Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 23, 2019 4:37 pm

Αναρωτιέμαι τώρα που έχουμε και εκλογές μήπως και αναβαθμίσουμε το forum σε Πολυτεχνική σχολή! Μπράβο παιδιά για το επίπεδο των δημοσιεύσεων σας.
:respekt:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 23, 2019 8:43 pm

Χαχαχα, άνετα το έχουμε! :D

Αρκετά παιδιά από το φόρουμ έχουν πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων τόσο για τον καφέ, όσο και γενικότερη παιδεία. Θα γραφτούν τα συγγραματα, θα φτιάξουμε και εργαστήρια...

Χρήστο, θυμάμαι όταν είχα διαβάσει αυτό το νήμα ότι είχες τοποθετήσει τον αισθητήρα κοντά στην είσοδο του κρύου νερού στη μηχανη σου. Ακόμα εκεί τον εχεις; Εκεί είναι το βελτιστο; Ρωτάω γιατί εγώ στη Lelit τον έχω βάλει μέσα στην τρύπα της βίδας του θερμοστάτη αλλά βλέπω ότι ακόμα και μερικά ml νερού να μπουν ο αισθητήρας μετράει απότομη πτώση της θερμοκρασίας. Σωστά μεν το μετράει, αλλά ίσως η θέση δεν είναι αντιπροσωπευτικη για τη μέση θερμοκρασία του νερού μέσα στο boiler όταν μπαίνει και νερό με μικρή ροή.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 23, 2019 11:49 pm

Η δική μου προσέγγιση είναι εμπειρική. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να ξεκινάω από την ίδια αρχική θερμοκρασία ανεξαρτήτως άμα είναι σωστά μετρούμενη ή όχι (το έχω στους 94C) και από εκεί παίζω με τις άλλες παραμέτρους, κόψιμο, ποσότητες καφέ κτλ.
Για την θέση, έχω την εντύπωση ότι τελικά πήγα στην λογική του κατασκευαστή και απομάκρυνα το θερμοζεύγος Type K (δεν έχω πλέον τον Pt100) στην θέση του θερμοστάτη για τον καφέ. Δεν θυμάμαι όμως καλά, οπότε αύριο θα την ανοίξω και θα σου πω 100%.
Πάντως παρατηρώ ότι και εσύ, απότομη πτώση της θερμοκρασίας αλλά δεν της δίνω και ιδιαίτερη σημασία όπως αναφέρω παραπάνω. Από τη στιγμή που υπάρχει καλή επαναληψιμότητα (εμπειρικά με βάση την γεύση) είμαι ικανοποιημένος.

Οπότε χρωστάω μια απάντηση για αύριο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 24, 2019 8:35 am

Christos έγραψε:
Πέμ Μάιος 23, 2019 11:49 pm
Οπότε χρωστάω μια απάντηση για αύριο.
Τελικά είναι στην πιο απομακρυσμένη βίδα (στο θερμοστάτη νερού) από τη εισαγωγή του κρύου νερού.
20190524_080355.jpg
20190524_080425.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Παρ Μάιος 24, 2019 2:10 pm

Ωραία, τότε μάλλον κι εγώ πρέπει να τον μετακινήσω λίγο παραπέρα από την είσοδο του νερού...

Συμφωνώ μαζί σου ότι σημασία έχει η αρχική θερμοκρασία, όχι σε απόλυτη τιμή, αλλά αρκεί να είναι σταθερή, ως μια βάση αναφοράς. Όμως σημασία έχει και να διατηρείται η θερμοκρασία όσο πιο σταθερή γινεται κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Επομένως μόλις μπει νερό στο μποιλερ θα πρεπει να ανάβει η αντίσταση, αλλά κατά τέτοιο τρόπο που να αντιδρά μεν άμεσα, αλλά να μην υπερθεμαίνει το νερό. Στην περίπτωσή μου, ακόμα και μερικά ml να βγάλω, ο αισθητήρας νιώθει άμεσα το κρυο νερό που μπαίνει και ανάβει την αντίσταση στο φουλ, με αποτέλεσμα να έχω overshoot της θερμοκρασίας μόλις σταματήσει η αντλία και εξισορροπηθεί η θερμοκρασία στην περιοχή της εισόδου (νερού). Επίσης, εαν μια εκχύλιση κρατήσει αρκετά (πχ 35-40 sec) τότε η αντίσταση έχει θερμάνει το νερό μέσα στο μποιλερ πάνω απο τη θερμοκρασία που έχω ορίσει και επειδή σε όλο το χρονικό διάστημα της εκχύλισης, αλλά και λίγο μετά διαβάζει χαμηλή θερμοκρασία, αυτό σημαίνει οτι θα δίνει πλήρη ισχύ όλο αυτό το διάστημα! Τελικά καταλήγω με το νερό να έχει φτάσει πάνω από τους 100 C και να έχω ατμούς!

