Silvia wand σε gaggia baby class

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
stavros79

Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Πέμ Ιαν 15, 2015 10:44 pm

Καλησπερα σε ολους ..χτες παρελαβα το ακροφυσιο ατμου της silvia v1/v2 και φυσικα εκανα την εγκατασταση βαση των οδηγιων του σχετικου βιντεο στο youtube για την twin. Η εγκασταση δεν χρειαστικε καμια απολυτως μετατροπη. Το μονο που χρειαζεται προσοχη ειναι τα κλιπ στο ball joint να μην σπασουν. Εννοειται χρησιμοποιηθηκε και η μεταλλικη ροδελλα για να ερθει να σφιξει το wand πανω στην λαστιχενια τσιμουχα της baby class και αμεσως μετα εγινε ελεγχος για τυχον διαρροες. Ολη η διαδικασια δεν πηρε πανω απο 15-20 λεπτα.. η δε δυναμη του ατμου πολλαπλασιαστικε δημιουργοντας τρομερη δινη στο γαλα.. βεβαια καλο αφρογαλο δεν εβγαλα..αυριο θα παρω γαλα να ξαναδοκιμασω...με την σαπουναδα ηταν τοσο τελεια που θα μπορουσα να κανω latte art !!!! Οταν μπορεσω θα ανεβασω και φωτο απο το τελικο αποτελεσμα γιατι απο την εγκατασταση δεν εβγαλα

christar
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 2:06 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από christar » Τετ Ιαν 21, 2015 12:33 am

Οταν μπορεσεις βαλε τις φωτο, εχω την ιδια μηχανη και με ενδιαφερει :coffee:

stavros79

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Τετ Ιαν 21, 2015 10:44 am

Να μια πρεπει να τις κανω μετατροπη
Συνημμένα
CAM00226-1.jpg

stavros79

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Τετ Ιαν 21, 2015 10:55 am

Αλες 3 φωτο...
Συνημμένα
IMG_2015012141141.jpg
IMG_201501213197.jpg
IMG_2015012113707.jpg

stavros79

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Τετ Ιαν 21, 2015 11:37 am

Παντως πριν προβεις στην αγορα και εγκατασταση του ακροφυσιου της συλβια δοκιμασε και το μακρυ ακροφυσιο της gaggia μπορει να σου κανει δουλειακαι με κοστος μονο 8 € . Εγω να πω την αληθεια το ανακαλυψα μετα που παραγγειλα της silvia.

christar
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 2:06 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από christar » Τετ Ιαν 21, 2015 12:49 pm

Ωραιος ο παιχτης!! :a013:
Βασικα το δικο μου εχει σπασει στη ακρη το μαυρο πλαστικο και σκεφτομουν να το αλλξω με της silvia.
Το αλλο της Gaggia που λες εχεις ακουσει αν αξιζει ή να κανω και εγω το ιδιο να τελειωνω?

stavros79

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Τετ Ιαν 21, 2015 1:12 pm

Απο αλλα μελη εδω μεσα το εμαθα και εγω για το μακρυ της gaggia και ολοι μιλουσαν με τα καλυτερα λογια... το χρησιμοποιουν χωρις το εξωτερικο πλαστικο νομιζω τις σχετικες αναοφορες θα τις βρεις στο νημα ακροφυσιο της silvia σε gaggia classic..μονο με δοκιμες θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει..

stavros79

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από stavros79 » Παρ Ιαν 23, 2015 9:46 am

Ενα update..2 μερες τωρα το αφρογαλα απλα δεν υπαρχει... ουτε στην καφετερια δεν ειχα καταφερει να βγαλω τετοια ποιοτητα και ομογενοποιηση...βελουδινη υφη σε ολη τη γαλατιερα τη zeus 350ml που παρεπιπτοντως την βρηκα σε 2 καταστηματα εδω στο νησι με εξοπισμο ξενοδοχειων και εστιασης στο ενα την ειχαν 25 € και στο αλλο 8€ !!!
Τελικα προσωπικα πιστευω οτι η αναβαθμιση του ακροφυσιου αξιζε
Για γαλα χρησιμοποιω το ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ 100% ΠΛΗΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΒΓΑΛ

anestis

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από anestis » Τετ Απρ 01, 2015 1:09 pm

Καλημέρα !
θα ήθελα να αναβαθμίσω κι εγω το ακροφύσιο baby class και θα ηθελα να ρωτήσω απο που μπορώ να προμηθευτώ το silvia wand , κατά προτίμηση απο ελλαδα !

ευχαριστώ !

waterpolo
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 10:17 am
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡHΣ
Μηχανή:: La spaziale S1 Dream
Μύλος:: Fiorenzato F64E
2ος Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: tigrato
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Silvia wand σε gaggia baby class

Δημοσίευση από waterpolo » Τετ Απρ 01, 2015 2:04 pm

Waterpolo ειναι αντρικο αθλημα.
Water+coffee ειναι για ολους

Απάντηση