Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Απρ 26, 2014 7:21 pm

Δεν προσπάθησα να τους αλλάξω θέση γτ αφενός δεν το σκέφτηκα αλλά κ αν το έκανα το μικρό που δεν είναι γλυκερινης αν το έβαζα αμέσως μετά την αντλία παρ όλο που έχει την περιελιξη χαλκού ή βελόνα του τρεμοπαιζει πολύ περισσότερο απ το μεγάλο..συνεπώς δεν θα μπορούσα να πάρω ακριβή η μάλλον καθόλου ένδειξη..
Τώρα πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω..τα μανομετρα είναι ολοκαίνουρια κ φαίνονται να λειτουργούν καλά..κ άλλο ένα που είχα γλυκερινης kidmen συνδεδεμένο πριν την opv τρεμοπαιζε λίγο δεν ήταν τόσο σταθερό όπως το μικρό..Αυτό που λέει ο φίλος δεν μπορώ να το καταλάβω πως δεν τρεμοπαιζει καθόλου το δικό του..
Τι άλλο να συμβαίνει κ η αντλία είναι μια χαρά την άλλαξα πρόσφατα..

strider19

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Απρ 26, 2014 7:43 pm

Δεν μπορω να φανταστω αλλο λογο που να το εξηγει. Αυτο το αλλο μανομετρο που λες, το εχεις διαθεσιμο?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Απρ 26, 2014 8:17 pm

Ναι το έχω θα το βάλω επάνω και θα ενημερώσω..

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Απρ 26, 2014 9:22 pm

Λοιπον το kidmen με γλυκερινη δεν τρεμοπαιζει οπως το αλλο (μαλλον ελλατωματικο) κανει παρ ολα αυτα μια ανεπαισθητη κινηση η βελονα ισα που την βλεπει το ματι..Ειναι ομως στα σιγουρα πιο σταθερο..Το περιεργο ομως ειναι οτι δειχνει την ιδια ενδειξη (στο τυφλο) με το ελλατωματικο που το μονο του προβλημα μαλλον ειναι οτι δεν αποσβαινει πολυ καλα τους κραδασμους..

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από ki11ua » Σάβ Απρ 26, 2014 9:53 pm

Αναφορικά, όντως το μανόμετρο δε τρεμοπαίζει καθόλου (δε ξερω αν παιζει τόσο που δε φαινεται με το ματι βεβαια). Φυσικά υπάρχει μια μικρή μεταβολή στην εκκίνηση της εκχύλισης ή του ατμού, αλλά καταλήγει κοντά στα 9,6 bars όπως ανέφερα. Το μανόμετρο γράφει μαρκα "Air Block" (αν είναι μάρκα).

Επίσης δε βρίσκω πως να ελλατώσω ένα θόρυβο που έχει προστεθεί, που μάλλον είναι από την αντλία.

Για το νερό που μένει, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ ένα καινούργιο καφέ για μένα, "Κένυα" από τα Assos στη Θεσσαλονίκη με άγνωστο RD. (Λίγο off topic) Δεν είναι σίγουρα single origin, άλλα η ιδιοκτήτρια ορκιζότανε ότι ψήνουν οι ίδιοι καθε 3 μέρες καινούργιους καφέδες, βέβαια είχε 3 τεράστια σακούλια επάνω που έγραφαν με μεγάλα γράμματα "Κένυα". Anyway, ελπίζω να οφείλεται στον καφέ, αλλα έχω δοκιμάσει 17-21 γραμμάρια, 4 εκχυλίσεις & όλες κρατάνε νερό.

strider19

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Απρ 26, 2014 11:35 pm

Συνηθως μενει νερο οταν βαζεις λιγο καφε (και μενει μεγαλο κενο μεταξυ του puck και της shower screen). Για δοκιμασε ενα καφε που ειχες δουλεψει παλιοτερα και δεν σου αφηνε νερο.

:offtopic: Θα σου προτεινα να αρχισεις να συνηθιζεις τον θορυβο, μιας που αρχισες τα modαρισματα :OOPS: . Το πιθανοτερο στην περιπτωση σου ειναι να χτυπαει καποιο σωληνακι στα τοιχωματα της μηχανης και να μεταφερει δονησεις.

@PaNoSS
Για δοκιμασε τωρα να βαλεις αυτο (το "χαλασμενο") το μανομετρο γλυκερινης (αφου και τα δυο οπως λες δειχνουν το ιδιο), στη θεση του μικρου, και δες αν εχεις παλι διαφορα στην πιεση.

