Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από patikas69 » Πέμ Απρ 10, 2014 9:40 pm

Ευχαριστώ πολύ Ιωσήφ και PaNoSS. Όντως ο αλγόριθμος παίζει μεγάλο ρόλο. Έδωσα τις τιμές που έδωσε ο Ιωσήφ ( P 8, I 60, D 20, T 2) κι ευχαριστήθηκα για πρώτη φορά σταθερότατη εκχύλιση καφέ στους 108 ( με SC 0 ) για 30 sec.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Απρ 14, 2014 10:02 am

I will just leave this here...
Δύο βιντεάκια από δύο μετρήσεις..Θέλω να σχολιάσουμε τι συμπεράσματα βγαίνουν από αυτά και τις οποίες παρατηρήσεις..
Επίσης αν κάτι σας προβληματίζει ρωτήστε να δώσω πιο πολλές διευκρινίσεις.

Gaggia.Baby Twin Temperature Stability tests 2: https://youtu.be/browSPmddCo
Αυτό μετρηθηκε με sv 98 όπως φαίνεται ενώ το δευτερο
Gaggia Baby Twin temperature stability tests: https://youtu.be/rPcjHqprYac
Μετρηθηκε με sv 96 ώστε να αποφύγω τα 95+ βαθμων θερμοκρασία που ανέβασε την πρώτη φορά..

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από delpiero10 » Τρί Ιουν 17, 2014 4:38 pm

γεια σας και από εμεναεπειδη με το pid σε λιγο θα αλλαξω θρησκεια αν μενει καποιος κοντα στο περιστερι και εχει την καλη διαθεση να μου το ρυθμισει θα του ημουν υποχρεωμένος κερναω φαγητο(γιατι αν τον κερασω καφε που πινω θα μου τον φερει στο κεφαλι χαχαχαχαχα μενω περιστερι αν καποιος μπορει από εδώ τον φερνω και τον πηγαινω σπιτι του

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από sakis1988 » Τετ Φεβ 03, 2016 7:25 pm

καλησπερα

για την μετρηση θερμοκρασιας του νερουυ νερου οπως γραφεται με το
ποτηρακι θα μπορουσα με το συγκεκριμενο θερμομετρο να βρω την θερμοκρασια του νερου ?
προς το παρων ρυθμιζω γευστικα κ μονο το pid μεταξυ 106 κ 110 sv σε μπρουτζινο μποιλερ χωρις να ξερω την πραγματικη θερμοκρασια του νερου
Συνημμένα
1.png
only espresso

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από nikolakis » Πέμ Φεβ 04, 2016 10:12 am

Επιβεβαιωνω ότι όταν έχεις μόνωση στο μποιλερ πρέπει να έχεις στο pid θερμοκρασία κοντά στο sv.εγω έχω 1 βαθμό διαφορά.

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από sakis1988 » Πέμ Φεβ 04, 2016 6:42 pm

nikolakis έγραψε:Επιβεβαιωνω ότι όταν έχεις μόνωση στο μποιλερ πρέπει να έχεις στο pid θερμοκρασία κοντά στο sv.εγω έχω 1 βαθμό διαφορά.
δν εχω μονωση εγω
only espresso

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από DioNiSis » Παρ Φεβ 05, 2016 3:23 pm

