Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Απρ 08, 2014 7:32 pm

Εγώ έχω πει την άποψη μου για την μόνωση του μποιλερ και θα την πω άλλη μια..
Pid και μόνωση πρέπει να γίνονται ταυτόχρονα..
Κερδίζεις σε σταθερότητα στο σύστημα γτ ακριβώς δεν έχεις πολλές απώλειες..Και αυτό φαίνεται και εξηγείται από το ότι εγώ δίνω τιμές sv 93 με 94 για να πάρω νεράκι στους 92..
Αν κάποιος κάνει μια τέτοια μετατροπή ας μας πει την εμπειρία του..

Τελικό πόρισμα και μπούσουλας για κάποιον που κάνει εγκατάσταση pid και ξεκινά να το ρυθμίζει..

1) ανοίγει την μηχανή και θέτει μια τιμή sv σε ένα εύρος από 106-110 εάν δεν έχει μόνωση και σε τιμές 95 με 93 αν έχει πλήρης μόνωση σε όλο το μποιλερ..

2)Το σημαντικό είναι - Προσοχή οι τιμές είναι ενδεικτικές - να κάνει κάποιος τις δικές του μετρήσεις με ένα εξωτερικό θερμόμετρο ψηφιακό και να βρει σε ποια τιμή sv θα βγαίνει το νερό από το γκρουπ στους 92.

3) το pv δεν είναι κάποια ένδειξη που τον ενδιαφέρει για την ρύθμιση..το pv θα μεταβαλεται ανάλογα με το τι μετράει ο σενσορας..Όταν χάνεται θερμότητα από το μποιλερ και το γκρουπ ή τιμή του pv θα πέφτει..Εκεί έρχεται ο έλεγχος του pid και ανάβει την αντίσταση..o σενσορας θα αρχίζει να βλέπει την διαφορά και θα διαβάζει τις αλλαγές..η τιμή θα ανεβαίνει..
ΠΑΝΤΑ η τιμή pv θα πλησιάζει την επιθυμητή ορισμένη SV και θα είναι λίγο πιο κάτω όταν χάνεται θερμότητα λίγο πιο πάνω όταν ζεσταίνεται..

4) οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται αρκετές φορές και να επικεντρωθούν στη πιο σωστή για τη μέτρηση του νερού..
Ένα ποτηράκι από φελιζολ θα κάνει τη δουλειά..απαραίτητα ένα ψηφιακό θερμόμετρο..
Τρυπάμε το ποτηράκι κοντά στο χείλος στη πάνω μεριά κ περνάμε τον σενσορα μέσα να φτάσει στο κέντρο..όπως φαίνεται στη φωτογραφία..το probe θέλω να είναι όσο πιο κοντά στη shower screen την ώρα που στάζει το νερό..Να δω με τι θερμοκρασία θα πέφτει στο puck..
Έπειτα αν είμαι πολύ ψηλά από το 92 κατεβάζω το sv και αν είμαι χαμηλά ανεβάζω το sv..
IMAG0019.jpg
Είναι πολύωρη ή ρύθμιση και θέλει υπομονή γιατί δεν έχουμε την πολυταλεια ενός μετρικου scase με συσκευή fluke..

Τέλος γίνονται εννοείται πολλές δοκιμές και με καφέ όταν φτάσουμε σε κάτι επιθυμητό..

Γιατι μην ξεχνάτε όλα αυτά γίνονται για τι γεύση..
Βρείτε τι αρέσει σε σας περισσότερο..

Happy nodding..

Υ.Γ. παρακαλώ Χρήστο βάλε αυτό τον οδηγό στο πρώτο ποστ..Αλλιώς φτιάχνω καινούριο thread..

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από afonic » Τρί Απρ 08, 2014 7:47 pm

Ο οδηγός είναι πολύ καλός!

Πιστεύω όμως η θερμοκρασία που βλέπεις στο PID έχει να κάνει με την τοποθέτηση του αισθητήρα και όχι με την μόνωση, εξαιτίας των εξωτερικών αντιστάσεων της Gaggia.

