Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
SGACE

Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από SGACE » Τρί Μάιος 20, 2014 3:57 pm

Καταρχας ως νεο μελος θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη της κοινοτητας και να πω οτι χαιρομαι που μπορω να συμμετεχω σε ενα αρτιο forum σαν και αυτο.

Ειμαι κατοχος μιας Gaggia new BABY black και ενος μυλου Ascaso I-mini 2.

Διαβαζοντας τα θεματα που εχουν αναπτυχθει στο Greekespresso.gr αλλα και σε ξενα site, ενα απο τα κυρια MODS στην συγκεκριμενη μηχανη ειναι η αλλαγη της OPV.

Χτες επεσε στην αντιληψη μου μια συζητηση οπου ενας χρηστης ιδιου μοντελου καταφερε και ρυθμισε την πλαστικη OPV χωρις να χρειαστει να γινει αντικατασταση με αλλη ρυθμιζομενη OPV.

το λινκ της συζητησης ειναι το παρακατω,
https://groups.yahoo.com/neo/groups/Gag ... pics/19316

Εν ολιγης ο χρηστης λεει οτι η πλαστικη OPV εχει μεσα ενα μεταλλικο ελατηριο και σκεφτηκε οτι χαλαρωνοντας το θα μειωθει η πιεση.
Με την χρηση ενος 10ρι κλειδιου ξεσφιξε την συνδεση της πλαστικης βαλβιδας αριστεροστροφα και εχοντας πρεσσοστατη διαπιστωσε οτι η πιεση μειωθηκε.

Προκειται συντομα να κανω την συγκεκριμενη εργασια και θα ενημερωσω το forum για τα αποτελεσματα του.
Θα ηθελα βεβαια οποιος γνωριζει κατι παραπανω επι του θεματος να βοηθησει.
Καλως σας βρηκα
Γιωργος

strider19

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Μάιος 20, 2014 6:37 pm

Η διαδικασια ειναι λιγο πιο περιπλοκη και χρονοβορα, αν θες να μην σταζει απο εκει, αλλα καπως ετσι γινεται. Κοιτα και εδω:

viewtopic.php?p=46420#p46420

jokaps

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από jokaps » Τρί Μάιος 20, 2014 7:23 pm

Γιώργο, μόλις πριν λίγες ημέρες έκανα τη ρύθμιση στην οποία αναφέρεσαι. Η διαδικασία είναι αυτή που έχει προαναφερθεί(δεν διάβασα τη συζήτηση του link που παρέθεσες). Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός, αλλά ούτε σε εμένα χρειάσθηκε να κάνω κάτι περισσότερο απο το να ξεβιδώσω λίγο παραπάνω απο δύο ολικές περιστροφές την πλαστική βίδα ώστε να πετύχω πίεση 9 bar σχεδόν, χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα διαρροής. Έχω γράψει λίγο αναλυτικότερα στην ενότητα ''Μανόμετρο στη Gaggia Baby''. Μάλιστα, δεν υπήρξε διαρροή ούτε όταν χρειάσθηκε να τη σφίξω σε δεύτερη φάση. Βέβαια καλό είναι να έχεις λίγο υγρό τεφλόν για κάθε περίπτωση. Το καλό είναι πως, τουλάχιστον σε εμένα, δεν παρουσιάζεται αυξομείωση της πίεσης κατά τη διάρκεια των εκχυλίσεων, γεγονός που σημαίνει ότι μέχρι στιγμής θεωρείται αξιόπιστη ρύθμιση σε σχέση πάντοτε με την τοποθέτηση αυτής της classic η όποιας άλλης μεταλλικής opv.

SGACE

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από SGACE » Τρί Μάιος 20, 2014 11:19 pm

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Φίλε jocaps και εγώ νομίζω ότι με δυο ή δυόμιση στροφές δεν θα υπάρχει πρόβλημα διαρροής νερού.. Ανεφερες το υγρό τεφλον.. Αυτό αν χρησιμοποιηθεί μπορεί να ξεσφιξει ξανά το παξιμάδι της ένωσης ή θα σφίξει τόσο πολύ που θα γίνει αδύνατη οποιαδήποτε προσπάθεια να ξεσφιξει ξανά για περεταιρω ρυθμίσεις?
Παρακολούθησα το θέμα στο οποίο αναφέρεις τα mods που έχεις κάνει ( pressure gauge και PID) και μου άρεσε ότι με απλό τροπο τα υλοποίησες και έχεις ένα άψογο αποτελεςμα.
Βέβαια να πω την αλήθεια θα ήθελα αν γίνεται κάποια στιγμή να τα αναλύσεις λίγο περισσότερο και κάποιες φωτογραφίες απο το εσωτερικό του μηχανήματος σου θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση για να κατατοπιστουμε..

jokaps

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από jokaps » Τετ Μάιος 21, 2014 12:16 am