sakis1988 έγραψε:καλησπερα

για την μετρηση θερμοκρασιας του νερουυ νερου οπως γραφεται με το
ποτηρακι θα μπορουσα με το συγκεκριμενο θερμομετρο να βρω την θερμοκρασια του νερου ?
προς το παρων ρυθμιζω γευστικα κ μονο το pid μεταξυ 106 κ 110 sv σε μπρουτζινο μποιλερ χωρις να ξερω την πραγματικη θερμοκρασια του νερου
μπορεις, μονο επειδη τα ψηφιακά θερμομετρα εχουν μια μικρη καθυστέρηση καλο ειναι να φροντισεις η θερμοκρασια του θερμόμετρου να ειναι απο πριν κοντα σε αυτην του νερου ωστε να παρεις οσο πιο γρηγορα τη μετρηση.
για να το κανεις αυτο, βαλε τον αισθητήρα στο ποτηρακι, καλύτερα απο μια στενη τρυπα κοντα στον πατο να μην ακουμπά το καλωδιο στο ζεστο γκρουπ, και έχε και ενα μπολ διπλα να αδειαζεις το νερο.
τη πρωτη φορα θα αργήσει λιγα δεύτερα να σταθεροποιηθεί η τιμη του θερμομέτρου γιατι θα παει απο τη θερμοκρασια του δωματίου σε αυτη του νερου.
οταν σταθεροποιηθει, αδειάζεις γρήγορα το ποτηρακι στο μπολ που εχεις δίπλα και γρήγορα το ξανά βάζεις και πατας να τρεξει νερο. ετσι θα δειξει σχεδων αμεσως τη θερμοκρασια του νερου.
επαναλαβε μερικες φορες μεχρι να δεις οτι περνεις την ιδια τιμή.

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από sakis1988 » Δευ Φεβ 08, 2016 6:48 pm

DioNiSis έγραψε:
sakis1988 έγραψε:καλησπερα

για την μετρηση θερμοκρασιας του νερουυ νερου οπως γραφεται με το
ποτηρακι θα μπορουσα με το συγκεκριμενο θερμομετρο να βρω την θερμοκρασια του νερου ?
προς το παρων ρυθμιζω γευστικα κ μονο το pid μεταξυ 106 κ 110 sv σε μπρουτζινο μποιλερ χωρις να ξερω την πραγματικη θερμοκρασια του νερου
μπορεις, μονο επειδη τα ψηφιακά θερμομετρα εχουν μια μικρη καθυστέρηση καλο ειναι να φροντισεις η θερμοκρασια του θερμόμετρου να ειναι απο πριν κοντα σε αυτην του νερου ωστε να παρεις οσο πιο γρηγορα τη μετρηση.
για να το κανεις αυτο, βαλε τον αισθητήρα στο ποτηρακι, καλύτερα απο μια στενη τρυπα κοντα στον πατο να μην ακουμπά το καλωδιο στο ζεστο γκρουπ, και έχε και ενα μπολ διπλα να αδειαζεις το νερο.
τη πρωτη φορα θα αργήσει λιγα δεύτερα να σταθεροποιηθεί η τιμη του θερμομέτρου γιατι θα παει απο τη θερμοκρασια του δωματίου σε αυτη του νερου.
οταν σταθεροποιηθει, αδειάζεις γρήγορα το ποτηρακι στο μπολ που εχεις δίπλα και γρήγορα το ξανά βάζεις και πατας να τρεξει νερο. ετσι θα δειξει σχεδων αμεσως τη θερμοκρασια του νερου.
επαναλαβε μερικες φορες μεχρι να δεις οτι περνεις την ιδια τιμή.

thanks :D
only espresso

thanqwe123
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 3:42 pm

Re: Οδηγός πρώτης ρύθμισης PID.

Δημοσίευση από thanqwe123 » Κυρ Ιουν 30, 2019 12:41 am

Καταρχάς με βοηθήσατε πολύ με τις πληροφορίες σας να εγκαταστήσω pid rex c100 σε μια ascaso dream. Το pid το έχω ρυθμισει στους 110 c διότι τότε η θερμοκρασία του νερού με τη μέθοδο του ποτηριού είναι 92 c .
Το θέμα μου δεν είναι overshot διότι αυτό δεν είναι πάνω 1 c . Το πρόβλημα μου είναι ότι κατά την εκχύλιση, παρόλο που φαίνεται αναμένη η αντίσταση, η θερμοκρασία κατεβαίνει στο pid μέχρι τους 88c . Αυτό είναι σωστό ; Είναι επειδή έχω Κ thermocouple;
Έχει κανένα καμία πρόταση;
Το Κ thermocouple είναι συνδεδεμένο στην τρυοαμτου brew θερμοστάτη.

Απάντηση