Αυτό θα το επιβεβαιώσουμε όταν σου έρθει ο αισθητήρας της Auber.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Απρ 08, 2014 7:48 pm

strider19 έγραψε:Δειχνει και αυτο 106, ή οτι αλλο του βαλεις στο sv. Για αυτο δεν πιστευω να εχει μεγαλες διαφορες με την μονωση, διοτι οταν επελθει μια θερμοκρασιακη σταθεροτητα, τα τοιχωματα του boiler θα εχουν σχεδον την ιδια θερμοκρασια εξωτερικα και εσωτερικα. Θα δειξει....
Φυσικα και θα εχει διαφορα..Η διαφορα που θα δεις ειναι οτι με τη μονωση θα πρεπει να δωσεις πιο χαμηλη τιμη sv και οτιδηποτε πανω απο το 100 θα σου δωσει ατμο και νερο με πιεση αχνιζωντας απο την shower screen. Αυτο τουλαχιστον υποστηριζω εγω απο οσα ειδα απο την δικη μου εμπειρια,μετα απο πολλες ωρες ενασχολησης..

Επισης θα δεις οτι οταν η μηχανη πιασει για τα καλα την θερμοκρασια που της εχεις ορισει (sv) η θερμοκρασια της θα καθυστερει πολυ να πεσει σε συγκριση με πριν..το pv θα μενει κολλημενο και ιδιο με το sv για αρκετα λεπτα μεχρι να χασει ενα βαθμο..

Αυτες ειναι οι διαφορες.. :a080: :a080:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Απρ 08, 2014 10:45 pm

afonic έγραψε:Ο οδηγός είναι πολύ καλός!

Πιστεύω όμως η θερμοκρασία που βλέπεις στο PID έχει να κάνει με την τοποθέτηση του αισθητήρα και όχι με την μόνωση, εξαιτίας των εξωτερικών αντιστάσεων της Gaggia.

Αυτό θα το επιβεβαιώσουμε όταν σου έρθει ο αισθητήρας της Auber.
να πω φιλε Ιωσηφ οτι ο αισθητηρας ειναι αλλαγμενος με ιδιου τυπου Κ (καινουριος) εχει την κολληση μπροστα στα δυο συρματακια (τσεκαρισμενος,οποτε ειμαι σιγουρος οτι μετραει καλα) και μπηκε μεχρι μεσα στο τοιχωμα του μποιλερ..εφτασε η μπιλια μπροστα να ακουμπησει το εσωτερικο τοιχωμα της τρυπας του μποιλερ. Επισης ολη η τρυπα γεμισε θερμοαγωγιμη παστα.

Τι ακριβως θελεις να πεις με αυτο που γραφεις,μπορεις να το εξηγησεις λιγο..?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από afonic » Τετ Απρ 09, 2014 5:06 pm

Δηλαδή μετράει τις ίδιες θερμοκρασίες με το προηγούμενο αισθητήρα που τον είχες κολήσει εξωτερικά;

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Απρ 09, 2014 6:02 pm

Δεν είχα κανέναν κολλήσει εξωτερικά..
1η προσπάθεια ήταν στην αρχή που μ κόπηκε ο σενσορας κ ενωσα τα συρματακια ετσι απλά κ τον έβαλα μέσα στη τρυπα μέσα από μια διαμπερές τρυπημενη βίδα..
2η προσπάθεια ήταν όταν έβαλα ενωμένα τα 2 συρματακια σε έναν ακροδεκτη διχάλα κ την έπιασα εξωτερικά του μποιλερ στερεωμενη με τη βίδα..
3η προσπάθεια καινούριος σενσορας τέρμα μέσα στη τρύπα διαμέσου πάλι της διαμπερής βιδας με την μπίλια των ακροδεκτων να ακουμπά το τοίχωμα του μποιλερ που απέχει πολύ λίγο από το νερό που βρίσκεται μέσα..Αυτή τη φορά γέμισα την τρύπα πολύ θερμοαγωγιμη πάστα..
Την τελευταία προσπάθεια την θεωρώ καλύτερη και πιο ουσιαστική εύλογο το γιατί..