PavlosK

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Ιαν 27, 2015 2:24 am

PaNoSS έγραψε: Επίσης πολύ καλή σύνδεση είναι στην τριοδη..Έτσι όταν θα κλείνεις το brew το μανομετρο θα μηδενίζει γτ τώρα δείχνει την πίεση που έχει μείνει στο κύκλωμα..
Στη δικιά μου μηχανή που έχει μανόμετρο από τη μάνα της, στη μαγνητική το έχουν συνδέσει οι Ιταλοί. Μάλλον οι Ιταλοί κάτι ήξεραν παραπάνω και με την εμπειρία και τα πειράματα καιμ κατέληξαν εκεί.
Οι λόγοι που κατέληξαν εκεί, νομίζω ότι είναι για να δείχνει πίεση το όργανο μόνο όταν ξεκινάμε την αντλία για να κάνουμε καφέ και όχι να δείχνει άνευ λόγου μία τυχαία πίεση που έχει το κύκλωμα με την αντλία σβηστή που απλά δεν ενδιαφέρει κανέναν για κανένα λόγο (πλην περίπτωση διαρροής του κυκλώματος, αλλά...)

Αν λοιπόν τοποθετήσεις το μανόμετρο οπουδήποτε πλην τη τρίοδη (σωληνοειδής) ναι μεν θα καταλάβαινες πιο εύκολα την όποια διαρροή , δεν θα είχες όμως την σταθερότητα της ένδειξης στη βελόνα του αργάνου που έχεις με το μανόμετρο στη μαγνητική.
Όσο πιο μακριά από την αντλία το μανόμετρο και όσο πιο πολλά εμπόδια όπως γράφει και ο strider σε κάποια ανάρτηση , τόσο μεγαλύτερη σταθερότητα η βελόνα του οργάνου. Άρα η μαγνητική (σωληνοειδής βαλβίδα) είναι και η τελευταία διαδρομή που μπορεί να κάνει το νερό, άρα και οι δονήσεις της αντλίας είναι πλέον αναιπαίσθητες. Και τέλος είναι καλύτερα να μην αγοράζεται όργανα γλυκερίνης, αλλά όργανα με περιέλιξη χαλκού, όργανα που τα φοράνε από τη μαμά τους άλλες μηχανές π.χ. η δικιά μου ή αυτή τα οποία αφενώς έχουν σχεδιαστεί με γνώμονα τις αντλίες δόνησης των καφετιέρων και αφετέρου έχουν τα σωληνάκια με την περιέληξη που στραγγαλίζουν τις δονήσεις.
Εδώ παραδείγματα όργανα για αγορά χωρίς γλυκερίνη "ειδικά" για καφετιέρες: http://www.jetblackespresso.com.au/shop ... ure-gauge/ & http://www.chriscoffee.com/Group-Pressu ... gpgqml.htm
strider19 έγραψε:Το αλλο που λες ειναι λογικο. Στην αρχη, μεχρι το νερο να διαπερασει το puck, δεν εχεις ροη, οποτε θα πρεπει να σου δειχνει την ιδια πιεση με οταν εχεις το τυφλο. Σιγα-σιγα οταν αρχιζει να τρεχει απο κατω και "ελευθερωνεται" ενα μερος της πιεσης, πεφτει η ενδειξη του μανομετρου. Δεν φαινεται στο βιντεο, αλλα υποθετω οτι η πτωση της πιεσης συμπιπτει με τον καφε που τρεχει. Αυτη πολυ μικρη πτωση στο τυφλο (ειδικα στο πρωτο σου βιντεο), ειναι μαλλον επειδη αρχισε να ζοριζεται πολυ η αντλια.
Και εμένα έτσι δουλεύει η μηχανή και είναι λογικό να πέφτει η πίεση από το πακ άρα και να πέφτουν και τα μπαρ, αλλά δεν βρίσκω λογικό να πέφτει η πίεση από την αντλία γιατί ζορίζεται με το τυφλό. Εμένα το παθαίνει μετά από 5 sec με το τυφλό. Στην αρχή δείχνει 10,5 bar και μετά από 5 sec καρφώνεται στα 10 bar. Λες τελικά να φταίει η αντλία που δεν αντέχει το ζόρι ή η αντλία έχει πάρει μέντα και δουλεύει με αυτόν τον τρόπο άρα γιαυτό μετά από 5 sec πέφτει η πίεση και στο πακ?

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Σωστη θεση συνδεσης μανομετρου

Δημοσίευση από Fazerman » Πέμ Οκτ 27, 2016 10:42 pm

υπαρχει καποιο βιντεακι που δειχνει την τοποθετηση μανομετρου σε gaggia baby? (βημα προς βημα τοποθετηση)
εψαξα στο youtube και δεν βρηκα βημα προς βημα οδηγιες

Απάντηση