Φίλε Γιώργο σχετικά με το υγρό τεφλόν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα αν χρειαστεί. Φυσικά και μπορείς να ξεσφίξεις τη βίδα. Βέβαια κάθε φορά που αφαιρείς τη βίδα, πρέπει να καθαρίζεις τα υπολειμματα και να τοποθετείς εκ νέου την ουσία. Δεν πρόκειται για ισχυρή κόλλα μόνιμης ένωσης αλλά για απλή, ελαφρά κολλώδες ελαστική ουσία με πολύ καλά στεγανωτικά αποτελέσματα. Τώρα, για τις φωτογραφίες που ανέφερες δυστυχώς δεν τράβηξα κάποια ώστε να τις ανεβάσω στο forum. Επιφυλλάσομαι για το μέλλον σε περίπτωση που ανοίξω τη μηχανή. Ευτυχώς όμως υπάρχουν άλλες, απο άλλα μέλη, τις οποίες μελέτησα οπτικά κι εγώ πριν προβώ στις τροποποιήσεις. Αν ανατρέξεις στις κατάλληλες ενότητες θα βρείς ότι χρειάζεται για να λύσεις τις όποιες απορίες σου. Αν όμως χρειαστείς οτιδήποτε περαιτέρω, εδώ είμαστε πάλι. Πάντος σχετικά με τη ρύθμιση της opv, προσωπικά τη θεωρώ πολύ εύκολη, καθώς μπορεί να γίνει γρήγορα και χωρίς περίπλοκα πράγματα. Αρκεί λίγη προσοχή και η χρησιμοποίηση ενός μανόμετρου. Απαιτείται να ξεβιδώσεις μόλις επτά βίδες και αμέσως φτάνεις στην opv.

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Αύγ 18, 2014 11:45 am

Παιδιά γεια σας.
Εκανα κι εγώ τη ρυθμιση σε Gaggia Baby αλλά λίγο διαφορετικά. Επειδή δε μου άρεσε η ιδέα να είναι ξεβιδωτη η OPV κατέληξα στο οτι θα εκοβα το ελατήριο.
Ξεκίνησα κόβοντας μισή στροφη/ σπείρα τη φορα. Τελικά χρειάστηκαν 2.5 σπείρες κόψιμο. Έβαλα ταινία τεφλόν και βιδωσα το πλαστικό κομματι τελείως.
Αποτέλεσμα 9.6 bar πιεσης.

Εύκολη μετατροπή και με κοστος €8.5

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από geopapa » Κυρ Απρ 19, 2015 11:44 am

Για όσους θέλουν να κάνουν αυτό το mod καλό είναι να έχουν την opv που είναι όλη πλαστική και όχι την μεταγενέστερη που έχει και μεταλλικό κομμάτι. Λεπτομέρειες εδω: http://www.gaggiausersgroup.com/index.p ... ml#msg5008

ionio
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2016 2:25 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Bialetti
Μύλος:: Graef 800
2ος Μύλος:: Wmf
Οι καφέδες μου:: inedikimu

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από ionio » Τετ Απρ 06, 2016 11:32 am

Γεια σου Χρήστο,

αν και πέρασε καιρός από την τοποθέτησή σου ελπίζω να συμμετέχεις.
Γράφεις πως έκοψες το ελατήριο ως μόνη μετατροπή.
Το κόστος των 8.5 € σε τι αναφέρεται ?

ionio
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2016 2:25 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Bialetti
Μύλος:: Graef 800
2ος Μύλος:: Wmf
Οι καφέδες μου:: inedikimu

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από ionio » Τετ Απρ 06, 2016 12:10 pm

geopapa,

Έχω την Baby class 06 η οποία έχει μεταλλικό κομμάτι.
Στο σύνδεσμο λέει να μην το κάνουμε με το μεταλλικό καθώς έχει λιγότερο σπείρωμα (και ενδεχομένως να έχουμε διαρροή )
Από ένα video που είχα δει λέει "πως γίνεται"

α) αν το ξεβιδώσεις 2,5 στροφές &
β) το μονώσεις καλά πχ με υγρό τεφλόν.

Πέρα από την ιδέα του Χρήστου με το ελατήριο (προσωπικά μου αρέσει πολύ )-
με μόνο μειονέκτημα πως είναι μη αναστρέψιμο δηλ. δεν μπορεί να ρυθμιστεί ξανά προς τα πάνω.
(εκτός και αν βρεις να τοποθετήσεις ένα ίδιο ελατήριο εκ νέου)

σκέφτηκα πως ίσως αν επεκταθεί το πλαστικό τμήμα με πρόσθετο σπείρωμα να έχει το ίδιο αποτέλεσμα.
Δηλαδή να χαλαρώσει το ελατήριο .

Θα τα δοκιμάσω και τα δύο !

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Ρυθμιση πλαστικου OPV σε Gaggia new Baby

Δημοσίευση από christos.k » Τετ Απρ 06, 2016 12:46 pm

Η OPV της Baby που είχα ήταν όλη πλαστική και νομίζω διαφορετικά τοποθετημένη από ότι δείχνει η παραπάνω φωτογραφία.
Το κόστος των 8.5 ευρώ ήταν για την αγορά του μανομετρου και της συστολικής μουφας αν θυμάμαι καλά. Στην ουσία το κόστος ήταν για τη μέτρηση κι όχι για τη μετατροπή καθαυτή.

Απάντηση