Είμαι λίγο off topic αλλά να απαντήσω στην ερώτηση

Σχετικά όμως με το τοπικ να αναφέρω πως πριν με τη δεύτερη προσπάθεια επειδή ο σενσορας ακουμπούσε πάνω στη βίδα κ αυτή με τη σειρά της ακουμπούσε πάνω στο χαλκοσωληνα αντιλαμβανόταν τη διαφορα θερμοκρασίας όταν πέρναγε απ το χαλκό το κρύο νερό..πλέον έτσι όπως το έχω ο σενσορας δν ακουμπάει καθόλου τη βιδα- τα συρματακια του προεξέχουν πέρα απ το το σπειρωμα κ η άκρη ακουμπάει μόνο στο μποιλερ..
Βέβαια όταν έρθει το rtd pt100 θα πρέπει η προθέρμανση να μην ακουμπάει καθόλου το παξιμάδι γτ θα υπάρχει σφάλμα..Αλλά η υλοποίηση θα ξαναγίνει απ την αρχή κ θα περιέχει τοποθετήσει της opv πριν τον χαλκοσωληνα ώστε κατά την εκχύλιση να μην χάνεται καθόλου ζεσταμενο νερό..

strider19

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Απρ 09, 2014 8:45 pm

H θεση των αντιστασεων δεν παιζει κανενα ρολο στην ενδειξη του pid/σενσορα εφοσον μιλαμε για μια καλα προθερμανσμενη μηχανη. Αυτο διοτι, αντιστασεις, μποιλερ και νερο θα εχουν σχεδον την ιδια θερμοκκρασια. Η ενδειξη του rtd δεν θα μας βοηθησει σε τιποτα, διοτι μιλαμε για κατι το τελειως διαφορετικο. Το μονο που μπορει να μας πει με ακριβεια γιατι καποιοι πρεπει να θεσουν τοσο ψηλες τιμες στο sv, ειναι να γινει δοκιμη στο ιδιο συστημα (ιδιο pid-σενσορα-τοποθετηση) με μονωση και χωρις.

patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από patikas69 » Πέμ Απρ 10, 2014 1:24 am

Με κρύα μηχανή και πατημένο το ΑΤU στο 1 οι παράμετροι που βρήκε το PID ήταν : P 34, I 11, D 2, Ar 42, T 38.
Η διακύμανση της θερμοκρασίας, με αναμμένη απλώς την classic για 30 λεπτά ήταν από 105-120 σε μία περίοδο 100 sec ( όπου 35 sec η θερμοκρασία ήταν στους 108 ) .
Κατά την εκχύλιση καφέ στους 108, είχα διακύμανση θερμοκρασίας από 108 έως 91 σε 45 sec.
Με ζεστή μηχανή ( ανοιγμένη για 30λεπτά ) και πατημένο το ΑΤU στο 1 οι παράμετροι που βρήκε το PID ήταν : P 36, I 41, D 10, Ar 8, T 38.
Την καλύτερη συμπεριφορά είχα με τιμές P 16, I 88, D 23, Ar 8, T 38, όπου η διακύμανση της θερμοκρασίας κατά την εκχύλιση καφέ ήταν από 108 έως 101C .
Δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία, όταν έχουμε pid ;
Επόμενη δοκιμή μου με τιμές P 12, I 96, D 24, Ar 25, T 38.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Απρ 10, 2014 4:05 pm

εχω να σου πω οτι η τιμη r οσο πιο χαμηλη ειναι τοσο καλυτερα..την εχω στο 2
για δοκιμασε..
Παντως πιστευω οτι κανεις δεν ξερει με σιγουρια ποια ειναι η τελεια ρυθμιση..τουλαχιστον οταν και γω ρωτησε κανεις δεν απαντησε πιο συγκεκριμενα..
το ολο θεμα απαιτει πληρως κατανοηση μαθηματικης εξισωσης γιατι το πως δουλευει το Pid βασιζεται σε εναν αλγοριθμο!
το αποτελεσμα μετραει παρ ολα αυτα. :cfstd: ..

δικες μου.. P35 I111 D27 Ar8 r2

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Απρ 10, 2014 6:29 pm

H 2η προσπάθεια νόμιζα πως ήταν με τον αισθητήρα εξωτερικά. Πάντως είναι μεγάλη απόκλιση για να την αποδώσω μόνο στην μόνωση.

Εγώ έχω P8 I60 d20 και r2.

Παίζει ρόλο ο αισθητήρας πάντως. Εγώ έχω σωστή θερμοκρασία στους 107-108 στην οθόνη του PID.

Απάντηση