα αντιστοιχεί πάντα στις ίδιες συνθήκες τότε μπορείς ανάλογα με το αποτέλεσμα που παίρνεις στο φλιτζάνι να κάνεις την επιλογή σου και να έχεις σταθερά αποτελέσματα. Δεν έχει σημασία δηλαδή να γνωρίζεις αριθμητικά την θερμοκρασία από την στιγμή που την επιλέγεις με βάση την γεύση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Μαρ 14, 2015 8:58 pm

Artisti έγραψε:Καλά το auber που το.αγοράζεις προρυθμισμένο τα άλλα πως είσαι σίγουρος το 90° είναι πραγματικό.Δίνεις κατι παραπάνω σε ηλεκτρονικό θερμοστάτη για να έχεις και έλεγχο της θερμοκρασία και οχι να είσαι στο περίπου.
Και το Auber όταν το αγοράζεις δείχνει την θερμοκρασία του μετάλλου και όχι του νερού. Είναι ρυθμισμένο στους 102 βαθμούς κελσίου αν θυμάμαι καλά.

Δεν έχει νόημα όμως, ο λόγος για τον οποίος μπαίνει το pid δεν είναι για να ξέρεις την θερμοκρασία, αλλιώς ήσουν ΟΚ και με θερμοστοιχείο.

Έχουν γραφτεί πολλάκις αλλά μερικά πλεονεκτήματα είναι: (με σειρά μειωμένες σημασίας κατά την γνώμη μου)

- Επαναληψιμότητα του shot, αφού είσαι σίγουρος πως η θερμοκρασία είναι σταθερή.
- Ενεργοποίηση της αντίστασης κατά την διάρκεια του shot και μικρή μείωση του DT, ειδικά στις Gaggia.
- Δυνατότητα να "παίξεις" συν πλην με την θερμοκρασία.
- Άμεση εικόνα σε τι θερμοκρασία είναι η μηχανή (σημαντικό στα συνεχόμενα shots).
- Καλύτερος ατμός αφού το θερμοστοιχείο μένει ανοικτό (αν έχει εγκατασταθεί η λειτουργία).

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μαρ 15, 2015 2:01 am

πηρα τελικά το pid απο τη μαμά εταιρία. πανάκριβο. ελπίζω να αξίζει..

πήρα το τρίτο της σειράς. δηλαδή καφές+ατμός+preinfusion

μαζί με τα μεταφορικά 225 ευρώ με την σημερινή ισοτιμία. (316,60€ χωρίς μεταφορικά απο Ελλάδα)

όταν με το καλό έρθει και συνδεθεί, θα συνεχίσω το παρών τόπικ...
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση