Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Μάιος 25, 2019 10:10 pm

Κάτι εχεις συνδέσει λάθος και βγάζει αυτό το μήνυμα. Θα πρέπει να διαβάσεις ΌΛΟ το manual πριν κάνεις οτιδήποτε! Μήπως έχεις συνδέσει ανάποδα τον αισθητηρα; έχει πολικοτητα!
Θα πρέπει να δηλώσεις το σωστό τύπο αισθητήρα στο μενού, αλλιώς δε θα δείχνει σωστά η θα πετάει σφάλμα.

Στο τέλος του manual μπορείς να βρεις πληροφορίες για το τι σημαίνει ότι κάθε κωδικός σφάλματος.

Swift
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:25 am
Όνομα: Constantine
Μηχανή:: Gaggia Classic-PID
Μύλος:: Eureka Zenith 65 E
Τοποθεσία: Athens

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Swift » Σάβ Μάιος 25, 2019 11:13 pm

Ο αισθητήρας καταλήγει σε δύο διχαλωτούς ακροδέκτες, δε νομίζω πως έχει σημασία του πως θα συνδεθούν στο Controller, έτσι δεν είναι? η κάνω λάθος?

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Μάιος 25, 2019 11:50 pm

Λάθος κάνεις, η κόκκινη διχάλα πάει στο + και η μπλε πάει στο -

Και το SSR έχει πολικότητα!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μάιος 26, 2019 9:46 am

Στο ssr μπορεί να γίνει ζημιά αν το συνδέσεις ανάποδα. Ο αισθητήρας όμως αν είναι θερμοζευγος απλά θα μετράει ανάποδα, δηλαδή αν τον θέρμανεις θα μειώνει την ένδειξη! Έτσι καταλαβαίνεις αν το έχεις βάλει σωστά. Φυσικά εννοείται ότι κοιτάς το χρώμα στα καλώδια και δεν τον βάζεις στην τύχη.

Καλό θα ήταν να του βάλεις και ελάχιστη θερμοαγωγιμη πάστα στο άκρο του πριν τον τοποθετήσεις.

Swift
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:25 am
Όνομα: Constantine
Μηχανή:: Gaggia Classic-PID
Μύλος:: Eureka Zenith 65 E
Τοποθεσία: Athens

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Swift » Κυρ Μάιος 26, 2019 10:23 am

Κυριακή σήμερα και είπα να πιω ένα καφέ :cfstd: οπότε αποσύνδεσα τη καλωδίωση για τον REX-C100, θα το ξανασυνδέσω αύριο οπότε μακάρι να ήταν το πρόβλημα με τους ακροδέκτες του θερμοστοιχείου το οποίο αγνοούσα τα περι πολικότητας. Θα το επιχειρήσω από αύριο και θα σας ενημερώσω, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Καλή ψήφο :clap:

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από skoudinio » Πέμ Μάιος 30, 2019 11:04 am

Καλημέρα παιδιά μετά απο μερες έβαλα χθες το pid. Εχω κάτι απορίες, πρώτων τον αισθητήρα τον εβαλα χωρίς το συρμα μπροστά και το κόλλησα εχει πρόβλημα? Δεύτερων μου έκανε εντύπωση ότι το ρυθμισα 92 βαθμούς αλλα ανεβάζει μέχρι 110 και πέφτει. Τρίτον μην εκανα βλακεια είχε δυο αισθητήρες εναν στο πλαι και έναν από πάνω εγω εβαλα στο πλαι. Συγγνώμη για τις χαζές απορίες. Πάντως εναν καφέ που έκανα το πρωί εξαφανίστηκε μια πικρίλα που είχε. 92 βαθμούς τον εκανα και έπεσε μέχρι 85 αν θυμάμαι καλα. Σας ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 30, 2019 2:02 pm

Δεν ξέρω τί ακριβως έκανες και δεν έχω και την ίδια μηχανή για να μπορέσω να σε βοηθήσω αλλά θα σου πω τα εξής:

Πρώτον, ο αισθητήρας σου είναι θερμοζεύγος; Αν ναι, τότε τί εκοψες; την άκρη του θερμοζευγους; Τα καλώδια; Πως το κολησες; Με μονωτικη; Με κολα;

Δεύτερον, αφού τον εγκαταστησεις σωστά θέλει ρύθμιση στις τιμές p,i,d ώστε να ειναι σταθερος και να μην σου κάνει overshoot (να φτάνει σε υψηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη που εχεις ορισει).

Τριτον: Πρέπει να είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ για το τι έχεις κάνει και ποιον θερμοστατη αντικατέστησες!! Πρέπει να αντικαταστησεις τον Brew thermostat. Αλλιως οταν θα κανεις αφρογαλα πολυ απλα δε θα ανεβαζει θερμοκρασια για να κανει ατμο. Ή ακομα χειρότερα, αν αντικατέστησες το θερμοστάτη ασφαλείας κινδυνεύεις!!

Γενικά θα έλεγα να φωνάξεις κάποιον που να έχει εμπειρία με τα ηλεκτρονικά να σε βοηθήσει. Πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις ώστε να μην προκαλέσεις ατύχημα ή φθορά.

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από skoudinio » Πέμ Μάιος 30, 2019 3:28 pm

Τελικα τα σύνδεσα σωστά. Απλα θα πάρω ενα θερμόμετρο για να σιγουρευτώ ότι μετράει σωστα.

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από skoudinio » Πέμ Μάιος 30, 2019 4:48 pm

Κατι τελικά εκανα λάθος και έπεσε ο γενικός. Ειναι κανένας απο όπου να ναι να την στείλω να με βοηθήσει με το αναλογο κόστος γιατι στο τέλος θα μείνω χωρίς μηχανή. Οποιος μπορεί να βοηθήσει να το κάνει. Απο Μυτιλήνη δεν μπορεσε κανένας που ρώτησα κάποια μαγαζιά. Σας ευχαριστώ πολυ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 30, 2019 4:57 pm

Δε μπορούμε να γνωρίζουμε τί ακριβώς έχεις κάνει χωρίς να μας περιγράψεις ακριβώς αυτά που έκανες (αν καταλαβες τι έκανες) και χωρις να δουμε φωτογραφίες!
Υποψιάζομαι ότι απλά τα σύνδεσες χωρίς να γνωρίζεις τίποτα, χωρίς να έχεις εμπειρία από ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά και χωρις να δωσεις προσοχή στη συνδεσμολογιά και την τοποθέτηση του αισθητήρα κτλ, και χωρίς να διαβάσεις το manual...

Σε παρακαλώ πήγαινε την καφετιέρα σε κάποιον αρμόδιο γιατί είναι επικίνδυνο αυτό που έχεις κάνει και μπορεί να πάθεις ζημιά! Από ηλεκτροπληξία, μέχρι να σκάσει το boiler! Οι υψηλές πιέσεις και τάσεις δε θέλουν προχειρότητες γιατί μπορεί να καταλήξουν σε ατύχημα! Πρέπει να είσαι σίγουρος για το τί κάνεις.

Απάντηση