Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από snow » Κυρ Νοέμ 29, 2020 10:47 pm

Μετά από πολύ καιρό έβαλα και εγώ pid το οικονομικό, με τον αρχικό τρόπο εγκατάστασης και για τον ατμό στην Gaggia classic μου του 2003... Λειτουργούσε άψογα και πριν αφού τις είχα μάθει τα χούγια της. Όμως με το pid για το brew είναι το κάτι άλλο. Για το steam που το έβαλα στο AL1= 50 είχα πρόβλημα ήταν πολύ δυνατό οριακά δεν είχα διαρροές και νομίζω ότι δεν χρειάζεται τόσο γιατί περισσότερο τεχνική θέλει (έχω βάλει ακροφύσιο από την rancilio ). Τώρα για τις ρυθμίσεις του pid θα παιδευτώ πολύ αν και μου άρεσαν οι πρώτες που έβαλα sv=104 P =10, I=120, D=20. Είδα κάπου το ΑΓ=25 αλλά το Γ =2 αντί για 3 που το έβγαζε το δικό μου αυτόματα, ξέρει κανείς αυτό τι κάνει και ποια ρύθμιση είναι η σωστότερη? Τέλος θα βγει ποτέ κανένα boiler αντικατάστασης από μπρούτζο; Ή θα πρέπει να αλλάξουμε μηχανή;

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από snow » Τρί Ιαν 05, 2021 6:25 pm

Σαν πρώτη φάση έγινε η αναβάθμιση σε μύλο niche zero και στη μηχανή μπήκε νέο boiler. Μιλώντας με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας για επιβεβαίωση τα όσα έχουν πει όλοι για να έχουμε 9 bar πίεση εκχύλισης η σταθερή που μετράμε πρέπει να είναι 10 με 10,5. Η θερμοκρασία του boiler με τη θερμοκρασία του νερού εκχύλισης είναι 8 με 10 βαθμούς διαφορά οταν έχουμε βάλει σωστά το thermocouple. Μου πρότεινε όμως στο pid θερμοκρασία στους 105. Ξέχασα να τον ρωτήσω τα υπόλοιπα... Αυτα για τον rex c-100.Καλή χρόνια σε όλους.

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από snow » Τετ Ιαν 06, 2021 2:47 pm

Ξέχασα και αφαλατώσεις και για τα λάδια μόνο προϊόντα της Urnex... Cafiza και Dezcal. Εγώ χρησιμοποιούσα κιτρικό οξύ αλλά δεν το αγαπάει το αλουμίνιο.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Ιαν 06, 2021 6:48 pm

snow έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 2:47 pm
Ξέχασα και αφαλατώσεις και για τα λάδια μόνο προϊόντα της Urnex... Cafiza και Dezcal. Εγώ χρησιμοποιούσα κιτρικό οξύ αλλά δεν το αγαπάει το αλουμίνιο.
στην δική μου σταμάτησα το dezcal, βαλε ενα φιτρακι στο νερό και ειναι αρκετό.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από snow » Τετ Ιαν 06, 2021 7:50 pm

Μόνο εμφιαλωμένο χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς.Θα δοκιμάσω και το φίλτρο νερού μήπως δω διαφορά.

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από snow » Κυρ Ιαν 17, 2021 3:25 pm

Συνέχεια για τις ρυθμίσεις στο PID...
P: 14 I:86 D:0
ή
P:15 I:80 D:0
αν θέλετε και D, αλλα μπλέκει πολύ το θέμα
P:15 I:60 και D:2 ή 3.

pankor70
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2021 11:15 pm

Re: Έλεγχος REX-C100

Δημοσίευση από pankor70 » Κυρ Φεβ 07, 2021 7:48 pm

Καλησπέρα σε ολους , χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με τις ρυθμίσεις του rex c100. Στην δικη μου περιπτωση δεν χρησιμοποιηται σε καποια καφετιερα αλλα σε μια συσκευη που κανει εξαχνωση σε καποιες ουσιες οι οποιες χρησιμοποιουνται στην μελισσοκομια για θερμαπεια των μελισσιων.Παρακαλω οποιον μπορει να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευουν ( τι σημαινουν) οι εντολες . Θελω να δουλευει σταθερα στους 230c και να εχει γρηγορη και σωστη επαναφορα σε αυτη την θερμοκρασια οταν κατα την λειτουργια του την χανει ,δεν ξερω αν εχω κανει σωστα την περιγραφη αυτου που θελω αλλα θα χαρω να εξηγησω περισσοτερο σε οποιον μπορει να με βοηθησει

ktlk21
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:47 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Saeco poemia HD8424
Μύλος:: Graef CM720

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από ktlk21 » Σάβ Μαρ 13, 2021 4:07 pm

Να κάνω μια ερώτηση..?Ο τρόπος ρύθμισης PID αλλάζει ανάλογα τον ελεγκτή?Δλδ άλλες τιμες ο Sestos ,άλλες ο REX άλλες της auber?

mjohneng
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:41 pm

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από mjohneng » Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:51 pm

καλησπερα νεος στην ομαδα εχω την gaggia classic πριν του 10' ψαχνομαι για μια τετοια αναβαθμιση αλλα και για ελεγχο θερμοκρασιας του ατμου ο rex c410 δειχνει οτι παιρνει δυο ssr θα βοηθουσε αυτος?

Makois
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Σεπ 18, 2020 7:14 pm

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Makois » Τρί Σεπ 21, 2021 1:57 pm

Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο pid σε gaggia classic 19.
Αρχικά δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω τις ρυθμίσεις. Ο,τι και να έβαζα είχα μεγάλο overshoot, και δεν μπορούσα να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία.
Φαινόταν ότι το σύστημα ήταν πολύ αργό στην απόκριση στην αλλαγή θερμοκρασίας. Δούλευε περισσότερο σαν θερμοστάτης πάρα σαν pid.
Όλα λύθηκαν αλλάζοντας την τιμή r(cycle), μειώνοντας τον χρόνο του κύκλου του pid, δηλαδή διαβάζοντας πιο γρήγορα τις αλλαγές τις θερμοκρασίας, από 20 που ήταν σε default σε 8. Βέβαια αυτό σημαίνει μειώση της ζωής του ρελε και αύξηση της θερμοκρασίας του καθώς θα ανοίγοκλείνει πιο συχνά, και για αυτό δεν επέλεξα πιο χαμηλή τιμή καθώς αυτή μου φάνηκε επαρκής.
Κράτησα τις τιμές του auto tune P=36, I=12, D=3 μιας και δουλεύουν αρκετά καλά και ίσως παίξω μαζί τους λιγάκι στο μέλλον.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά για την τιμή του r (όσο έχω ψάξει στα φόρουμ δεν έχω δει να αναφέρεται) και αν υπάρχουν ενστάσεις για την αλλαγή του, αλλά σε εμένα μόνο έτσι κατάφερα να κάνω το pid να δουλεψει

Απάντηση