Μόλις μου έρθει ο PT100 αισθητήρας που έχω πάρει, θα δοκιμάσω να τον βάλω κάπου στη μέση του μποιλερ, ώστε να μετράει πιο κοντά στη μέση θερμοκρασία του και θα σας πω.

Swift
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:25 am
Όνομα: Constantine
Μηχανή:: Gaggia Classic-PID
Μύλος:: Eureka Zenith 65 E
Τοποθεσία: Athens

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Swift » Παρ Μάιος 24, 2019 7:39 pm

Μετά από διάβασμα των οδηγιών του κ. Afonic αποφάσισα και εγώ σήμερα το απόγευμα ( αφού προηγήθηκε η παραγγελία) να μοντάρω τη Gaggia μου με το controller REX-C100. Αφού τελείωσα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι μόλις έβαλα τη μηχανή στη πρίζα(ο διακόπτης φυσικά είναι κλειστός) ο controller άναψε :OOPS: , παρόλο που ο διακόπτης είναι κλειστός, είναι αυτό φυσιολογικό?? να ρωτήσω σε όσους το έχουν κάνει το ρεύμα το πήρατε από το τρίτο προς τα κάτω τελευταίο connector του ON/Off διακόπτη???(εγω αυτό χρησιμοποιήσα) Κάποια ιδέα τι πήγε λάθος και ανάβει ο controller με το διακόπτη κλειστό?? Η ειρωνία είναι ότι δεν έχω πιεί και καφέ :waf: Κάποια βοήθεια το γρηγοροτερο παρακαλώ? :cfstd:

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Μάιος 24, 2019 10:40 pm

Σε πρόλαβα ή έκανες βραχυκύκλωμα και άφησες την γειτονιά χωρίς ρεύμα?
Δεν πρέπει να ανάβει το pid με κλειστό διακόπτη.
Παρτο πάλι από την αρχή.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Swift
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:25 am
Όνομα: Constantine
Μηχανή:: Gaggia Classic-PID
Μύλος:: Eureka Zenith 65 E
Τοποθεσία: Athens

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Swift » Παρ Μάιος 24, 2019 10:54 pm

Το ξαναπηρα και δεν αλλαξε κάτι, ολα οκ στη συνδεσμολογία! Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένο το SSR? σε καποια στιγμή είδα να ανάβει ενα led που έχει. Καμια ιδέα?

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Μάιος 24, 2019 11:10 pm

Αν επαναλαμβάνεις ένας πείραμα χωρίς να αλλάξεις κάτι κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις τα ίδια αποτελέσματα.
Προφανώς η τροφοδοσία του pid έχει μπει πριν το διακόπτη και έχεις πάντα ρεύμα.
Με ένα δοκιμαστικό μπορείς να βρεις ποια είναι η ‘έξοδο’ του διακόπτη ώστε να παίρνει ρεύμα όταν αυτός κλείνει το κύκλωμα.
Προφανώς είναι η άλλη από αυτή πο6 έχεις διαλέξει.
Είσαι στο εύκολο κομμάτι, ίσως πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που να είναι φίλος με το ρεύμα.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Swift
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:25 am
Όνομα: Constantine
Μηχανή:: Gaggia Classic-PID
Μύλος:: Eureka Zenith 65 E
Τοποθεσία: Athens

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Swift » Σάβ Μάιος 25, 2019 7:14 pm

Το πρόβλημα με τα ρεύματα λύθηκε, (δυστηχώς όλες οι Gaggia δεν έχουν το Live στον ίδιο connector όπως στη φωτογραφία), το πρόβλημα τώρα είναι οτι ο REX-C100 δεν λειτουργεί, παραθέτω φωτό όπου φαίνεται η σχετική ένδειξη, ενδεικτικά αναφέρω ότι το outpout του PID είναι SSR, κάποιος που έχει την ανάλογη εμπειρία η έχει χρησιμοποιήσει τον ίδιο controller??? κάποια ιδέα??
IMG_0709.jpg
IMG_0708.jpg

Απάντηση