Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Μάιος 19, 2019 2:08 pm

Δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση ο Rex αλλα πολύ ογκώδες.Έχω πάρει ένα pid τις πλακας με λιγότερο από 5 ευρώ λόγο του μεγέθους αρχικά και χωράει παντού.Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει αλλα το ρελέ του έστω που γραφει 20A είναι μικρή.Τα έχει δοκιμάσει κανεις?
Συνημμένα
rsz_img_20190519_123948_541.jpg
rsz_img_20190519_124054_192.jpg
rsz_1rsz_img_20190518_200528.jpg
rsz_img_20190519_124117_722.jpg

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μάιος 19, 2019 4:09 pm

20Α θα ήταν υπέρ αρκετά! Αλλά μην εμπιστεύεσαι τον Κινέζο... Να διαιρείς πάντα με τουλάχιστον 2 ή ακόμα καλύτερα να βλέπεις το datasheet των ρελε ή του τρανζίστορ εξόδου.

Επίσης λέει 125 V ac. Δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα στα 240 που έχουμε εδώ. Μπορεί να μην έχει αρκετή απομόνωση σε off state το ρελε. Άσε που το ρεύμα θα πρέπει να είναι το μισό. Επίσης το ρελε δε θα κάνει καλή δουλειά για καφετιέρα. Καλύτερα να οδηγήσεις ένα SSR που να μπορεί να ανοιγοκλεινει γρήγορα.

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο και από που τον αγόρασες; ebay να υποθέσω...

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Μάιος 19, 2019 8:14 pm

Βέβαιος ο ρελες είναι μικρός αλλα οδηγεί άνετα ένα ssr.Το link από το Aliexpress ALL 499.40 14%OFF | 10A Thermostat Digital Temperature Controller DC 6V-30V Thermal Regulator Thermocouple Thermostat LCD Display Sensor 12V 24V
https://s.click.aliexpress.com/e/cqR5c6BA

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Κυρ Μάιος 19, 2019 9:34 pm

Δεν είναι PID αυτό που δειχνεις. Είναι κάτι σαν "ηλεκτρονικος θερμοστάτης" δηλαδή κρατάει ενεργη την αντίσταση στο 100% μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις και μετά την σβήνει. Απλά μπορείς να ρυθμίζεις το που να σβήνει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μάιος 19, 2019 9:55 pm

Πράγματι αυτό δεν είναι pid controller αλλά απλός θερμοστάτης. Γι' αυτό και είναι τόσο φτηνος! Είπα κι εγώ...

Επίσης από το ρελε δε μπορείς να οδηγήσεις ένα SSR, δεν έχει νόημα! Θέλεις έξοδο για ρελε που συνήθως είναι μια τάση dc (12 volt?).

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Μάιος 21, 2019 11:37 am

Angeldust έγραψε:
Κυρ Μάιος 19, 2019 8:14 pm
Βέβαιος ο ρελες είναι μικρός αλλα οδηγεί άνετα ένα ssr.Το link από το Aliexpress ALL 499.40 14%OFF | 10A Thermostat Digital Temperature Controller DC 6V-30V Thermal Regulator Thermocouple Thermostat LCD Display Sensor 12V 24V
https://s.click.aliexpress.com/e/cqR5c6BA
Η μηχανή σου όμως έχει θερμοστάτη, τί κερδίζεις με τον ψηφιακό;
Την ίδια δουλειά ακριβώς κάνει.
Επίσης είναι λίγο χαζό να βάλεις ένα ρελέ να ανοίγει ένα άλλο ρελέ (SSR). Μια χαρά θα παίξει, αλλά, γιατί ;

Τέλος, προσοχή όταν παίζουμε με 230V. Αν το κουτάκι λέει 125VAC, δεν δοκιμάζουμε καν για να δούμε αν θα παίξει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Τρί Μάιος 21, 2019 11:54 am

Συμφωνώ απόλυτα! Ούτε για αστείο ότι θα δοκιμάσεις κάτι που είναι φτιαγμένο για 120 Volt στα 220!! Κανείς δεν πρέπει να παίζει με την τροφοδοσία και ειδικά εαν κάνεις overvoltage (στο διπλάσιο) μιας συσκευής. Είναι πιθανον να καεί και να πάθεις και ηλεκτροπληξία!

Το μόνο που θα κερδίσεις αντικαθιστώντας το μηχανικο θερμοστάτη με αυτόν που έχεις είναι η υστέρηση. Δηλαδή ο δικός σου, αφενός θα ρυθμίζει (βασικό) και αφετέρου θα ανοιγει και θα κλεινει ακριβως εκει που τον ρυθμισες. Ο μηχανικος θερμοστατης εχει μια υστερηση, δηλαδη αν ειναι των 95 C για παράδειγμα, θα κλεινει στους 95 (ανοιχτο κυκλωμα) και θα ξαναδουλευει στους 93 ή 92 για παράδειγμα. Οπότε το temperature swing (συγνώμη για τα Αγγλικά) θα ειναι μεγαλύτερο.

