Πώς να ρυθμίσετε το εργοστασιακό P.Ι.D. της καφετιέρας σας!

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Πώς να ρυθμίσετε το εργοστασιακό P.Ι.D. της καφετιέρας σ

Δημοσίευση από cosini » Παρ Ιούλ 28, 2017 5:15 pm

Luckees έγραψε:Με έχεις μπερδέψει γιατί δίνεις αντικρουόμενες πληροφορίες. Τι σημαίνει το "ειναι μια χαρα υπο τις συγκεκριμενες συνθηκες"; Οτι με έτοιμο καφέ κομμένο παίρνεις φλυτζάνια που σου αρέσουν μέσα στους χρόνους-μπούσουλα; .
συγνωμη δικη μου η παραλειψει να αναφερω οτι ο καφες (μετα απο δοκιμες που εγιναν ) ειναι αλεσμενος σε συγκεκριμενη τιμη με την οποια παιρνω απο σταθερα ζυγισμενη δοση 18 γραμμαριων και εκχυληση με σταθερη πιεση στα 9bar περιπου 30 γραμμαρια στα 25 sec. και οντως ο καφες με αυτες τις συνθηκες (απουσια μυλου , naked portafilter , σωστου tamper ) ειναι καλος ,ομως με δικο μου μυλο θα πειραματιστω παραπανω με αλλα κοψιματα και με αλλες ποικιλιες καφε,και ετσι θα εχω αλλα αποτελεσματα ειτε πιο καλα ειτε χειροτερα . Ομως θα ηθελα να γνωριζω εαν ειναι καλη η ρυθμιση του PID ως προς την σταθεροτητα της μηχανης καθως απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι πολυ σημαντικο στοιχειο η σταθεροτητα και η επαναληψιμοτητα στην ολη διαδιακσια και αυτες τις σταθερες προσπαθω να πετυχω θεωρωντας πως μεσα στην ολη διαδικασια μεγαλο ρολο παιζει και η σωστη ρυθμιση του PID.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Πώς να ρυθμίσετε το εργοστασιακό P.Ι.D. της καφετιέρας σας!

Δημοσίευση από thanos117 » Τρί Νοέμ 22, 2022 3:43 pm

Καλησπέρα!

Ξέρει κανεις αν οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις ισχύουν και για lelit Grace PL81T?

Πιθανον να είναι ίδιο το pid της με την anna αλλα θα ηθελα να σιγουρευτω πριν το επιχειρήσω

Απάντηση