Ένας pid controller (πχ ο Rex C100) κοστίζει κάπου στα 15 ευρώ από την άπω ανατολή οποτε δε βλεπω το λογο να μην τον παρεις. Εκτος φυσικα κι αν δε χωράει στη μηχανη σου. Στη Lelit μου χώρεσε οριακά!!

Προσοχή αν πάρεις pid controller να διαλεξεις το μοντελλο που έχει έξοδο για SSR. Ποτέ δεν οδηγούμε ένα SSR απο ενα μηχανικο ρελέ. Οι διακυμάνσεις στην τάση εξόδου του μηχανικου ρελέ (spikes) δε θα αρέσουν στο gate του SSR... Άσε που αν το ανοιγοκλείνεις συνεχώς (το μηχανικο) θα χαλάσει σύντομα... Το SSR δεν έχει τέτοια προβλήματα, δεν έχει μηχανικά μέρη.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Μάιος 23, 2019 10:53 am

Jousis έγραψε:
Τρί Μάιος 21, 2019 11:37 am
Η μηχανή σου όμως έχει θερμοστάτη, τί κερδίζεις με τον ψηφιακό;
Την ίδια δουλειά ακριβώς κάνει.
επέτρεψε μου να διαφωνήσω φίλε
Θεωρητικά κάνουν την ίδια δουλειά πρακτικά ο μεταλλικός δεν ξέρεις ποτέ σε ποια θερμοκρασία κόβει εκτός να τον μετρήσεις, το εύρος λειτουργίας του είναι μερικοί βαθμοί αλλά το χειρότερο από όλα είναι η γήρανση που προκαλεί μεταβολή σε ποια θερμοκρασία κόβει ή δίνει.
Ένας ψηφιακός έχει ακρίβεια 0.1 βαθμούς συνήθως, ανταποκρίνεται αμεσα στις μεταβολές της θερμοκρασίας και δουλεύει πάντα όπως την πρώτη μερα που εγκαταστάθηκε.

Το θέμα είναι αν αξίζει να κάνει αυτή την αλλαγή κάποιος. Εγώ θα έλεγα ναι εάν ο αισθητήρας είναι εμβαπτιζόμενος.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Μάιος 23, 2019 12:56 pm

Πολύ σωστά.
Δεν ξέρω γιατί σκάλωσα. :OOPS:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μάιος 23, 2019 2:01 pm

Η αλήθεια είναι οτι και οι ψηφιακοί θερμοστάτες γηράσκουν και μάλιστα οι φθηνοί, προερχόμενοι εκ της άπω ανατολής...
Οι φτηνοι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες αλλαζουν χωρητικοτητα με το χρονο και τη χρηση, καθως και τα υπολοιπα φθηνα κατασκευασμενα εξαρτηματα, καποια απο τα οποια συχνα υπεροδηγουνται με αποτλελεσμα να γηρασκουν πολυ γρηγοροτερα απο το αναμενομενο.

Επιπλεον, και οι αισθητηρες (οι απλοι, φθηνοι κυριως) γηρασκουν με τη χρηση, αλλά και με τη θερμοκρασία. Καθε σοβαρος κατασκευαστης που σεβεται τον εαυτό του δίνει τιμές για το ποσο αλλάζει η μέτρηση και τα χαρακτηριστικά ενος αισθητήρα σε σχέση με το χρόνο χρήσης, επομένως ένας φθηνός-κακέκτυπο Κινέζικος θα έχει ακόμα χειρότερη συμπεριφορά.

Τρίτον και σπουδαιότερο: Η "ακρίβεις" μπορεί μεν να γράφει ότι είναι 0.1 C, αλλά αυτό αναφέρεται στο resolution (αναλυτικότητα) του αισθητήρα, δηλαδή αν μπορεί να ξεχωρίσει τιμές θερμοκρασίας που διαφέρουν κατά 0.1 C. Δεν αναφέρεται στην ακρίβεια της μέτρησης, που συνήθως είναι 1% ή και περισσότερο (ανάλογα με τη θερμοκρασία και το package). Επίσης έχεις και το offset (που διορθώνεται με μετρήσεις), αλλά και την τοποθέτηση του αισθητήρα, όπου μια μικρή, ανεπαίσθητη μετακίνηση μπορεί να σου αλλάξει λίγο τη μετρούμενη θερμοκρασία.

Οπότε στην πράξη δεν είναι και τόσο τέλειοι όσο νομίζουμε... Τουλάχιστον οι φθηνοι, γιατί έχω δουλέψει και με ακριβά θερμοζεύγη για παράδειγμα (κόστος όσο μια ή δύο καφετιέρες!) όπου πράγματι έχεις 0.1 C ακρίβεια στη μέτρηση. Στον καφέ όμως δεν τη χρειάζεσαι αυτή την ακρίβεια και θα έλεγα ότι και 1 C είναι πάρα πολύ καλα.

Σίγουρα όμως ένας ψηφιακος θερμοστάτης υπερτερεί του μηχανικού. Τόσο σε ακρίβεια μέτρησης και ελέγχου, όσο και στο γεγονός ότι μπορείς να καθορίσεις τη θερμοκρασία που θέλεις να ανοίγει ή να κλείνει. Αυτο και μονο είναι αρκετό για να τον εγκαταστήσεις!

Απάντηση